Miten midi-äänet toimimaan?

Eli mitä midi-äänten toimimaan saaminen vaatii?

Midin toimivuutta vaativat ohjelmat herjaavat että cannot open midi-device siitä huolimatta että laittestoprofiilin mukaan midilaitteet ainakin pitäisi löytyä..

Midi Output-laitteina on SB AudioPCI 128 Midi Synth ja SB AudioPCI 128 Out.

Käyttöjärjestelmä on W98.

Ideoita?
2291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Millä ohjelmalla midiä yrität tehdä? Melkein kaikissa pitää ohjelman omissa asetuksissa määritellä midi-device. Katsopa.

Äänestä
  • NoteWorthy Composeria ja KMusicia kokeilin.

    Tossa NoteWorthy Composerissa oletuksena on joku Midi Mapper. Käytettävien laitteiden joukkoon voi lisätä vielä SB AudioPCI 128 MIDI Out ja Synth-laitteet mutta mikään noista ei tuota tulosta.
    Pelkästään Midi Mapperin ollessa valittuna se herjaa: "The following play devices failed to open properly: Midi mapper". Noita muuta käytettäessä se ei herjaa mitää mutta ääntä ei kuulu.

    KMusicissa on sama homma. Midi Out-device ei herjhaa mutta ääntä ääntä ei kuulu..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Eli mitä midi-äänten toimimaan saaminen vaatii?

Midin toimivuutta vaativat ohjelmat herjaavat että cannot open midi-device siitä huolimatta että laittestoprofiilin mukaan midilaitteet ainakin pitäisi löytyä..

Midi Output-laitteina on SB AudioPCI 128 Midi Synth ja SB AudioPCI 128 Out.

Käyttöjärjestelmä on W98.

Ideoita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu