p12 moottoriöljyt

Mika

Autokeskus myy Shellin moottoriöljyjä eikä erillistoivomuksestakaan taida saada muita merkkejä.

1,8 Primera vm. 2003, ajettu 26000 km. Nykyöljyt (vissiin synteettinen Helix 5W40) vaihdettu Autokeskuksessa koneeseen viime marraskuussa ja niillä on ajettu noin 12 000 km. Noin 10 000 km asti öljyt kestivät ilman että pinta olisi näkyvästi laskenut. 10 000 jälkeen olen joutunut lisäämään öljyä melkein litran - se on kolmannes öljytilavuudesta! Hyväksyttävä tavoite olisi päästä öljynvaihtoväli ilman öljyn kanssa lutraamista.

Epäilen öljyn vajumisen syyksi kelvotonta tai Nissanin koneeseen sopimatonta öljyä. Ajelin aikaisemmin Renulla ja renupiireissä Shellin oljyt tunnettiin kehnosti kestävinä. Onko muilla erityisiä kokemuksia öljyistä Primeran rattaissa: mitkä öljyt kestävät vaihtovälin ja mitkä eivät?

Onko kokemuksia 0W/40 -öljyistä?

Vaikka huollossa ei tykätä öljyt mukanaan tuovasta asiakkaasta, taidan ottaa riskin kyräilystä ja vaihtaa öljymerkkiä. Mutta onko merkillä väliä, kun se vaan ei ole Shell. Autolehdetkään eivät enää testaa öljyjä.

9

7495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkiä

      Jos öly alkaa tuolla tavalla kulua se on menettänyt ominaisuutensa ja pitää vaihtaa uusiin.Vuosia takaperin keskustellessani pitkistä öljyjen vaihtoväleistä alan asiantuntijan kassa, hän sanoi että oljyillä voi periaatteessa ajaa niin kauan kun ne alkavat kulua ja vaihtaa vasta silloin koska se on merkki ominaisuuksien pettämisestä.

    • kake

      minä käytän 03 mallissa(1,6) castrol 0w40 formula rs, vaihtovälinä tuo 15 tkm. öljyn taso tikussa ei ole laskenut yhtään.

    • visia

      50 tonnia takana mobil 1 5W50 öljyillä ja ei oo tarvinnut lisäillä. Ei ne ainakaan pääkaupunkiseudulla pahaa tykkää vaikka omat oljyt viekin. Sanoi vielä että siinä säästää melkoisesti kun aina tuo omat öljyt!

    • Pitäis käydä

      Jotkut vie öljyn mukana mikä vaihdetaan autoon huollossa.

      Nissanin huolot tosiaan taitavat käyttää shelin öljyjä. Omassa 1,8:ssa ei niilläkään öljyn pinta vähentynyt yhtään, auton ajoista aika iso osa maantieajoa.

      Sinulla ilmeisesti aika pätkäajoa, kun mietin tuota vaatimatonta km määrää suhteessa aikaan. Olisiko yksinkertaisesti aika vaihtaa uudet öljyt jo nyt.

      Itse vaihdoin nyt omaan 1.8 Mobil 1 5w50. Mobil 1 siksi, että entinen nissanini ei vienyt lähes 15tkm öljynvaihtoväleillä yhtään öljyjä vaikka mittarissa oli yli 350tkm.

      • Mika

        Aivan oikein päätelty: valtaosa ajosta on pätkäajoa kaupungissa. Pätkäajo kesyttää öljyn nopeammin kuin maantieajo, jossa moottori ehtii lämmitä ja kosteus poistua. Näin olen antanut itselleni kertoa.

        Öljynvaihdon ja vuosihuollon aika tosiaan on käsillä. Pitänee käydä mutterista ja korvikkeesta jotain muuta kuin Shellin öljyä.


    • jesus

      Öljyjä ei enää testata, koska niissä ei ole eroja.
      Viimeisimmän TM:n testin perusteella, kaikki merkkiöljyt ovat ominaisuuksiltaan samankaltaisia.

    • mobil 1 0w - 40

      Hyväksi todettu. Volvo käyttää samaa öljyä esim. bensaturboissaan.

    • Tumpprimera

      Mukava havainto: Olen kaikenlaista kokeillut, mutta Motoxin 5W40 on paras tähän mennessä. Se, mikä siinä mukavaa on, niin hintakin on maltillinen :)

      • Kierossa

        Öljyys mithään vikaa ole vaan paskassa nassin mootorissa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2744
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1121
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      57
      889
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe