Niin, käytössäni on itse kyhätty "paketti", jolla vähän musaa kuuntelen. Esivahvistimena toimii tietokone, johon on liitetty aika uusi philipsin mc-110 stereot omilla kaiuttimillaan, sekä vanha DUX:in lp- soitin toimii myös vahvistimena. Niin ongelma on, että kun en kuuntele musaa, niin kaiuttimista kuuluu melko kovaa kahinaa. Ärsyttävintä tämä on jos koittaa kuunnella esim. yöllä hiljaa musiikkia ja kohisee taustalla.
Auttaisiko tähän jakosuodin vai mikÄ? jos auttaa, niin mistä sellaisen saan tilattua?
Auttaisiko tähän jakosuodin vai mikÄ? jos auttaa, niin mistä sellaisen saan tilattua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jakosuodin tarkoittaa kytkentää joka jakaa eri taajuudet kaiuttimessa eri elementeille (basso/keskiääni/diskantti tms). Tämä on yleensä sijoitettu kiinteästi jokaisen kaiuttimen sisään (lukuunottamatta autoasennukset). Sillä ei siis ole mitään käyttöä tilanteessasi.
Sinun täytyy nyt yrittää vain selvittää mikä on ylimääräisen kohinan lähde. Siis kuuluuko kohina vain kun ääni tulee tietokoneelta? Jos näin, on kohinan lähde luultavasti tietokoneesi äänikortti. Jos sen säädöt eivät auta, on asialle (kytkentääsi tarkemmin tuntematta) paha tehdä mitään.
Tuo kohina on yleensä white noisea eli valkoista kohinaa. Se on jokaisen taajuuden yhteen saamaa ylimääräistä ääntä. Voisithan rakentaa päästösuotimen alueelle 20 - 20 000Hz. Näin blokkaisit turhat taajuudet pois, koska musiikissa ei niitä juurikaan käytetä. Ja niitä taajuuksia ei käytetä musiikissa, koska ihmisen korva ei niitä kuule. Näin ollen suodin on joka tapauksessa turha.
Yleensä tuonmoinen kohina johtuu liian suuresta vahvistuksesta. Säädä tietokoneeltasi stereoille menevän kanavan vahvistusta 75% maksimista. Älä pidä hanoja kaakossa. Kannattaa myöskin katsoa miltä kanavalta syötät stereoitasi. Jos se on korvalappulähtö, niin ei mikään ihme että kohisee. Lyö etu- tai takakaiuttimien lähtöön. Jos kytket takakaiuttimiin, muista katsoa, että koneesi käyttää neljää kaiutinta kahden sijaan.
Joo käytän lähtönä jotakin lähtöä, mistä tuli alunperin johdot tietokoneen kaiuttimelle joka oli kiinni tuolla takalevyssä alunperin. Tuossa lähdössä on suoraan kiinni takakaiuttimet, jotka myöskin kohisee.
Näistä piuhoista "varastetaan" molemmille "vahvistimille" johdot, jotka tulevat niiden AUX IN -liitäntään. Vahvistimista menevät ihan normaalit kaiutinpiuhat kaiuttimille. Kaikki liitännät on suoritettu sokerinpaloilla ja muutenkin johdot ovat hyvässä kunnossa.
Stereoille menevän vahvistuksen asetus on noin. puolessa välissä.
No entäs sitten tua päästösuodin, onko vaikea rakentaa ja millaisia tarvikkeita tarvitaan?
se duxi vähän vanha. ja jos on stereot niin miks pitää käyttää lp-soitinta vahvistimena?
kyllä mulla soi philipsit ihan kiitettävästi koneelta suoraan mankkaan ja levari lepää siinä päällä.
siitä syystä, että stereoiden teho ei riitä kaikkiin kaiuttimiin... mutta tätä tapahtuu kyllä ilman duxiakin. Ja tietokoneesta tämä ei tule..