voiko luottaa?? jos haluan tilata nettikaupasta taulun tms. ja se lähetetään kun maksu on saapunut tilille???? esim. sisustustaulu.com toimii tällä periaatteella. löytyy toki postiennakolla toimiviakin yrityksiä.
taidetta netistä
maajuulia
5666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jotta voisivat ottaa maksun ennakkoon
vastaan pitäisi heillä olla vakuudet
maksettuna Kuluttajavirastoon ihan
samaan tapaan kuin on matkanjärjestäjilläkin.
En kyllä luottaisi tuollaiseen firmaan joka
joutuu rahoittamaan toimintansa asiakkaiden
rahoilla.
Moni on tehnyt tuolla systeemillä petoksia
eli asiakkailta on kerätty rahaa mutta koskaan
ei ole mitään toimitettu.
Mitähän ovat nämä solo-maksut sitten? Useissa isoissa firmoissa voi maksaa tuotteet etukäteen esim. Hobby Hall, Anttila jne. Joten tuollainen yritys ole mitenkään poikkeus.
Tottakai voi jos firmalla on ennakkomaksuja
vastaavat vakuudet hoidettuna Kuluttajavirastoon.
Tuolla hämärällä nettipuljulla ei ole.
Mahdollisen konkurssin varalle täytyy olla
vakuudet jotta voi ottaa kuluttajilta
ennakkomaksuja.
Toki on petosfirmoja jotka kerää ennakkoon
rahaa aikomattakaan toimittaa kuluttajalle
mitään.
Yksi tälläinen iso perossarja oli porilainen
Rosendahl-yhtiöt joka myi takkoja, mökkejä
ja kaikenlaista roinaa.
Kuluttajat jäivät kaipaamaan miljoonia.
Olen itse ostanut taulun lyseiseltä sivulta ja kaikki toimi moitteettomasti. Ennakkomaksu on siksi, että sillä estetään pila- ja valetilaukset (kusetus voi toimia myös niinpäin). Lisäksi sivulla on saitin pitäjien henkilötiedot puhelinnumeroineen. Maalaisjärkeä peliin!
En näe kyseisessä firmassa mitään hämärää tai laitonta. Kuluttajaviraston mukaan vakuudeksi riittää esim. pankkitakaus tai tili, joka olisi yrittäjän ja muiden velkojien ulottumattomissa, jos yrityksestä tulee maksukyvytön. Maksuja kuluttajavirastolle ei tarvita. Kannattaa varmaan arvioida kuinka suuri riski ennakkomaksamisessa on: kuinka luotettavalta yritys vaikuttaa; onko osoitettavissa vastuuhenkilöitä, jotka saadaan vastuuseen ongelmatilanteessa; sekä kuika suurista ennakkomaksuista on kyse. Yrittäjän turvallisuusnäkökulmasta ymmärrän kyllä ennakkomaksunkin nettimyynnissä.