kuinka pitkien matkojen päästä teille on sijoitus tehty? Onko esim. ketään itä-suomesta pin joilla olisi sijoitus pääkaupunki seudulta tai vastaavaa??
Kuinka toimitte tapaamisisasioissa, palaverien järjestelyissä jne... onko matka tuntunut koskaan rasittavalta??=)
Kuinka toimitte tapaamisisasioissa, palaverien järjestelyissä jne... onko matka tuntunut koskaan rasittavalta??=)
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja lapsi nykyään kulkee linja autolla mutta hyvin harvoin. Palaverit ovat aina meillä lapsen ja äidin sossut. Panevat äidin karanteeniin kolmeksi päiväksi ennen lähtöä. Nyt viimeksi äiti olihävinnyt eikä tullut ollenkaan.
Mitä sitä sitten voi suunnitella no päätettiin tapaaminen joka kolmas viikon loppu. Se tapahtuu valvotussa paikassa.
Muuten kirjoitamma äidille raportin miten on mennyt ja mitä tehty jne. se kerran kuukaudessa.
Matkat oli ensin alkuun rasittavia kun kuljetimme lapsen kotiin ja haimme myös.
yli 200km ja sen matkan olen minä aina kulkenut hakemaan ja viemään lasta, ja tarvittaessa palavereihin. Samoin on toimittu toisen kanssa alkuun (asuu samassa kaupungissa). Nykyään hän kulkee itsenäisesti bussilla, jos ei ole paljoa tavaraa mukana. Ihan uusi juttu minulle (bioäitinä), että joku kuljettelisi lapsiani, kun heitä tapailen.
Nehän on ihan siitä kiinni miten sovitaan. Minun mielestäni ihanteellista olisi jos vuorokerroin mentäis toisen luo.
Meillä käy viikonloppu lapsia 100km päästä ja onhan se hieman rankkaa pienen ihmisen istua se matka kaksi kertaa viikonlopussa. Itselle se tekee jo 400km ja monta tuntia.
Olemme sopineet sijaisperheen kanssa, että lapsi tulee heidän kustannuksillaan kotiin joka toinen viikonloppu ja minä kustannan poismenon. Eli fifty-fifty. Joskus he saattavat hakeakin, jos on käyntiä täällä lapsen kotipaikkakunnalla juuri silloin. Suurennuslasilla ei matkoja tutkita, voidaan sopia muutoksistakin. Matkaa yli 100 km.
onko kellään jo sen ikäisi lapsia, jotka kulkevat itse edestakaisen matkan viikonlopuksi kotiin esim. kerran kuussa ja kuinka on sujunut, miten olette toimineet järjestelyissä??
Onko olemassa minkäälaista varasuunnitelmaa jos vaikka ei vanhempi olekaan sovitusti vastassa??
Minne lapsi/nuori sitten voi mennä tms.