Kourula?

Tiedustelisin vain että onko Kourula Lappeenrannassa minkälaista asuinaluetta? onko rauhallista ym? kertokaa.
105760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Melko rauhallista, ainakii rauhallisempaa ku sammonlahdessa! voin suositella.

Äänestä
  • Ei oikein vakuuta, jos on rauhallisempaa kuin Sammonlahdessa. Se kun ei ihan hirveästi vaadi...

    Äänestä

  • Papikjd kirjoitti:

    Ei oikein vakuuta, jos on rauhallisempaa kuin Sammonlahdessa. Se kun ei ihan hirveästi vaadi...

    muutama remuporukka,muuten rauhallista.

    Äänestä

  • Papikjd kirjoitti:

    Ei oikein vakuuta, jos on rauhallisempaa kuin Sammonlahdessa. Se kun ei ihan hirveästi vaadi...

    Missä se Sammonlahden ja Skinnarilan raja menee? Ettei tässä nyt vaan leimata pelkästään Sammonlahtea :D

    Äänestä

  • siinä fakin ässämarketin takanaaaaa!!!

    Äänestä

  • Olet tainnut mennä Eekoon halpaan, jokainen Lappeenrannassa syntynyt tietää, että raja menee pitkin Sammonlahdenkatua eli kauppojen edestä. Sillä ei ole mitään merkitystä kaupunginosien rajojen suhteen, miten Eekoo tai Kesko nimeää kauppansa parempimaineisen kaupunginosan mukaan, ei "Myllykeskuskaan" sijaitse Myllymäessä, vaan Harapaisessa, ja K-market "Lehmuskin" on kansan suussa Kaukaan K-market, mutta koska "Kaukas haisee" on jo paikallisväestön kollektiivisessa tajunnassa, päättivät Keskon kapitalistit nimetä kaupan naurettavasti Lehmukseksi.

    Äänestä

Kourula on hyvä asuinpaikka. Ala-aste ja päiväkoti lähellä, samoin kauppa. Tenniskentät, jotka toimii talvisin kiekkokaukalona ja hiekkakenttä, joka myös jäädytetään talvisin. Kioski ja taitaa olla postikin vielä, korjatkaa jos olen väärässä. Vanha kunnon Honka-halli on poissa. Hyvät ulkoilumaastot aivan vieressä.
Mitä tulee asukkaisiin, niin suurin osa Kourulan asunnoista on omistusasuntoja, joten rauhallista asua. Poikkeuksena muutamat vuokra-asunnot, joissa esiintynyt mekkalointia.
Toisin sanoen, Kourula on rauhallinen ja viihtyisä asuinalue.

Äänestä
  • Joskus 80-luvulla Kourula taisi olla vähän vauhdikkaampi asuinalue, mutta nykyisin ihan rauhallinen. Plussanan lisäksi sijainti suht lähellä keskustaa (n. 3 km), hyvät lenkkeilymaastot ja kulkuyhteydet keskustaan. Onkos palvelujen laita nykyisin mikä? Ainakin yksi lähikauppa ja kioski, mutta lääkäripalvelut siirretty ilmeisesti sammonlahteen?
    T. Itse aikanaan siellä asunut ja viihtynyt

    Äänestä

  • Plikka kirjoitti:

    Joskus 80-luvulla Kourula taisi olla vähän vauhdikkaampi asuinalue, mutta nykyisin ihan rauhallinen. Plussanan lisäksi sijainti suht lähellä keskustaa (n. 3 km), hyvät lenkkeilymaastot ja kulkuyhteydet keskustaan. Onkos palvelujen laita nykyisin mikä? Ainakin yksi lähikauppa ja kioski, mutta lääkäripalvelut siirretty ilmeisesti sammonlahteen?
    T. Itse aikanaan siellä asunut ja viihtynyt

    Taitaa olla kaikki Kourulan kerrostalot 70- tai 80-luvulla rakennettuja, en tiedä sitten onko se hyvä tai huono asia.

    Äänestä

  • No,,,
    Helsingin keskustassa kerrostalot rakennettu n 1920-40.
    Hyvin tuntuu toimivan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonymous kirjoitti:

Tiedustelisin vain että onko Kourula Lappeenrannassa minkälaista asuinaluetta? onko rauhallista ym? kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu