Käykö Ruotsissa eurot?

S

hei! Käykö Ruotsissa eurot vai onko vaihdettava kruunuiksi? Jos on vaihdettava, niin kannattaako vaihtaa Suomessa vai laivalla?

Osaisiko joku muuten sanoa, millainen hintataso Ruotsissa nykyään suunnileen on, onko samalla tasolla kuin Suomessa vai kalliimpi? (vaatteet/cd:t/kengät/laukut)

7

13877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silvia

      eipä taida käydä..
      mä kävin muistaakseni vuos sitte ruotsissa ja saman hintasia siellä on kaikki vaatteet ku täälläkin..
      paitsi muistaakseni meikit tais olla halvempia..

      ei ainekaan kovin suurta hintaeroa..

    • Pekka Poro

      Ruotsi ei ole Euro-aluetta.

      Virossa kuitenkin kelpaa euro osittain. Mustamäe torilla, Mere Keskuksessa ja tyttöpaikoissa voit maksaa euroilla, Kaubmajassa et.

    • S

      Kiitos tiedosta! :)

      • kyllä ja ei

        kävin vasta ja kaikki hinnat on kruunuissa ja euroissa ja kassalla saa euroilla maksaa.


      • abc
        kyllä ja ei kirjoitti:

        kävin vasta ja kaikki hinnat on kruunuissa ja euroissa ja kassalla saa euroilla maksaa.

        toopet maksaa ulkomailla omalla valuutallaan... ei mene päähän että esimerkiksi virossa on oma valuutta. Ei suomessakaan hyväksytä kaupoissa viron kruunuja.


    • Anneli

      euro käy maksuvälineenä Tukholmassa ja suurimmissa muissa kaupungeissa. Hinta taso on halvempaa kuin suomessa.
      Vaihda Foresin konttorissa eurot kruunuiksi jos haluat, mutta Tukholman keskikaupungilla pikkukiikkeetkin ottavat euron vastaan mutta vaihtorahan saat kruunuissa.
      Tervetuloa

    • Päivänsäde

      Asun Itse Ruotsissaj& hintataso on edelleen halvempi kuin suomessa,pienissäkin paikka kunnissa,voit esim mc donaldsilla maksaa euroilla,mutta suosittelen kruunuen vaihtoa. os omistat meritan visa electron kortin njiin oikein hyvä homma,saat sillä kortilla maksaa ostoksesi suurimmissa osissa kaupoista a käteistä voit nostaa ilmaiseksi njordean automaateista. Tervetuloa Ruotsiin=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1239
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1037
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      60
      974
    4. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      923
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      138
      879
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      11
      848
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      826
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      741
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      675
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      674
    Aihe