Meitä suunnittelupäässä ihmetyttää eräitten kova into ottaa itse kopioita "töissä". Ja sitten otetaankin A1-kuvakoosta A3-kokoisia. Jätetään reunoilla olevat "tarpeettomat" selvennykset pois. Lasketetaan urakoita sitten tuollaisilla.
Älkää nyt hyvät rakentajat viitsikö säästää monen sadan tuhannen projektissa kolmea euroa ja vielä työnantajan ajalla ja kustannuksella. Hankkeessa on paljon tärkeämpiä käytettävissä olevien tuntien kohteita kuin tehdä ja tuhrata kopioitten kanssa.
Älkää nyt hyvät rakentajat viitsikö säästää monen sadan tuhannen projektissa kolmea euroa ja vielä työnantajan ajalla ja kustannuksella. Hankkeessa on paljon tärkeämpiä käytettävissä olevien tuntien kohteita kuin tehdä ja tuhrata kopioitten kanssa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ette ole ilmeisesti siirtyneet sähköisiin piirrustuksiin? Vai johtuuko vain asiakkaista?
Ainakin minulla kaikki hommat meni niin että suunnittelijoille jaettiin kuvat sähköisinä, jolloin turhaa kopiontituhrausta ei tarvittu. Valmiit suunnitelmat tietysti pistettiin paperille.
Kuvat tehdään kompuutterilla ja luovutetaan itse tulostettuina yhtenä perinteisen näköisenä sarjana eli suorana. Tarkoitus on, että asiakas marssii kopiolaitokeen sen rullan kanssa ja saa 4 euron sarjoja niin monta kuin tarvitsee.
Mutta kun nämä sooloilevat. Tekevät vartin jutusta monen tunnin sohelluksia ja "tärvelevät" piirustusten esitystavan. Myös kuvakoot ovat osa esitystä varsinkin, kun niissä on otsikkotaulut ja selityksiä.
Tämä on se tapa, millä asiakas säästyy kopiolaitostulostukselta. Se ensimmäinen on kallis kopiolaitoksessa.
Tietenkin asiakas saa sähköiset. Ihan sama mitä niillä tekee. Yleensä tulostaa 2 milliä paksuilla viivoilla jutut, mitkä pitäisi tulostaa 0,18- tai 0,25 paksuilla. Ja ihmettelee, kun on paha lukea. Antaa sitten ainoat eli sen rullan jollekin laskijalle ja tulee kinuamaan lisää tulostettuna. Näinhän se homma etenee. Mutta meillä on laskussa kerrottuna, että lisätulostukset ovat 58 euroa sarja. Kyllä me niitä teemme ihan mielellämme.
Asiakkaalle voi luovuttaa dokut siinä muodossa, että tulostettaessa viivanleveydet menevät oikein.
Jos et osaa, mene kurssille, jossa asia opetetaan. Nykyisin aika harva enää tulostaa piirustuksia plotterilla, jossa viivanleveudet valitaan vaihtamalla erilevyinen kynä paikoilleen.
Meillä maksoi pakolliset sarjat talokuvia n. 85€ kopiointiliikkeessä. Kauhusta jäykkänä maksoin ja sen jälkeen alkoi kopiokone laulamaan, töissäpä tietenkin. Jos sarja maksaisikin sen 4 euroa niin voisihan sitä ottaa vaikka kymmenen ylimääräistäkin sarjaa, vai mitä? Me kyseltiin monesta paikasta ja hinnat oli lähes samat joka paikassa.
että miten jengi selviää taloprojektin rahoituksesta, jos ei ole varaa ottaa hankkeen osapuolille edes kunnollisia kuvasarjoja suunnitelmista. On kuitenkin aika marginaalinen osa hankkeesta nuo tulosteet.
kopiolaitoksella ensimmäinen sarja maltaita ja sitä seuraavat ovat halpoja. Kannattaa siis ottaa kerralla sen verran kopioita, ettei tarvitse mennä heti huomenna uudestaan.
Nuo meidän kopioitavat ovat sähkökuvia. Niissä on 2...3 A1-kokoista ja muutama pienempi. Pelkkä kopiointi tuollaisista on vain euroja (esimerkiksi 4 euroa) sarjaa kohti. Säästämme asiakkaan kopiolaitostulostukselta ja teemme helpon ja edullisen kopioitavan originaalin. Mutta kun eräät vaan tahtovat "säästää" ja tekevät asiasta kummallisen. Eräät haluavat ehdottomasti pelkän sähköisen aineiston, jotta voivat tulostuttaa työpaikkansa suunnitteluosastolla samat kuvat, jotka me tekisimme samaan hintaan.
Ihmeellistä sooloilua.
samanlaista kuviteltua säästöähän muutamat hakevat kaiken aikaa, alkaen suunnittelun työmäärän minimoimisesta...
No mutta siitähän sitä säästöä juuri syntyy ja kilpailutuksen tulokset alkavat näkyä!!! Ei mutta tosissaan, onhan ne kuvat oltava joka osaurakassa kohdillaan, eli ensimmäisenä siin kopioitte niitä vaikka 5-6 kpl pääkuvia, pari rakennesuunnitelmaa, 2-3 sähkö- ja lvi-suunnitelmaa, niin ei tarvitse klubiaskin kanteen piirrellä. Aika marginaalinen ongelma ja vielä marginaalisempi pala budjetista.
...ja siis ihan siellä maksullisessa paikassa, missä saatte mittatarkat kopiot oikein taiteltuna, eikä siinä työpaikan kopparissa silloin kun pomo ei näe.