Mielipide :)

Olen kahden tytön onnellinen äiti, 4 vuotiaan neitosen nimi on Adalmiina Kastehelmi ja nyt uudelle tulokkaalle ollaan mietitty nimeksi Sofi Charlottaa. Mielipiteitä?
1333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lapsen nimihän pitää olla sellainen, minkä voi aina perustella lapselleen , miksi .
Ainakin mun omat lapset ( 3 ) kysyvät useinkin , miksi heillä on sellaiset nimet kun on . He haluavat kuulla kaikki vaihtoehdot ja pohdinnat , miksi.

Työssäni käytän paljon lasten nimiä , maistelen niitä suussa.
Parhaita nimiä ovat sellaiset nimet, jotka toimivat eli eivät ole liian vaikeita lapselle itselleen , toisille eikä edes aikuisille.
Toisaalta iät kaiket hymyilyttää sellaiset nimet , joissa on ulkolainen , äärettömän vaikea nimi etunimenä ja sitten sukunimi on supisuomalainen ja arkinen.
Tyyllikkyys nimessä on aika tärkeää , mieti sitä , rimmaako etu- ja sukunimi.

Toisaalta ei kai sillä nimellä ole kauheasti väliä ,kun vain siitä itse pitää kovasti.

Itselläni on ollut aina hyvin yleinen nimi etunimenä ja se tuntui vähän kurjalta lapsena ja nuorena. Avioliiton myötä nimi sai uuden "tyylin" ja aikanaan muodikas etunimi ei sinänsä haittaa kun sukunimi tuo siihen "erikoisuutta".

Ihan vaan kiinnostaa, miks ei Sofia ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti-77 kirjoitti:

Olen kahden tytön onnellinen äiti, 4 vuotiaan neitosen nimi on Adalmiina Kastehelmi ja nyt uudelle tulokkaalle ollaan mietitty nimeksi Sofi Charlottaa. Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu