Käykääs katsomassa seuraavalta sivulta video pätkä Kotkan näyttelystä. www.sawawhite.com/kennel/mainpage.htm
Mitä mieltä olette että onko oikein että kyseinen bullmastiffi sai kummiskin VSP:n? omasta mielestäni koira joka käyttäytyy noin ei voi ansaita kyseistä titteliä. HUOM. tämä ei ole mikään hyökkäys kyseistä rotua kohtaan!!!! koira on ilmeisesti joskus harrastanut pupujuoksua????
Mitä mieltä olette että onko oikein että kyseinen bullmastiffi sai kummiskin VSP:n? omasta mielestäni koira joka käyttäytyy noin ei voi ansaita kyseistä titteliä. HUOM. tämä ei ole mikään hyökkäys kyseistä rotua kohtaan!!!! koira on ilmeisesti joskus harrastanut pupujuoksua????
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän tuossa edes tapahtunut mitään. Puudelin omistajan kannattaisi perehtyä koiran käyttäytymisen saloihin. Ylireagointia ja todella törkeää mustamaalaamista.
tuommostahan ei saa sattua kehässä, eikä missään muuallakaan. mitä olisit itse tehnyt puudelin omistajana? olisitko vaan katsonut hymyssä suin mitä isompi koira tekee omalle koiralle? ehdoton hylkäys isommalle koiralle
olisi heti pitänyt sulkea pois näyttelystä. Vihaisen koiran esittäminen näyttelyissä on kielletty. Toivon mukaan asiasta on tehty virallinen valitus. Uskon valituksen menevän läpi ja koiralta tullaan poistamaan tulokset ja jonkinlainen näyttely kielto olisi asiallinen, varsinkin kun esittäjän on joka tilanteessa hallittava koiransa, oli koira sitten miten upea tahansa, niin täysin nollan arvoinen käytös, jo siitäkin syystä että kesken arvostelun ei kehästä periaatteessa lähdetä. Sitä en tiedä oliko sillä hetkellä arvostelun alla toinen koira.
En nähnyt videota vaan vain tekstin sillä oma selaimeni ei mahdollistannut katselua.
Kyllä tapahtuneesta on tehty virallinen valitus, olen seurannut muitakin keskusteluja :) Todellakin tuollainen koira olisi pitänyt diskata pois kisasta! Jossain mättää ja pahasti kun tuollaien koira vielä palkitaan. Eikä tapahtuneesta keskustelu ja valituksen teko ole mitää turhaa hössötystä, bullmastiffihan olisi voinut vaikka tappaa sen villakoiran jos olisi kiinni kunnolla päässyt. Vaikka jotkut ovat väittäneet, että se pyysi villakoiraa leikkimään, niin tilanteen nähneet ovat kertoneet, että koira ei todellakaan rynnännyt villakoiraa kohti pyytäkseen tätä leikkimään vaan pikemminkin aggressiivisessa mielessä.
Bulmastiffi kehän tuomaria. Ellet halua tässä sitä sanoa niin laita minulle mailia. [email protected]
Aion ottaa tämän jutun esille kun meillä taas ovat koulutukset omassa kennelpiirissä. Ja kysellä samalla täältä toimintatapoja vastaavaa tilannetta varten.
Joan Walsh, Irlanti
Eiköhän se tuo henkilö ollut...
Ei se ole oikein, ettei hallitse koiraansa
kehässä. Tosin video ei auennut mun ohjelmalla.
Olen hämmästynyt, miten tuomari toimi kehässä.
No, onpa niitä rähinöitä ollut ja silti ovat rop:
in pokanneet.
Lueskelin puskaradion viestejä ja yllä-
pitäjä puhalsi kirjoittelun poikki k.y.
asiasta ja oli bulleron puolella.
Viikonloppuna varmaankin kuulee lisää tapahtu-
neesta, kun on bullmastiffit ja mastiffien
erikoisnäyttely.
Katsoin tuon videopätkän, eikä todellakaan ollut leikkiin kutsu bulikalta.
Harmi tapaus, mutta onneksi ei käynyt mitenkään.