Otin yli viikko sitten jälkiehkäisypillerit.. kuukautiskierto on puolessa välissä ja tänään alkoi menkat... Miksi? Onko tää normaalia, kun on ottanut "katumuspillerit" vai pitäiskö hakeutua lääkäriin? Alavatsaankin koskee ihan samallailla, kun olis menkat... AUTTAKAA!
Jälkiehkäisypillerit->haittavaikutukset??
Nenne
3852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jälkiehkäisy on sen verran "vahva paukku" että se pistää kyllä hormonit sekaisin. Eli on varmaan ihan normaalia nuo sun oireet. Ja voit varautua että ne vielä jonkin aikaa on ihan sekaisin. Jos pakkaus on vielä tallella, lue siitä sivuoireista. Eihän se haittaa vaikka käyt vielä lääkärillä jos oireet jatkuu.
Mulle kävi sama homma joskus kun jouduin ottamaan, eli menkat alko ehkä 2 viikkoa aikasemmin kun olis pitänyt alkaa. Se jälkiehkäisy laittaa hormoonit sekaisin, ei siinä muuta. Tekee kai jonkin poistovuodon varmuuden vuoksi, jotta se ehkäisy toimis tai jotain.
Kiitos teille... oon myös kuullut juttua, että jos on ollut raskaana, niin se poistuu sit vuotona... eli kai mä olin tullu raskaaks ja sit ne pillerit ehkäs sen... jälkeenpäin ottaa päähän, koska oon huomannut, etten helposti tule raskaaksi... Mutta eiköhän se siitä! Kiitos paljon teille vastanneille.. saitte paniikin pois! :)