Hei !
Löytyisikö kellään kuvia nostolaitteen hydrauliikasta,paineet katoaa jostain,kun
ei tahdo takalanaa nostaa...
Työsylinterikin varmaan väljä,kun nostolaite
laskee heti,kun sammuttaa.
Pumppuun on tehty remontti n. 3,5 v sitten
..kalut uusittu.
Kiitän !
MF165 vm. - 65 nostolaite ( pover )
10
11631
Vastaukset 10
- konemestari
Nostolatekann irrotus niin vaikea homma ota yhteyttä mf-huoltoon.Jotta saisit nostolaitekannessa olevan vivuston ehjänä pois paikaltaan täytyy oikella puolen oleva sivuluukku avata ja sieltä irrotaa ensin pumpunkäyttöventtilissä oleva vivusto.Takasin laitto vielä vaikeampi homma.
- Anonyymi
no ei ole kyllä kummoinen homma jos pysyy työkalut käsissä.
luukun alta ei tarvi vivustoa irroittaa ainakaan 1978 165:ssa
- korjailija
Ensin kannattaa ottaa pois pikkukansi joka on siinä oikealla puolen isommassa nostolaitekanneessa.On kiinni kahdella pultilla.Välissä voi olla 2-tai3 tieventtiili.Nostat pois koko höskän,mukana voi tulla joku 40 senttiä pitkä putki.Putken molemmissa päissä on O-renkaat.Nämä renkaat voi olla se helpoin vikapaikka.
Vaihda sopivat O-renkaat ja paina putki ensimmäisenä takaisin mutta varmistaudu että se on varmasti omassa kolossaan.Sen kanssa voi joutua vähän tökkimään ennen kuin reikä löytyy.Sormissaan tuntee että milloin putki menee pesäänsä.
Sitten pikkukansi onkin helppo laittaa paikoilleen.Samalla uusi ne pari O-rengasta siitä liitoksesta.
Mikäli painetta ei vieläkään löydy on aukaistava isompi kansi.Mutta toivotaan että ei tarviis nostaa sitä.
Kysele neuvoja jos tarviit siihen isomman kannen nostoon.Sieltä on otettava ensin pois venttiilin käyttörulla.- massikan omistanut
ainakin tuossa 135:ssa, joka oli mulla vuosikymmenen, oli alusta asti nostolaitteet tuollaiset ja hyvin niillä pärjäsi.
- konemestari
165mf:n nostolaitepumpusta nousevassa 40cm pitkässä putkessa on vetovastus/paineensäätö öljyliitäntä putkea ei voi nostaa kannen läpi,voit vain tarkastaa putken yläpäässä olevan o-renk ja valkean tukirenkaan.Putken alp tark vain kannen irrotuksen jålkeen.
- korjailija
konemestari kirjoitti:
165mf:n nostolaitepumpusta nousevassa 40cm pitkässä putkessa on vetovastus/paineensäätö öljyliitäntä putkea ei voi nostaa kannen läpi,voit vain tarkastaa putken yläpäässä olevan o-renk ja valkean tukirenkaan.Putken alp tark vain kannen irrotuksen jålkeen.
Nyt on konemestarilla väärä tietoa.Kyllä se paineputki siitä nousee.Putki tulee pumpulta suoraan josta se jaetaan kanteen.Väliltä voi ottaa 2-tai 3 tieventtiilille paineen.
- konemestari
korjailija kirjoitti:
Nyt on konemestarilla väärä tietoa.Kyllä se paineputki siitä nousee.Putki tulee pumpulta suoraan josta se jaetaan kanteen.Väliltä voi ottaa 2-tai 3 tieventtiilille paineen.
On eri asia vain kojailla huvikseen,kuin tehdä työkseen.Oon korjannu ainakin sadasta mf nostolaitteen ja itellä on pihakoneina mf135 ja mf165.Oon minäkin joissai mf malleissa nähny pumpusta nousevan putken ilman paineputki liitäntää mutta suurimassa osassa on ja putki ei tulekannen läpi.
- heik.
Kiitokset neuvoista.Käytin sen putken pois ja vaihdoin O-renkaat,mutta vika on jossain muualla.
Pumppuun on vaihdettu n.3,5 v sitten korjaussarja,
jonka jälkeen toimi hyvin..en oikein usko,että pumppu olisi taasen hajonnut.
Aikaisemmin sai takakuormaajalla kuormattua hyvin
hiekkaakin,mutta nyt ei...
n.puoli vuotta on nyt "temppuillut".Onkohan tässä mallissa ylipaineventtiili ja olisiko mahd. vioittunut ? - ose
heik. kirjoitti:
Kiitokset neuvoista.Käytin sen putken pois ja vaihdoin O-renkaat,mutta vika on jossain muualla.
Pumppuun on vaihdettu n.3,5 v sitten korjaussarja,
jonka jälkeen toimi hyvin..en oikein usko,että pumppu olisi taasen hajonnut.
Aikaisemmin sai takakuormaajalla kuormattua hyvin
hiekkaakin,mutta nyt ei...
n.puoli vuotta on nyt "temppuillut".Onkohan tässä mallissa ylipaineventtiili ja olisiko mahd. vioittunut ?Meillä oli joskus 135:ssa samaa ongelmaa ja siinä oli vikana paineen putoaminen. Nostolaitevipujen alapäässä on sellainen pellistä tehty säätömutteri ja sen kylkeen vastaa peltiliuska jonka tarkoituksena on estää mutteria pyörimästä eri paikkaan. Se liuska oli katkennut ja paineensäätö oli aika pienellä, jaksoi nostaa tyhjän kivitalikon mutta ei mitään muuta. Mutteri noin suurinpiirtein kohdalleen ja lukkomutteri viereen niin johan nostaa . 168:sta meni kerran nuo yhdessä viestissä mainitut O-renkaat (ylimmäinen) niin silloin menee kyllä voima täysin nostolaitteesta.
- korjailija
ose kirjoitti:
Meillä oli joskus 135:ssa samaa ongelmaa ja siinä oli vikana paineen putoaminen. Nostolaitevipujen alapäässä on sellainen pellistä tehty säätömutteri ja sen kylkeen vastaa peltiliuska jonka tarkoituksena on estää mutteria pyörimästä eri paikkaan. Se liuska oli katkennut ja paineensäätö oli aika pienellä, jaksoi nostaa tyhjän kivitalikon mutta ei mitään muuta. Mutteri noin suurinpiirtein kohdalleen ja lukkomutteri viereen niin johan nostaa . 168:sta meni kerran nuo yhdessä viestissä mainitut O-renkaat (ylimmäinen) niin silloin menee kyllä voima täysin nostolaitteesta.
Joo,jos paineensäätöholkki on kiertynyt auki niin paine tippuu sen mukaan.Oikea säätöarvo on 42 milliä holkin reunasta runkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465