Jotkut puhuu, että harrikan hankinta vaatii rahaa. Onneksi nykyisin, maahantuonnin lisäännyttyä, harrikka on hinnoiteltu sopivasti kansanpyöräksi. Jos tekee mieli harrikkaa, ei tarvii nappulaa sen enempää kuin minkään muunkaan ISON pyörän hankintaan. Kymppitonnilla saa jo hyvää shovelia ja electra glidea, eikä muutkaan paljoa maksa. Eli älkää antako kuvitelman kalliista hinnoista hämätä. Se koskee vain erikoispyöriä ja kalleimpia malleja. Esim. uuden dyna gliden saa 24.000 eurolla kun tinkii ja sporsteri on halvempi kuin vaikkapa 800 kuutioinen intruderi.
Ohessa hyvä esimerkki, jollekin innokkaalle. Siitä vaan tinkimään kymppitonniin. Ja näit löytyy pilvin pimein.
http://www.keltainenporssi.fi//show_ad.jsp?o_id=220687
http://www.keltainenporssi.fi//show_ad.jsp?o_id=220687
Ohessa hyvä esimerkki, jollekin innokkaalle. Siitä vaan tinkimään kymppitonniin. Ja näit löytyy pilvin pimein.
http://www.keltainenporssi.fi//show_ad.jsp?o_id=220687
http://www.keltainenporssi.fi//show_ad.jsp?o_id=220687
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitä tuo keltaisenpörssin harrikka sitten maksaa?
vai mainostatko omaasi
ei oo oma tuo myynnissä oleva glide, mutta siinä oli pyynti 11.800. Mutta kuten sanoin, kympin molemmin puolin saa esim. kelpo shovelia ja eletra glidea. Eikä tosiaan uusikaan iso harrikka maksa juuri enempää kuin vastaava japsi, jos uutta peliä havittelee. Esim. Kawan VN1500 ja Suzukin 1400/1500 kuutioiset intruderit on lähes yhtä kalliita kuin 1450 kuutioinen dyna glide, jonka ovh on jossain 25.000 euron paikkeilla. Ja sporsterihan on hinnoiteltu samaan hintaluokkaan mitä vastaavan kokoiset japsit/eurooppalaiset. Eli kunnon HD:n hankinta ei vaadi rahaa sen enempää kuin minkään muunkaan vastaavan kunnon pelin hankinta. Eihän sitä silti kannata tietenkään ostaa, jos arvostaa jonkun muun pelin ominaisuuksia enemmän. Kirjoitin tänne lähinnä sen takia, että ne joita harrikka miellyttää, tietävät sellaisen hankkia, kun niitä saa ihan edullisesti. Maksaahan joku uusi goldwingikin kai joitan 250-350 tuhatta, mutta ei se sitä tarkoita, että hondat on vain rahamiesten pyöriä.
HDCF:n sivuilla oli: (lainaus)
Electra Glide Classic -88 . Kaikilla herkuilla.Radio, ilma iskarit edessä/takaa Siisti kunto.Katsastettu. Hinta 14400 eur
ja kuva osoitteessa: http://www.hdcf.fi/ilmoitukset/0204/electra88.jpg
Tuossa olisi ajattelemisen arvoinen ajokki, mutta ensin tarttis saada kaksi(!) "kiinanpyörää" pois nurkista pölyttymästä.