Kun laitan kuulokkeet kiinni koneeseen niin kaiuttimet menee hiljaseksi. Onkos joku keino, että kuulokkeet vois pitää koko ajan koneessa kiinni mut säätää kaiuttimiin ääni jootenkin.
Tai onko usb-liitäntä joku ratkaisu. Vaikuttaako se kaiuttimiin?
Tai onko usb-liitäntä joku ratkaisu. Vaikuttaako se kaiuttimiin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sehän kuuluu asiaan, että kaiuttimet sammuu kun kuulokkeet kytketään.
Et voi käyttää molempia yhtäaikaa.
Voit tietysti käyttää puheluihin myös kaiuttimia, mutta silloin kaikki lähistöllä kuulee ja häiriintyykin äänestä. Myös kierto-ongelmia voi esiintyä.
Ainut keino varma keino on vaihtokytkin kuulokkeiden ja kaiuttimien välille.
Ohmin laki ei oikein suosi rinnankytkentää, että molemmat olisi samaan aikaan käytössä ja kaiuttimet vain hiljennettäisiin tarvittaessa.
Mutta onko tuo niin suuri ongelma tökätä kuulokkeet kiinni kun niitä tarvitaan. Jos liitin on vaikeassa paikassa niin käytä jatkojohtoa, jonka liittimen laitat vaikka sinitarralla sopivaan paikkaan kiinni pöytään tai koneeseen. Mikrofonihan voi aina olla kytkettynä.
>Ohmin laki ei oikein suosi rinnankytkentää, että molemmat olisi samaan aikaan käytössä ja kaiuttimet vain hiljennettäisiin tarvittaessa.<
Olen jo pitkään kytkenyt kuulokkeet ja kaiuttimet Y-adapterilla samaan äänikortin "reikään". Kun hiljennän kaiuttimet, eivät sivulliset kuule. Ääni tulee tällöin vain kuulokkeisiin. Jos vaimokin haluaa kuulla keskustelun, sallin äänen kuulua myös kaiuttimien kautta. Käytän pöytämikkiä. Äänikortti Greative Labs SoundBlaster.
Kysymykseni: mitä vahinkoa tällaisesta kytkennästä saattaa seurata? Käytännössä se pelaisi erinomaisesti.
Ei mitään haittaa, äänikortit sietävät melkoisia vaihteluita liitettävien kapistusten impendanssissa. Passiivikaiuttimilla (eli siis ei vahvistinta sisäänrakennettuna) impendanssi on yleensä 4-10 ohmin luokkaa ja kuulokkeilla vaihteleekin sitten kymmenistä satoihin omhmeihin samoin kuin aktiivikaiuttimilla (eli omalla vahvistimella varustetut kaiuttimet). Käytännössä äänikortti ei edes "huomaa" passiivikaiuttimen rinnalle kytkettyjä kuulokkeita koska kokonaisimpendanssissa ei tapahdu oleellista muutosta ja aktiivikaiutin/kuuloke rinnankytkettynä impendanssi on reilusti suurempi kuin passiivikaiuttimissa.
Itse olen SoundBlaster 128 korttia rääkännyt 2 ohmisilla passiivikaiuttimilla ja käyttänyt samasta liittimestä myös aktiivikaiuttimilla joiden vahvistinosan sisäänmenoimpendanssi oli valmistajan mukaan 1500 ohmin luokkaa ja hyvin kesti... edelleen käytössä tuo kortti, nykyisin muistaakseni 4 ohmiset passiivikaiuttimet kiinni ;)
PS. yleensä puhutaan vastuksesta eli resistanssista mutta vaihtovirran kanssa hommasta tulee vähän mielenkiintoisempi, yksikkö on edelleen ohmi mutta kyseessä on impendanssi joka koostuu puhtaasta resistanssista vaihtovirran synnyttämästä "induktiivisesta vastuksesta" esim. keloissa, tämä niille jotka tuota induktanssi termiä ihmettelevät....
Ei se rinnankytkennästä tuhoudu, mutta siitä aiheutuu "heijstumaa" ja tehohukkaa, jos impedanssi ei täsmää.
Ei noi kaiuttimet sattumalta ole 4 tai 8 ohmisia.
Kulokkeissa voi olla joskus 16:kin.
Olen ihmetellyt samaa asiaa. On tosi pöljää nykiä piuhoja irti ja laittaa takasin koko ajan. Luulisi, että tietotekniikka olisi niin edistynyt, että Windowsissa olisi jossain valinta, millä ääni ohjataan joko kaiuttimiin tai kuulokkeisiin.
On vaikea tietää täsmäävätkö. Kaiuttimista yhtä vähän kuin kuulokkeistakaan en löydä mitään merkitöjä ohmeista. En muuten tullut niitä edes tutkineeksi kytkiessäni johtoja !! Ainoa mittarini on korvakuulo ja sekin sodan jäljiltä epätarkka.
Moi! kype (84v)
Onko ongelmasi se, että jos olet unohtanut headsetin kuulokkeet kiinni, et kuule kun joku soittaa sulle nettipuhelun ja siksi joudut vaihtelemaan kajareita ja kuulokkeita?
Jos näin, niin ainakin Skypessä on tähän ongelmaan ratkaisu:
- Mene Skypen ikkunassa Työkalut -> Asetukset... -> Äänilaitteet -> ja laita ruksi kohtaan¨'Soita PC-kaiutinta'.
Nyt tulevan puheluhälytyksen ääni kuuluu keskusyksikön Speakerista (paitsi jossain läppäreissä), vaikka kuulokkeet ovat sulkeneet kaiuttimet.
Biltemasta, käyhän kurkkimassa, laite maksaa 5.90e, eikä tarvi sen jälkeen piuhoja vaihdella, napista vain kääntelet, kajarille tai kuulokkeille.
headset käyttää emolevyn äänipiiriä ja muut esim: musat ja muut ääni hommat erillistä äänikorttia ja hyvin toimii ainakin skypellä.