Kyllä menee elämä hukkaan tuolla koulussa. Amis tienaa enemmän. http://www.skol.fi/osku/amis/
Et repikää siitä.
Et repikää siitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja tässähän oli vastakkain parhaiten tienaavat amikset vs huonoimmin tienaavat korkeakouluttautuneet? Arvaappa kuinka paljon siellä paperiteollisuudessa työskentelevä insinööri saa rahaa. Ei se mitään, ihan asiaakin sivulla oli. Tuunareitakin tarvitaan, muuten voisi olla aika ikävä olo kun telkkarin ja pistorasian välillä on sateenkaari. Että älkääs vanhemmat estelkö lastanne menemään sinne amiksen puolelle.
"Pro Studiis"
Amiksesta ei pääse muuhun ku virittään jotain ihme autoja. Kunnon töihin ja arvostettuihin ammattiin mennään lukion kautta.
Lääkäri:
Ootko miettinyt kuka sun roskat hakee, myy sulle tavarat kaupassa ja on valmistanut ne tavarat? Kuka ompelee vaatteesi tai siivoaa leikkaussalisi? Kuka leipoo aamiaisleipäsi tai korjaa rikkoontuneen autosi?
Älä ala arvostelemaan toisten ammatteja ennen kuin olet ite valmis tekemään tuon kaiken (ja paljon muuta!) itse.
Äläkä nyt vain sano, että oon joku kateellinen amispelle. Kirjoitan ylioppilaaksi tänä syksynä (2,5v), keskiarvo on reippaasti yli 8 ja aion jatkaa lääkikseen tai bilsaa lukemaan yliopistoon. Mun mielestä lukiolainen ei kouluvalintansa takia vain ole lainkaan sen parempi kuin amiskaan.