Sofi Oksanen: Baby Jane

Onko kukaan ehtinyt vielä lukemaan ko. kirjaa?
Itsellä se on vielä hankinnassa, mutta kiinnostaisi tietää mitä tykkäsitte.
Kirjan aihe koskettaa läheisesti henk.koht. elämääni aiheensa perusteella.
Ja kirjailija on tyylillisesti uskomaton :)

17

7886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RuthS-son

      Hirveä tekele. Tyyppiesimerkki niin sanotusta kakkoskirjasta. Ensimmäiseen ladataan kaikki, toinen työnnetään väkisin ulos. Kun ei ole sanottavaa, ei kirjalta voi paljon vaatia. Huh!

      • oli kuitenkin aivan loistava, joten jotain tällaista voi kai odottaakin. Täytyy se kuitenkin lukea, jotta tiedän olenko samaa mieltä kanssasi..


      • dgsf

        heh, mulla oli aikalailla ennakkoluuloja tästä kirjasta..En oikeen pitänyt kirjailijasta..vaikutti jotenkin..liian..en tiiä.Mut kun sit löysin ton kirjan vahingos ja aloin lukeen, se tempas ihan täysin:)Nyt sofi on yks mun lempparikirjailijoista..Toi on niin ..realistinen kirja.Todella, todella hyvin kirjoitettu.


    • dooleys

      Musta Baby Jane oli hyvä kirja. Tykkäsin siitä enemmän kuin Stalinin lehmistä.

      • Tupuna

        En tykännyt. Kirjailijan asia tuli sanotuksi eka romskussa. Nyt jauhaa mylly tyhjää. Näin se on usein.


      • heikko tekele,
        Tupuna kirjoitti:

        En tykännyt. Kirjailijan asia tuli sanotuksi eka romskussa. Nyt jauhaa mylly tyhjää. Näin se on usein.

        Stalinin lehmistä pidin, odotin tästäkin samantasoista. Itse aiheesta olisi saanut vaikka mitä kirjoitetuksi, itselläni vaikea, invalidisoiva paniikkihäiriö ollut kymmenisen vuotta.


      • juttuli
        heikko tekele, kirjoitti:

        Stalinin lehmistä pidin, odotin tästäkin samantasoista. Itse aiheesta olisi saanut vaikka mitä kirjoitetuksi, itselläni vaikea, invalidisoiva paniikkihäiriö ollut kymmenisen vuotta.

        Mulla taas on läheisiä, joilla on paniikkihäiriö, ja minä ymmärsin tuon kirjan kautta heitä paremmin. Paniikkihäiriösta ei ole kirjoitettu paljon ja ne mitä on kirjoitettu ovat olleet aika heppoisia. Varmasti paniikkihäiriöstä tullaan kirjoittamaan parempia kirjoja, mutta tähän mennessä valikoima ei ole ollut laaja. Siinä mielessä Oksasen kirja on hyvä olla olemassa.


    • mausi

      luettavaa molemmat kirjat! luin baby janen yhdeltä istumalta. aihe kosketti ja omassa elämässäkin joku kuoli tarinan lopussa. tuli muistoja, hyviä ja huonoja. kiitos, sofi!

    • Anonyymop

      Kirja oli mielestäni kiinnostava, ehkä koska itsellä tuttuja, joilla masennusta ja löysin kirjasta niin paljon asioita, jotka saivat miettimään läheisten sairautta.
      Jotenkin kirjassa ei ehkä kuitenkaan ollut kovin paljon järkeä, koska oli lesboilua ja lopussa tapahtuiki sit aika järjetön juttu, mutta kuitenkin oli todellakin lukemisen arvoinen.

    • Ikidir

      Ihan OK, tavallinen kirja. Antoi vähän väärän kuvan seksipuhelintyöstä.

    • Nani

      Mun mielestä kirja oli ihana, jotenkin olisin itse voinut olla kirjassa vaikka elämäni onkin aika erilaista..

    • Tympääntunyt tyttöl.

      Täyttä paskaa koko teos!

    • afsas

      Todella helppo ja nopea lukuista tekstiä, osaa selkeästi kirjoittaa.

    • Kuka olen, missä StL

      Olen menossa aivan kirjan alussa, kumpa syksy toisi enemmän aikaa, ja päivään tilaan, lukea tämä kirja ensinnäkin loppuun. Se kertoo kahden tytön, pitkä-aikaisesta suhteesta toisiinsa, lesboista. Sofi Oksanen: Baby Jane, 2005, houkuttaa ostajaansa kirkkaan värisine kansineen. Hinta pokkarina oli hyvin halpa, olihan kirjailijan alku hyvin nuori, mutta hänen tuotanto kautensa olisi hyvin pitkä. En tajunnutkaan kirjaa avatessani, kuinka nuori kirjoittaja sai siitä kirjoittaessaan aikaiseksi, niin paljon, monia seksikokemuksia. Alku oli kahden naisen pari-suhteesta, tai pikemminkin ystävyydestä, ulkonäköä kuvailevan suhteen kaltainen, vain pintaa raapaisten. En halunnut kirjan sisältävän yhtään seksiä. Jokainen marketti, ja päivittäis-tavaraliike, myönsi tämän kirjan myynti-menestykseksi. Se oli jättiläinen, jokaisen kiireen sävyttämän arjen ihmisen elämän keskellä. Mielikuva nosti mieleen rinnakkaisen ja verrattavan, tuskin niin arvostetun, arvottoman Regina-lehden, mieleen. Sekin kuvaili usein vain ulkonäköä, kilpaillen sillä verraten. Lukukokemus Reginasta saattoi olla ahdistava, tai jopa psyykkisesti kivulias. Saattoit olla erilainen, taikka vain yksinkertaisesti ruma. Kirja oli lohduttava, vaikka vain tätä lehteä joskus lukeneelle tytölle. Meiltä monelta niin tavalliselta perhe-tytöltä, se jäi niin monesti ostamatta "kiltteytensä, kilttiyden takia". Kirjan ulkoasu kertoi myös muutaman vuoden takaa punkkareista, pasifisteista, jotka pukeutuivat kiltteihin, totaalikieltäytyessään. Kansi kuvasi mielestäni liiankin tarkkaan, tätä salattua järjestö-elämää, ja yhdistystoimintaa, joka kai toimi pimeässä, Kts. markkinointi, Optio 1997, meri-rosvoradion tavoin. Kirjaili on hirveän nuori, ja me olemme kauhean kiireisiä, hyvin nuorena. Emme kehtaa viedä Regina-lehteä koskaan kotiimme, mutta voiko kukaan edes koskaan katsella pokkaria, vain kotiin ostettuna? Kirja oli jo kadonnut työpöydältä, joka vain muistutti siinä lojuessaan kesken jääneestä, vapaa-ajan urakasta. Kadonnut työpöydältä tieltä tulevaisuuteen, ja mediaan, sen jälkeenjättämään sotkuisuuteen. Kadonnut työpöydän kaken tavaran taakse, aivan kuten tavara-vajan jälkeensä jättämät, kymmenet, sadat ja tuhannet vääntyneet 5 " (tuuman) naulat. Ne naulat, joista tämän seksilehdenkin olisi ollut tarkoitus kertoa, lojuivat käyttämättömissä, mustissa ja muovisissa, raskaissa sangoissa. Kuinka joku olisi voinut kysyä: " Kumpi painaa enemmän kymmenen kiloa höyheniä, vai kymmenen kiloa nauloja?". Ja tiensä kulkematta, ja polkunsa harhautumatta, tuohon pienen kirjan tuomaan, vapaa-ajan ilon hetkeen, fiktiivisyyteen?

    • Lukiolainen kundi

      Samaa paskaa kun Puhdistus. En jaksa lukea.

    • karaleva11

      Ensinnäkin Stalinin lehmät ja Pudistus sekä nyt ilmestynyt Kun kyyhkyset katosivat kuuluvat samaan Viron historiaa -käsittelevään neliosaiseen kirjasarjaan, jonka viimeinen osa ilmestyy tulevaisuudessa. Baby Janea on siis turha käsitellä samassa yhteydsssä.

      Mutta koska niin kuitenkin tehdään, niin Baby Janesta sanottakoon, että se oli varsin erilaista Sofi Oksasta - ei huonoa, mutta keskikaartin kirjallisuutta. Samaan pystyy vaikkapa Elina Tiilikka Punaisella mekolla. Toisaalta faktat olivat tässäkin kirjassa kohdallaan kuten Sofin teoksissa aina, ja mentiin pintaa syvemmälle. F-41.0

      p.s. Sofin kirjoissa oleellista onkin lukea rivien välistä

    • lukutoukka

      Olen lukenut Stalinin lehmät, Puhdistuksen ja Baby Janen. Mielestäni nämä ovat loistavaa kerrontaa kaikki. Olen itse lesbo ja viettänyt Kalliossa nuoruuteni ja paikoin kirjaa oli kuin omaa elämäntarinaa, melkeinpä tunnistin sieltä nimeltä ihmiset, vaikka olin nuori kasarilla, en siis samaan aikaan kuin Oksanen. Hieno lukukokemus, joskin varsin ahdistava rehellisyydessään ja siekailemattomuudessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      72
      2698
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2672
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2322
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1619
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1475
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1270
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe