eli saako metsästää 7.62x39cal.?
käykö hirvelle?
13
4120
Vastaukset
- metsästää
Mutta ei tehot riitä hirvelle!(laillisesti9
- Älytön Patruuna
Tämä siis on täysin teoreettista pohdiskelua, enkä suosittele ko. kaliiberia hirvenmetsästykseen.
Jos olisi olemassa esimerkiksi 10,3g:n luoti, jonka BC parempi kuin 0.4 sekä vielä "hirvikelpoinen", voisi se laillinen hirvenmetsäsätys tällä kaliiberilla onnistuakin. 0.308":n luoteja voisi löytyäkkin jostain maailman kolkasta, mutta ne ei sovellu tähän kaliiberiin. Tämä "onnistuminen" tosin edellyttäisi aseen piipunpituudeksi n. 23" eli n. 570mm.
CIP:n max .paine ko. kaliiberissa (7.62*39 SU) on 3550 bar ja tässä esimerkissä jäätäisiin hiemen alle sen, tosin riippuen paljon käytetystä aseesta ja sen mitoista.
Luoti: 10,3g, jonka BC>0.4
Ruuti: VV N133, jolla lataus 1,82g (tekee tiukkaa saada mahtumaan hylsyyn)
Nopeudet V0=687m/s ja V100=540m/s
Energiat E0=2430J ja E100=2001J
Metsästysasetuksen (16§) vaatimus hirvelle,kun luodin massa yli 9g, on energian oltava 100M:n päässä >2700J. Jos luodin massa yli 10g, on E100 oltava >2000J.
Aseen piipunpituus vähintään em. 570mm. Lyhyt piippu laskee lähtönopeutta radikaalisti, koska painetta ei voi nostaa, ts. nopeampaa ruutia ei voisi turvallisesti käyttää, kompensoimaan lyhempää piippua.
Usein tätä kaliiberia käyttävät aseet ovat lyhytpiippuisia sekä toiminnaltaan itselataavia, joilla lähtönopeudet vielä tippuvat hieman esim. pulttilukkoisiin kivääreihin verrattuna.
En kyllä tiedä mistä saisi m>10 g:n hirvenmetsästysluotia 7.92mm mitalla (.311"), joka ei toisaalta saisi painaa yli 10,5 g.
HUOMAA ETTÄ TÄMÄ EI OLE MITENKÄÄN TESTATTU LATAUS JA SITEN VOI OLLA HYVINKIN JOISSAIN ASEISSA VAARALLINEN!!!- GRIZZLY
Tästä latauksesta voisin todeta et itselataavaan en voi missään tapauksessa suositella muuta kuin 8 gramman luotia. Esim SAKO:n käyttö-ohje kirja kieltää käyttämästä yli 8 gramman luotia.
Ongelmana on myös se,että kun ladataan patruunaa liki maksimi arvoja! Tulee nopeasti eteen latauksen "raja-arvo" jonka jälkeen luodin nopeus ei nouse!!! Mutta pesäpaine kasvaa radikaalisti. Tähän vaikuttaa mm. ruudin paineen kesto ja kun se ylitetään alkaa aseita hajoamaan(ts. vakio palonopeuksisesta ruudista tulee hallitsemattomasti palavaa).
Saman tyyppinen ongelma tulee vastaan kun latausta pienennetään alle minimi latauksen. Tässä tapauksessa saattaa käydä niin et ruudista syttyy ensin vain pintakerros ja loput jälkikäteen. Elikkä. Pintakerroksen syttyessä luoti irtoaa ja juuttuu ylimenokartioon. Ja lopun ruudin syttyessä PUM.
Tässä tapauksessa voi myös käydä niin, että kun ruudin pintakerros syttyy!! niin samalla se rikkoo alapuolellaan olevan vielä syttymättömän ruudin rakenteen! eli PUM.
- Anonyymi
06.12.2019 kaadettu hirvisonni 7.83x39 (7.62x39: "siviiliversio) luoti 10.1g .
Piipun pituus 660mm. Ampumaetäisyys n.85m.
Kuudes kaato ko. ase/patruuna yhdistelmällä. - Anonyymi
Miksi kikkailla, jollain marginaalikaliiperilla, aseen kestokyvyn rajoilla.
- Anonyymi
Suomessa ihme into saalistaa "mahdollisimman vähätehoislla", kunhan vaan laki sallii, esimerkkeinä edellisen lisäksi : jousi, 17 Hmr, jne.. mielenrauhaa haetaan siitä, että ulkomaillakin saa niillä metsästää.
- Anonyymi
Tehoa ei ole riittävästi, jos ei sitä ole riittävästi ylikin. Kaatuuhan jäniskin kiekkopaukulla, kun sopivasta hollista vetäsee.
- Anonyymi
Ihan 2mm skeet paukulla. Turhaan sitä, isommilla hauleilla ja kalliimmilla panoksilla ampumaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan 2mm skeet paukulla. Turhaan sitä, isommilla hauleilla ja kalliimmilla panoksilla ampumaan.
Säästät siis NOIN 15 c/ otus, WAU, aloitus koski kyllä 7,62x39..
- Anonyymi
Niin, mutta skeet paukun tehot piisaa jänikselle. Sopivasta hollista. Sama tällä, lintukiväärillä hirvelle. Tämä, ase-, patruuna yhdistelmä, hyväksyttävä hirvijahtiin, nopeusmittarin kautta.
- Anonyymi
Riittää, riittää, ainakin lain mukaan, sitä 15 c säästöä ihmettelin...
- Anonyymi
Skeet pati samanlaista pelleilyä, kuin tämä marginaaliase. Tosin, skeetpati ampujalle turvallisempi.
Oma mielipiteeni on, että jopa .308 NATO on hitusen alitehoinen hirvelle. Oma isoisäni käytti hirvelle 9.3x57 luodikkoa, eikä tarvinnut paikata. Tuolla patruunalla saadaan lyhyt tiheään metsään sopiva ase, jossa on riittävä teho (energia).
Olen aikoinaan ampunut tuhansia laukauksia erilaisilla luodikoilla väljyydestä 222, aina 20 mm asti. Siinä 8 mm kohdalla menee raja, jolla on suuri merkitys, mutta cal*5 suhde on vähintään yhtä tärkeä. Jos molemmat näistä ovat rajoilla, ollaan pöpelikössä. Esimerkiksi 22-250 riittää hirvelle ihan ok, mutta kuka osuu 30 mm ympyrään? .50 BMG-patruunalla voi ampua vaikka perseeseen ja silti tippuu.
Eli se, mitä nyt laissa määritellään on todella hyvä minimi, ehkä yksi maailman parhaista metsästyssäännöistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091175
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116998- 125906
- 93749
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72501