Teen meditaatiota jossa tarkkaan hengitystäni värien avulla. Sisään hengitän valkoista ja uloshengitän mustaa. Tekniikka on eräänlainen puhdistautumismeditaatio, jonka luin jostain. Ajattelin vain kysyä "puhdistautumiseen" tämän tekniikan avulla uskovilta että onko merkitystä sillä ettei saa valkoista aivan puhtaan valkoisena sisuksiinsa? (Hieno lause =). )
Meditaatio
Telegod
4819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On olemassa tonglen-meditaatio, mutta sen periaate on täsmälleen päinvastainen: sisään vedetään mustaa savua, joka edustaa kaikkien olentojen kärsimystä. Se muuttuu sydämen kohdalla kirkkaaksi valoksi ja virtaa ulos nenän kautta kaikille olennoille vapauttaen nämä kärsimyksesä ja kärsimyksen syystä, tietämättömyydestä.
Tämän meditaation avulla voi kehittää myötätuntoa. Meditaation voi oppia joltain buddhdalaiselta ryhmältä, jos kiinnostaa.
Tonglenin ohjeet ja harjoituksen perusteet:
http://www.nic.fi/~laan/tonglen.htm
Tuota en tiennytkään. Tämä käyttämäni meditaatiokin on ihan oikea, en vain muista mistä sen luin. Tarkoituksena oli kait poistaa itsestään negatiivisuutta. Toisaalta myötätunnon lisäyskään ei olisi pahitteeksi.
Tuo kuvaamasi hengitys/puhdistus-meditaatio on käytössä ainakin tiibetiläisperäisissä traditioissa, ja se on tarkoitettu tehtäväksi varsinaisen meditaation edellä. Jos nimittäin aloittaa meditaation kylmiltään, pää täynnä arkisia ajatuksia, ei se meditaatio onnistu kovin hyvin, joten jonkinlainen valmistelumeditaatio on hyväksi.
Jos joku palstan lukija ei tunne tätä valmistelumeditaatiota, niin tässä pikaohje:
- istu rennosti ja hengitä luonnollisesti
- lopeta ajattelu
- tiiraile mieltäsi: se on täynnä ajatuksia, vaikket muka ajattele
- tunnista nämä mielesi räpinät meditaation esteiksi
- kuvittele nämä esteet mustan savun hahmoon (tai pienten mustien skorpionien hahmoon)
- hengittäessäsi ulos, ajattele savun (tai skorpionien) häipyvän ilman mukana pois
- hengittäessäsi sisään, kuvittele vastaanottavasi Buddhien ja Bodhisattvojen siunaukset valkoisen valon muodossa sisääsi
- jatka tätä, kunnes mielesi on kirkas ja rauhallinen (eli "sisäiset esteet" ovat kadonneet ja olet saanut "Buddhien siunaukset")
- aloita varsinainen meditaatio
Aloittelijan kannattaa päättää ennen alas istahtamista kuinka kauan tätä valmistelumeditaatiota tekee (esim 15 min) ja sitten pitää tämä päätös. Jos on tehnyt tätä enemmän, ja mieli rauhoittuu nopeammin, niin ei kannata tuhlata meditaatioaikaansa tämän valmistelun turhaan tahkoamiseen (sen varsinaisen meditaation kustannuksella).
Vaikka tämä onkin "vain" valmistelumeditaatio, niin se on silti todella toimiva ja virkistävä menetelmä. Jos "oikea" meditointi ei onnistu, niin kannattaa keskittyä tähän valmisteluun (eikä pyristellä sotkuisella mielellä "eteenpäin").
Ja jos jollakulla on läheisempi suhde johonkin tiettyyn Buddhaan, niin hänet voi kuvitella eteensä, ja ajatella valon tulevan hänen sydämestä. (Valon väri vaihtelee Buddhan mukaan: Shakyamuni - kulta, Tara - vihreä, Avalokiteshvara - valkoinen, Manjushri - oranssi, jne.)
Ja kun kerran Buddha visualisoidaan siihen eteen, niin on asiallista käytöstä aloittaa koko hässäkkä turvautumalla kolmasti! Eli alun voi ottaa seuraavasti:
- istu rennosti ja hengitä luonnollisesti
- kuvittele Buddha eteesi istumaan (kasvot sinuun päin, mutta hieman itseäsi korkeammalle)
- lausu turvautumissäe kolmasti
- jos harjoitat mahayanaa, niin lausu bodhichitta-säe kolmasti
- pyydä Buddhaa siunaamaan mielesi, jotta meditaatio sujuisi kunnolla
- lopeta ajattelu, mutta tiiraile mieltäsi........
Ja kuten kaikki varmaan muistavat, niin meditaatioistunto kannattaa lopettaa siihen, että omistaa harjoituksen tuoman hyvän karman kaikkien olentojen hyväksi.