Mielipiteitä kaivataan!!

PMK

Nyt on valinnan vaikeus nimestä pikku tyttöselle!
Renja Milena,Renja Mirella vai Renja Mariel?
Mitä mieltä yleensäkin Renja-nimestä?

12

933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ean

      Eivät nuo mitään suomalaisia etunimiä ole.
      Ei muuta.

    • tässä

      Renjasta en oikein pidä,Ronja olisi nätimpi,voisitteko harkita sitä??Ronjan toiseksi nimeksi kävisi parhaiten mielestäni Mariel.Ja jos päätätte antaa Renjan niin myös Mariel toiseksi nimeksi...siis Renjasta en pidä(enkä kyllä Ranjastakaan!)mutta Ronja olisi jo ihan kiva!

    • mie taas

      Renja ei ole minun mielestäni kovin kaunis nimi. Se on kova ja töksähtää jollakin tavalla. Näistä kolmesta paras nimikokonaisuus olisi mielestäni ehkä Renja Mariel... Tai ehkä.

    • Jane

      Kun kerran kysytään, niin sanon suoraan, että Renja on aivan hirveä nimi. Ei sille ole mitään perusteita, mutta kun ei omaan korvaan kuulosta laisinkaan hyvälle.

      Jos tuon etunimeksi laittaa, olisi ehkä syytä valita joku pehmeämpi nimi toiseksi. Noista ehdotelmista vain Milena on pehmeämpi, mutta sitten taas, se on ihan typerä nimi.

      Mariel olisi noista toisista nimistä luultavasti paras, joskin ovat kaikki todella outoja viritelmiä.

      Eli Renja Mariel sanoisin (todella kova ja jotenkin kylmä nimi).

    • nimiä,,,

      Rumia ovat kaikki vaihtoehdot. Ota kalenteri käteen ja aloita koko juttu uudestaan.

    • annakka

      ehkä renja kuulostaa monen mielestä oudolta, kun se on aika harvinainen nimi.
      minustakin se oli aluksi outo, mutta kun useamman vuoden ajan olen tuntenut renja -nimisen naisen, olen jo tottunut siihen ja se on jo ihan kiva nimi.

      noista toisista nimistä paras on mirella...
      miten olisi renja marilla?

    • Gil

      Renjasta. (En myöskään Ronjasta, Ranjasta..) Rinja nyt menettelisi, ehkä.

      Enja olisi kaunis. Ja toiseksi miettimistänne Milena tai Mariel? :)

    • tähti

      Renja... liian outo ja kova nimi minun makuuni. Ronja olisi kiva tai Reea. Kaikista paras olisi kuitenkin Senja.

      Jos Renjaan kuitenkin päädyt, niin toiseksi nimeksi sopii parhaiten Milena, koska siinä ei ole r:ää. Renja yksinkin on jo kova nimi, niin siihen ei r-nimeä enää tarvita vielä koventamaan.

      Mariel olisi muuten noista kaunein nimi. Miten olisi Senja Mariel?

    • jokujoku

      Renja Mariel on kaunen, mutta eikö Ronja olisi Renjaa kivempi? Tottakai kikilla on mielipide, mutta elämässään Renja niminen voi joutua useaan otteeseen selittämää, että nimi kirjoitetaan Renja, eikä Ronja tai Reija. Mariel nimestä pidän, tuttavan lpsi on kastettu sillä nimellä.
      Olen aivan ihastunut kyseiseen nimeen.

      • -nipsukka-

        Nyt en tuohon toiseen nimeen kommentoi, mutta itse tykkäsin tuosta Renja nimestä =) Siis ensimmäinen kerta kun nyt kuulen tuon nimen ja tosi ihana että lapselle annetaan joku persoonallinen nimi eikä suoraan mistään allakasta. Kaikki on kuitenkin yksilöitä niin että mitään tusina nimeä en omallekaan lapselle antaisi vaan yrittäisin keksiä nimen joka kuvaisi lapsen persoonallisuutta ja nimen pitäisi olla sellainen mikä ei heti tulisi vastaan kenelläkään muulla. Renja nimi sopii mielestäni ihan hyvin suomen kieleen! Enkä yhtään ymmärrä että tuosta tulisi mitään ongelmaa nimen tavaamisen suhteen; helppohan tuo nimi on ääntää oikein, toisin kuin joku ulkomaalainen nimi joka äännetään eri tavalla.


    • molemmat kivoja

      Renja nätti nimi,jos vertaa vaikka Ringaan,niin molemmat kuulostavat ensiksi oudoilta,mutta kun nimellä on mukavan ihmisen kasvot,niin johan nimi muuttuu! Kaikki muistaa ex.urheilijan Ringan,teidän Renja tullaan muistamaan varmasti myös aina! Erikoinen nimi jää mieleen helposti.Renja Mirella kuulostaa mukavalta.

    • Anonyymi

      Ihana nimi:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      18
      3890
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      236
      3799
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      133
      3440
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      77
      3419
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2287
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1813
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      56
      1690
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1610
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1501
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1443
    Aihe