wap/gprs asetukset moto V3??

Pulassa

termos..

Auttakaa tietämätöntä...Miten saan toimimaan motorolan v3:ssa telefinlandin wap ja muut asetukset.. ei tunnu toimivan sitten niin millään... oon kokeillu tilata niitä vaikka mistä, mutta ei niin ei..

kiitos jo etukäteen..

3

4365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • razor

      Itse taistelin viimeviikolla saman ongelman kanssa ja kun laitoin puhelimeen työnumeron eli soneran kortin tuli asetukset automaattisesti ja rupesi toimimaan. Sain toimimaan myös Telefinlandin wapin ja mms viestit mutta vielä en ole sähköpostia telefinlandin kortilla saanut toimimaan. Latasin asetukset seuraavasti: Lähetin viestin: asetukset motorola razr v3 numeroon 15200 ja kun paluuviestit "selain päivitettävä" tuli painoin päivitä, tämän jälkeen muutin web istunnon oletukseksi: Valikkonäppäin > Web selain > web istunnot > telefinland wap > valikkonäppäin > aseta oletukseksi.
      Seuraavaksi asetin mms asetukset: viestinäppäin > valikkonäppäin > viestiasetukset > mms viestiasetus > palveluinfo > valikkonäppäin > uusi ja sieltä täytä seuraavat kentät: Palvelun nimi: Telefinland mms, Palvelimen nimi: http://mms.sonera.net:8002, web-istunnon nimi: Telefinland mms

      Nyt pitäisi toimia mutta jos ei pysty lataamaan asetuksia aseta ne manuaalisesti, paina valikkonäppäin > web selain > web istunnot > uusi tietue ja täytä seuraavat kentät ja jätä muut tyhjäksi:
      Nimi: Telefinland wap
      Kotisivu: wap.telefinland.fi
      palvelutyyppi: wap
      yhdyskäytävä ip1: 195.156.025.004
      wap portti1: 9201
      Aikakatkaisu: 15min
      Gprs apn: Telefinland

      ja taas uusi tietue ja täytä:

      Nimi: Telefinland mms
      palvelutyyppi: wap
      yhdyskäytävä ip1: 195.156.025.033
      wap portti1: 9201
      Aikakatkaisu: 15min
      Gprs apn: Telefinland

      Ja vielä kerran uusi tietue ja sen kentät(tämä asetus on kopioitu soneran asetuksista mutta luulisin toimivan)

      Nimi: internet
      Kotisivu: www.sonera.fi
      palvelutyyppi: wap yhteys
      yhdyskäytävä ip1: 000.000.000.000
      wap portti1: 9201
      Aikakatkaisu: 15min
      Gprs apn: internet

      Toivottavasti näistä oli apua mutta niinkuin sanottua en saanut vielä sähköpostia toimimaan mutta en ole koittanut tuota viimeistä asetusta telefinlandin kortilla.

      • omppu

        Kiitos kiitos kiitos!!! Aivan huippis ohjeet olit jaksanut kirjoitella! Niiden avulla munkin pinkki razr alkoi wörkkiä!


      • sdddd

        vanha ketju, mutta kiitti. sain toimimaan. =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      553
      9163
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6274
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      378
      5326
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4811
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4421
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4093
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      104
      2134
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1558
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1096
    Aihe