käykö hirvelle?

7.62x39???

eli saako metsästää 7.62x39cal.?

13

3839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsästää

      Mutta ei tehot riitä hirvelle!(laillisesti9

    • Älytön Patruuna

      Tämä siis on täysin teoreettista pohdiskelua, enkä suosittele ko. kaliiberia hirvenmetsästykseen.

      Jos olisi olemassa esimerkiksi 10,3g:n luoti, jonka BC parempi kuin 0.4 sekä vielä "hirvikelpoinen", voisi se laillinen hirvenmetsäsätys tällä kaliiberilla onnistuakin. 0.308":n luoteja voisi löytyäkkin jostain maailman kolkasta, mutta ne ei sovellu tähän kaliiberiin. Tämä "onnistuminen" tosin edellyttäisi aseen piipunpituudeksi n. 23" eli n. 570mm.

      CIP:n max .paine ko. kaliiberissa (7.62*39 SU) on 3550 bar ja tässä esimerkissä jäätäisiin hiemen alle sen, tosin riippuen paljon käytetystä aseesta ja sen mitoista.

      Luoti: 10,3g, jonka BC>0.4
      Ruuti: VV N133, jolla lataus 1,82g (tekee tiukkaa saada mahtumaan hylsyyn)

      Nopeudet V0=687m/s ja V100=540m/s
      Energiat E0=2430J ja E100=2001J

      Metsästysasetuksen (16§) vaatimus hirvelle,kun luodin massa yli 9g, on energian oltava 100M:n päässä >2700J. Jos luodin massa yli 10g, on E100 oltava >2000J.

      Aseen piipunpituus vähintään em. 570mm. Lyhyt piippu laskee lähtönopeutta radikaalisti, koska painetta ei voi nostaa, ts. nopeampaa ruutia ei voisi turvallisesti käyttää, kompensoimaan lyhempää piippua.

      Usein tätä kaliiberia käyttävät aseet ovat lyhytpiippuisia sekä toiminnaltaan itselataavia, joilla lähtönopeudet vielä tippuvat hieman esim. pulttilukkoisiin kivääreihin verrattuna.

      En kyllä tiedä mistä saisi m>10 g:n hirvenmetsästysluotia 7.92mm mitalla (.311"), joka ei toisaalta saisi painaa yli 10,5 g.

      HUOMAA ETTÄ TÄMÄ EI OLE MITENKÄÄN TESTATTU LATAUS JA SITEN VOI OLLA HYVINKIN JOISSAIN ASEISSA VAARALLINEN!!!

      • GRIZZLY

        Tästä latauksesta voisin todeta et itselataavaan en voi missään tapauksessa suositella muuta kuin 8 gramman luotia. Esim SAKO:n käyttö-ohje kirja kieltää käyttämästä yli 8 gramman luotia.
        Ongelmana on myös se,että kun ladataan patruunaa liki maksimi arvoja! Tulee nopeasti eteen latauksen "raja-arvo" jonka jälkeen luodin nopeus ei nouse!!! Mutta pesäpaine kasvaa radikaalisti. Tähän vaikuttaa mm. ruudin paineen kesto ja kun se ylitetään alkaa aseita hajoamaan(ts. vakio palonopeuksisesta ruudista tulee hallitsemattomasti palavaa).

        Saman tyyppinen ongelma tulee vastaan kun latausta pienennetään alle minimi latauksen. Tässä tapauksessa saattaa käydä niin et ruudista syttyy ensin vain pintakerros ja loput jälkikäteen. Elikkä. Pintakerroksen syttyessä luoti irtoaa ja juuttuu ylimenokartioon. Ja lopun ruudin syttyessä PUM.
        Tässä tapauksessa voi myös käydä niin, että kun ruudin pintakerros syttyy!! niin samalla se rikkoo alapuolellaan olevan vielä syttymättömän ruudin rakenteen! eli PUM.


    • Anonyymi

      06.12.2019 kaadettu hirvisonni 7.83x39 (7.62x39: "siviiliversio) luoti 10.1g .
      Piipun pituus 660mm. Ampumaetäisyys n.85m.
      Kuudes kaato ko. ase/patruuna yhdistelmällä.

    • Anonyymi

      Miksi kikkailla, jollain marginaalikaliiperilla, aseen kestokyvyn rajoilla.

    • Anonyymi

      Suomessa ihme into saalistaa "mahdollisimman vähätehoislla", kunhan vaan laki sallii, esimerkkeinä edellisen lisäksi : jousi, 17 Hmr, jne.. mielenrauhaa haetaan siitä, että ulkomaillakin saa niillä metsästää.

    • Anonyymi

      Tehoa ei ole riittävästi, jos ei sitä ole riittävästi ylikin. Kaatuuhan jäniskin kiekkopaukulla, kun sopivasta hollista vetäsee.

      • Anonyymi

        Ihan 2mm skeet paukulla. Turhaan sitä, isommilla hauleilla ja kalliimmilla panoksilla ampumaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan 2mm skeet paukulla. Turhaan sitä, isommilla hauleilla ja kalliimmilla panoksilla ampumaan.

        Säästät siis NOIN 15 c/ otus, WAU, aloitus koski kyllä 7,62x39..


    • Anonyymi

      Niin, mutta skeet paukun tehot piisaa jänikselle. Sopivasta hollista. Sama tällä, lintukiväärillä hirvelle. Tämä, ase-, patruuna yhdistelmä, hyväksyttävä hirvijahtiin, nopeusmittarin kautta.

      • Anonyymi

        Riittää, riittää, ainakin lain mukaan, sitä 15 c säästöä ihmettelin...


    • Anonyymi

      Skeet pati samanlaista pelleilyä, kuin tämä marginaaliase. Tosin, skeetpati ampujalle turvallisempi.

    • Oma mielipiteeni on, että jopa .308 NATO on hitusen alitehoinen hirvelle. Oma isoisäni käytti hirvelle 9.3x57 luodikkoa, eikä tarvinnut paikata. Tuolla patruunalla saadaan lyhyt tiheään metsään sopiva ase, jossa on riittävä teho (energia).

      Olen aikoinaan ampunut tuhansia laukauksia erilaisilla luodikoilla väljyydestä 222, aina 20 mm asti. Siinä 8 mm kohdalla menee raja, jolla on suuri merkitys, mutta cal*5 suhde on vähintään yhtä tärkeä. Jos molemmat näistä ovat rajoilla, ollaan pöpelikössä. Esimerkiksi 22-250 riittää hirvelle ihan ok, mutta kuka osuu 30 mm ympyrään? .50 BMG-patruunalla voi ampua vaikka perseeseen ja silti tippuu.

      Eli se, mitä nyt laissa määritellään on todella hyvä minimi, ehkä yksi maailman parhaista metsästyssäännöistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3827
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1519
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      17
      1432
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1041
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe