Tuossa eilen illalla huvikseni kattelin hieman läpi monster.com:in avoimia työpaikkoja jenkeissä. Siellä on aivan *käsittämätön* määrä avoimia työpaikkoja IT-alalla.
Jokainen vähänkään pidempään alalla ollut pitäisi kyllä osata sen verran hyvin englantia että työskentely englanniksi ei ole ongelma.
Onko kellään kokemuksia hakea töitä suoraan jenkeistä?
Itse kun olen hyppäämässä it-junasta pois ja etsin tuossa jotain sopivia koulutuksia ja kurssi-paikkoja tulevaisuutta varten niin jenkeistähän sen alan parhaimmat koulutuksetkin löytyy. Voisi yrittää saada sieltä joku kiva paikka sitten millä elättää sen koulutus ja kurssitus-ajan itseään.
Jokainen vähänkään pidempään alalla ollut pitäisi kyllä osata sen verran hyvin englantia että työskentely englanniksi ei ole ongelma.
Onko kellään kokemuksia hakea töitä suoraan jenkeistä?
Itse kun olen hyppäämässä it-junasta pois ja etsin tuossa jotain sopivia koulutuksia ja kurssi-paikkoja tulevaisuutta varten niin jenkeistähän sen alan parhaimmat koulutuksetkin löytyy. Voisi yrittää saada sieltä joku kiva paikka sitten millä elättää sen koulutus ja kurssitus-ajan itseään.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hawailla (jonne kontakteja) valitettavasti 95%:sti puolustusteknologian paikkoja, joissa taas pitää olla turvaluokitus (jota ei saa olematta kansalainen). Kansalaisuuttta taas ei saa 5 vuoden oleskelutta.
Muistaakseni oleskelulupa työn perusteella estää puolison työskentelyn.
Jos sulla ei ole kansalaisuutta tai työlupaa, niin eipä ole ihan helpoimpia hommia päästä tuonne töihin laillisesti. Sun pitää ensin löytää itsellesi tuolta töitä ja vasta sen jälkeen sulle voi työnantaja hakea sitä työlupaa. Toi ei ole tuonkaan jälkeen ihan läpihuuto juttu.
Ok, kuulin toisaalta että menisi melkeen vähän päinvastoin tuo homma. Että ensin pitäisi saada työlupa ennenkuin voi hakea töitä. Pitänee selvittää asiaa lähetystöstä jotta voi olla varma asiasta. Olen lähdössä reissuun kohtapuolin ja harkitsen semmoista vaihtoehtoa että kävisin samalla moikkaamassa yhtä kaveria San Fransicossa ja samalla kokeilisin onnea paikallisilla työmarkkinoilla.
Erinäisistä syistä minulla voi olla hieman ongelmia saada ainakin IT-alan hommia Suomesta vaikka ei työpanoksissa tai motivaatiossa ole mitään ongelmia :)
Quotea sähköpostivastauksesta lähetystöstä :
"You will need to find a U.S. employer who will file a temporary work permit petition on your behalf with the U.S. Immigration office. Once the petition is approved in the U.S. you may apply for your non-immigrant work visa here in Finland as instructed on our website"
USA-lainen yhteiskunta ja työmarkkinat toimii ihan eri tavalla kuin täällä. Kannataa perehytä todella huolellisesti aiheeseen ennen kuin alkaa neuvottelemaan työsuhteesta, muuten ei tiedä mitä kaikkea siellä pitää työnantajalta vaatia.
Mahdetaanko siellä edes palkata tuntematonta ilman suosittelijoita? Irtisanomisturva on ainakin jokseenkin olematon.
Itselläni löytyy ehkä muutama suosittelija ihan USAstakin, ja maassa maan tavalla. Irtisanomis-suoja jos on olematon niin sitten se on. Ei se ole sen kummallisempi juttu. Työtähän sinne mennään tekemään eikä silloin ensimmäinen asia mielessä ole se että miten helposti voi saada kenkää.
99.9% työpaikoista, riippumatta maasta tai irtisanomis-suojasta on semmoisia työpaikkoja että jos työntekijä on ahkera ja tuottava niin ei sitä laiteta pihalle. Pelkästään ajatus siitä että ei uskalla hakea jonnekkin töihin koska voi saada kenkää on jotenkin ristiriitaista, silloinhan sitä ajattelee itse että voi saada kenkää koska ei tekisi töitä?
"Erinäisistä syistä minulla voi olla hieman ongelmia saada ainakin IT-alan hommia Suomesta vaikka ei työpanoksissa tai motivaatiossa ole mitään ongelmia :) "
Erinäisillä yhtiöillä ja henkilöillä on sukset ristissä Nokian kanssa, joka ei ole pahemmin välittänyt suhdetoiminnasta huumavuosina. Joten kyllä sinun työllistymismahdollisuutesi ovat ihan hyvät Suomessakin.
99.9% työpaikoista, riippumatta maasta on sellaisia, että niistä laitetaan pihalle kun rahoitus loppuu.
Suomessakin on tehty niin, että on ensin palkattu, jonka jälkeen firman budjettia on muutettu, minkä seurauksena palkattu on irtisanottu ennen ensimmäistä työpäivää. Tynaaminen virma nääz, jossa oikea käsi ei tiedä, mitä vasen tekee.
Kun UKoossa työnantaja toteaa, että olisi projektiluontoinen tehtävä, johon kukaan ei tule homman lyhyyden takia, niin ne ilmoittavat työpaikan olevan pysyvän, mutta irtisanovat työntekijän projektin päättyessä. Tynaamiset työmarkkinat nääz.
Eli sen verran pitää olla pätäkkää takataskussa, että yhden vesiperän kestää. Ja vähän kannattaa katsella, miten luotettavalta se työnantaja näyttää.
Jos vuoden on etsiny töitä, niin kyllä se alkaa olla aika kypsää kauraa. Työnantajien mielestä tiedot vanhenee kuukaudessa. Työministeriön mielestä henkilön entisellä ammatilla tai koulutuksella ei ole mitään arvoa kolmen kuukauden kuluttua.
Mee Isoon-Britanniaan - joka ei siis tarkoita Lontoota.
www.jobs.ac.uk
http://www.reed.co.uk
Nayttas olevan just nyt joku kivat yli 20 000 paikkaa auki.
Meilla on kanssa paikkoja auki koko ajan muttakun ei saa edes yhta hakemusta. Esim. Java/Perl miehille palkka on 45 000 neuroa verojen jalkeen, ei ylitoita.
Niin ja toi Reed on kova kun laittaa hakusanaksi Finnish - hakevat suomenkielta osaavia UK:hon. Siina saattais pojat olla suomalaisilla hiukan saumaa!
Että esim tässä
http://www.reed.co.uk/JobDetails.aspx?JobID=6682745
toimessa saisi >45euroa/TUNTI ???
Paljonko menee veroja? Entä muut asumiskustannukset?
Kattelin vähän noita paikkoja, ja pakko myöntää että kyllä toi UK nousi mielenkiintoisemmaksi maaksi kuin USA kunhan vähän selasi noita avoimia positioita. Ei edes maksaisi niin paljon lentää edestakaisin sinne työhaastatteluun kun se on tuossa melkeen vieressä.
Ja mikä tulee tuohon minun alanvaihtoon niin sen alan koulutuksia löytyy myös todella paljon nimenomaan UK:sta joten ei edes siinä mielessä olisi mikään huono vaihtoehto yrittää tuonne töihin.
Kyseessä ei ole työpaikka vaan Contract. Eli sinulla pitää olla oma firma (toiminimi) sekä kirjanpitäjä ja veronkierto järjestettynä. Ja tilapäinen asunto.
Minusta näyttää siltä, että tuossa tarjoudutaan maksamaan vähemmän tunnilta, mitä Suomessa laskutetaan asiakasta tunnilta. Päättele tästä jotain.
Jos siinä on joku lihanmyyjä välissä niin se ilmoitus on 100% todennäköisyydellä huuhaata, jolla ne keräävät vain ilmoitusprofiilin mukaisia hakijoita tietopankkiin. Ota yhteyttä vain työnantajiin.
Suosittelen Norjaa. Tosin voi olla, että ne ei paljoa hakemuksista siinä maassa välitä, mutta jos käy siellä paikan päällä niin työpaikka voi irrota päivässä.
USA ja UK on mennyttä.
"Jos siinä on joku lihanmyyjä välissä niin se ilmoitus on 100% todennäköisyydellä huuhaata, jolla ne keräävät vain ilmoitusprofiilin mukaisia hakijoita tietopankkiin. Ota yhteyttä vain työnantajiin. "
Ei kannattaisi olla niin suomalaisen kyyninen !
Otin nimittain Reediin yhteytta ja tuli vastaus viikossa suoraan kahdelta tyonantajalta. Email haastattelu toiselta, sen jalkeen maksoivat lentoliput paikanpaalle kahden paivan haastatteluun. Tuloksena pysyva tyopaikka, ei mitaan kontraktihommia. Ja toisella palstalla nain etta muillekin on kaynyt samoin.
Taytyy sanoa etta vuoden Suomessa tyottomana olleelle oli varsinainen lottovoitto. Kateenjaava palkka on 2x mita sain Suomessa, autot on 100% halvempia, sairaanhoito ilmaista... Toisin kuin Ruotsissa, sain heti luottokortin 10 000 EUR rajalla ja 0% korolla 9kk ajaksi, eli ens kuussa pasahtaa uuden turbopassatin kasiraha Virginin autokaupalle. Kuulostaa varmaan hirmu materialistiselta mutta kun on ajanut ruosteisella Kadetilla tahan asti niin... Oli toissa Ruotsissa 4 vuotta ja koko aikana en saanut luottokorttia kun pitaa kuulemma asua Ruotsissa vahintaan 5 vuotta. Eli matkailu jai vahiin kun ei saanut edes autoa vuokrattua ulkomailla.
Eli suosittelen omasta puolestani UK:ta, IT alalla on hyvin toita.
Nimim. toista viikkoa Cambridgessa.
Ps. Sorry skandit, en viitsi saadella tyokaverin koneeseen finskeja. Tyohuone ja oma kone on valmis tiistaina (jee).
itse olen tietoliikenne hommissa, on tietoturva kokeumusta palomuureista (enemmän) ja ciscon purkeista (vähemmän)
ja työpaikka taitaa kohta mennä. saattaa tulla suomesta lähtö eteen.