Onko joku saanut 1.8t passatin kuluttamaan rauhallisessa ajossa lastutettuna vähemmän bensaa kuin vakiona. Kattelin että saabi keskustelussa joku väitti, että kulutus oli tippunut turbo saabista 0.5l. Tuntuu vähän oudolta, että kulutus muka vähenisi virittämisellä.
kulutus
passat
3370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pääsääntöhän on, että yhditty kulutus nousee. Voi ollakin, että jollain tietyllä nopeudella kulutus laskee.
Yksinkertaisuudessaanhan "ekosäätö" ei tarvitse muuta kuin "paljon ilmaa ja vähän bensaa"
Ainakin Volvon 900-sarjan t-moottoriin on ollut saatavilla "ekolastu", jossa ilmeisesti kuitenkin tehotkin ovat vakioluokaa tai jopa pienemmät.
TM:n testissä eri merkkisilä lastuilla kulutus nousi 0.4 - 1 litraa.
Jos teholastun tehoja käyttää, kulutus varmasti nousee. Kylläkin vakiovireisessä moottorissa on eräitä "turhia" varmuuskertoimia, jotka kulutusta nostavat ja jotka lastulla voi "ohittaa".
Pari kuukautta chipatulla Passatilla ajelleena , ajotietokoneen mukaan kulutus laski maantiellä litran ja kaupungissa puoli litraa. Tosin ennen meni 95 E:tä nyt 98 E.tä.
Minkä firman chippi sulle on asennettu? Mikä se kulutus nykyään on matka-ajossa?