Me otetaan ehkä valkealan pennuista yksi. Ne maksaa pennut 300 tai 350 euroa pentu. Onko ne kalliita, vai onko sopiva hinta?
Valkealan koirat
maiju.
283756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 43 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
onko hinta seka- vai puhdas rotuisista?
en minä tiijä. mä haluisin mastifin pennun, ne on ihanii tai biconin pennun.
Kannattaa varmaan vielä miettiä sitä rotuvalintaa,jos sieltä olet koiran saamassa.Ei ole oikein loogista haluta mastiffi tai bichon???
että olet saamassa. Tai pikemminkin, että sinulle myydään. Hakemuksiahan ei ole vielä käsitelty, eikä hintaakaan määritelty. Paras mahdollinen koti pyritään etsimään jokaiselle ja haluajia on runsaasti. Vapaaehtoistyöntekijät ovat etusijalla.
Eli pikemminkin niin, että sieltä ei oteta, vaan lähinnä saadaan, koska seula on tiukka.
nii mä sanoiki ehkä. mutta meillä on kyllä sille hyvä koti. Siis se hinta oli niitten sivulla.
Mikä siinä sijoittamisessa kestää?
Jokainen lisäpäivä tuo lisää kustannuksia valtiolle, eli meille kaikille veronmaksajille.
Niin, henkilö, jolta koirat on huostaanotettu vie oikeusprosessia eteenpäin - maksuttomassa oikeudenkäynnissä eli verorahoilla - eikä koiria kaiketi voi sijoittaa ennen kuin prosessi on saatettu päätökseen KHO:ssa.
Tutustu ensin sivuihin www.KSEY.net. ja sieltä Valkealan koirat, hehkuta vasta sitten !
nii mitä niistä sivuista? Oon mä ne lukenu!
http://www.ksey.net
Mun mielestä varsin hyvin selitetty mistä toi hinta muodostuu. Ja hinta ei kysyntään nähden ole paha. Karsiutuu pois ne turhat kyselijät ja saadaan kulut katettua. Hyvään tarkoitukseen menee ne rahat joka tapauksessa.
Moni varmaan karsiutui jo siinä vaiheessa pois kun kuulivat nuo hinnat. Hyvä näin, niin hetkenmielijohteesta sieltä koiraa ottavat karsiutuivat pois. Otetaan nyt huomioon sekin seikka mistä oloista koirat tulivat, eli nyt ne tarvitsevat asiantuntevan hyvän kodin.
Ksey suorittaa tarkan valinnan koirien uusille kodeille. Luulenpa että noita mastiffin pentuja ei anneta ainakaan ensimmäiseksi koiraksi. Tässä tapauksessa minusta ainakin tärkeää on että ksey valitsee mikä koira sopii minnekin eikä niinpäin että ihminen valitsee koiransa sen ulkonäön perusteella. Varmasti moni on ottamassa koiraa sieltä säälistä ja vielä ensimmäiseksi koiraksi hetken mielijohteesta. Pitäisivät nyt vain tiukanlinjan kotien valinnassa jotta koirat eivät vain päädy sinne takaisin kun tulee ensimmäiset ongelmat.
kivat sivut, kuka niistä kuvassa on tea, joka sai sen kunniakirjan? Se vaalea nuori nainen, vai vähän vanhempi oikealla puolella?
Asian vierestä.
Yhtä asiaa minä en ymmärrä, miksi siellä Anjalankoskella on kokoajan pulaa jostain, näiden Valkealan koirien tiimoilta. Eikö valtion pitäisi kustantaa näiden koirien ylläpito kun on ne takavarikoineet valtiolle.
(Olen kyllä itse vienyt avustuksia myös sinne)
Aivan, nythän ne ovat valtion omistuksessa, siitä lähtien kun koirat oikeudessa tuomittiin valtiolle ja sitä ennen ksey:n hoidossa.
missä viipyvät kaikkitietävät umalehtinen ja issu sanomasta painavaa sanaansa asiaan ;)
meistä on, meitähän kaipailit.
Niin noiden koirien hintaan. Kalliita ovat mielestäni ja varsinkin kun vielä mainitaan ne pienet koirat erikseen jos oikein ymmärsin.
Valtio on pääosin kustantanut omistamansa koirien hoidon ja yksityisiltä on tullut valtavasti apua, jopa pahimpaan aikaan vapaaehtoiset auttajat ovat ympäri Suomen tehneet työtä siellä. Ei KSEY:ltä hirvittävästi niitä yhdistyksen omia varoja ole voinut kulua tähän projektiin. Eiköhän siellä muutoinkin ole palkattuja työntekijöitä, kuin vain tätä yhtä ainoaa projektia varten.
On myös ihmetelty sitä miksi kaikki huostaan otetut piti sijoittaa samaan paikkaan, kun muuallakin, oli kuulemani mukaan tilaa ja pystyvyyttä hoitaa näitä koiria. Yhtä kaikki hienosti on kuitenkin edetty.
Mutta se hinta. Se on kieltämättä todella kova, verrattuna kennelliiton suositushintaan. Tuskin yhtä koiraa kohden kuluja on ollut tuo 300-350 euroa. Jos puhutaan niistä eläinlääkärin kuluista niin maallikkona ihmetyttää kovastikin, varsinkin kun lähes kaikki muut oli varaa tai ei antoivat runsaat lahjoituksensa, kuka rahana kuka tavarana, niin miksi ei sitten kilpautettu eläinlääkäreitä, ja myös kutsuttu yhteisiin talkoihin.
En halua arvostella KSEY:N toimintaa, loistavaa työtä ovat tehneet, mutta hinnat pitäisi tarkistaa ehdottomasti.
Ei se kalliimpi hinta takaa yhtään parempaa hoitoa, onhan se vuosikausia ollut nähtävissä kaltoin kohdelluissa ja lähes hoidotta jätetyissä rotukoirissakin.
samaa ihmettelen
Tuota hintaa ihmettelen minäkin.
Jos valtio takavarikoi/ottaa huostaan, niin minun ymmärryksen mukaan valtio sillon huolehtii eläinten elannosta ja hoidosta. Noita lahjoituksia sinne Anjalankoskelle tuli meiltä yksityisiltä ihmisiltä jo ruokana ja tarvikkeina niin paljon ettei nuo sata koiraa ole vieläkään niitä pystynyt kuluttamaan,
ja vapaaehtoisia avustajia oli koiria hoitamassa plus rahallinen apu myös yksityisiltä ihmisiltä, minkä suuruutta en ainakaan minä ole mistään lukenut ?
En tarkoita etteikö nuo jäämä avustukset olisi
edelleen hyvässä käytössä, mutta nyt tuntuu siltä
että KSEY rahastaa näillä myytävillä koirilla.
Samaa mieltä uman kanssa että KSEY tekee hyvää työtä, mutta noissa myytävissä koirien hinnoissa on mielestäni noin puolet liikaa.
(rahastuksen makua)
lahjoittanut ruokaa lavan ja nutrolta kai tuli myös ruokaa?
vaa olis kasvattajan katteutta?
Voiko jo koiria varata?
Eläinsuojeluyhdistyksen sivuilla lukemassa tosiasiat. Huhupuheet ja musta tuntuu vastukset kyllä tuntuu elävän. Kyllä pitäisi osata lukea selvällä suomen kielellä kirjoitetut tosiasiat.
maksaa noin paljon niin silloi ei kaikille pennuille löydy kotia.. Koska eikös ne tarvii sen kodin nopeesti, ni eikös ne vois antaa ilmatteeks? Vai kuinka...???
Kyllä niillä taitaa olla ottajia ihan tuosta hinnasta huolimatta. Ja kuten tuossa on jo todettu, sterilisaation saa siihen mainittuun hintaan.
Näiden koirien - kuten ei minkään rescue-koiran - kohdalla ei enää voida pelata periaatteella mihin tahansa kotiin, kun ei muutakaan ole tarjolla. Myös koiran pito maksaa. Ilmaiseksi jaetavien eläinten kohtalo on usein tosi surkea. Vaikka toki niitä pieniä onnenkantamoisiakin voi seassa aina olla.
Koirien etu on tässä nyt kaikkein tärkeintä. Ei niitä pidä lähteä huutokauppaamaan. Ja turhanaikaista on tässä käydä eläinsuojeluyhdistyksen kimppuun ja kateuden pikku piikki peffassaan miettiä, että paljonko nettoavat vai nettoavatko. Tuokin yhdistys on toiminut ennen tätä ko. tapausta ja toimii sen jälkeenkin. Jos jotakin heille näiden painajaisesta pelastettujen koirien hoidosta kirstun pohjalle jäisikin niin, mitä sitten? Hyvään asiaan menee edelleen, kun se kuitenkin heidän toimintaansa käytetään.
kukas nyt on pentutrokari kun hinnat ovat noin korkeita.
surkeeta luettavaa kun melkein kaikki mollaa pentujen hintoja ja yhdistyksen toimintaa=( kannattais lukea se Tean kirjoitus uudestaan jos on noin epäselvää. jos hinnat on liian korkeet niin unohtakaa koko juttu ja menkää siemaileen drinksuja vaikka yppärin shellille
tehty valtion kanssa kauppakirja ja koirat on ostettu Kouvolan eläinsuojeluyhdistykselle. Näin kertoi Kouvolan sanomat tänä aamuna. Siellä myös kerrottiin että hinta oli 1609,53 eli poliisillle aiheutuneet kulut. Ja siellä sanottiin myös että valtiolle ei näistä muita kuluja tullut. Joten verovaroja itkevät ottakaa ensin selvää tosiasioista ennenkuin alatte puhumaan pa.... Kaikki ne isot kulut jota Tea siellä eläinsuojeluyhdistyksen sivuilla kertoo on eläinsuojeluyhdistys todeallakin maksanut itse.
Koirien hinta ei edes kata kuluja.
kyllähän ne maksaa ja maksaa tosi paljon. vielä kun ei ole edes mitään takeita siitä mitä se koira tulee sulle loppujenlopuksi maksamaan, jos sille on jäänyt henkiset ja fyysiset vauriot sen huonosta elämästä tähän asti. tuolla hinnalla saat mukavat jopa lemmikkitasoisen rekisteröidyn rotukoiran, ja siitä tiedät edes jollainlailla mitä olet ostanut.
kun koirat takavarikoitiin olisi niille ollut ainut inhimillinen ja taloudellinen ratkaisu pitää ns. "nappi otsaan" jokaiselle. nyt niitä on hoidettu ja lääkitty tuhansilla euroilla, ja monia turhaan kun niiden kärsimys olisi voitu lopettaa. minusta niistä ei pidä kenenkään maksaa penniäkään, vaan itse teon aikaansaanut saisi maksaa siitä että niistä otuksista ei ole ollut kun surua, murhetta ja rahan menoa, ja on sitä vielä vuosiksi eteenpäin.