Hei! Meille tuli 9vk:n ikäinen kissanpentu. Huolettaa kun se laatikolla "asioidessaan" maukuu koko ajan.Aattelin että onkohan kissa kipeä, vai onko vaan tapa. Jos kumminkin tuo vielä jatkuu niin toki eläinlääkärin puoleen käännytään. Ois vaan kiva tietää onko muilla ollut vastaavia kokemuksia?
Kissa maukuu hiekkalaatikolla
11
12124
Vastaukset
- Hanna
Vie poloinen heti lääkäriin, sillä voi olla kipuja.
- 11 vko pentu
Meidän pikkuneidillä (tuli reilu vko sitten n. 10 vko ikäisenä) oli saman kaltaista ihmeellistä naukumista ruokaillessa ja laatikolla. Hän ilmeisesti vaan ehkä vieroksui tilannetta (syödä rauhassa ilman sisaruksia, ruokaa tms) Eli se loppui, toivottavasti ei vakavaa????
- sip-su
Ravaako laatikolla? Naukuuko molemmilla asioilla? Enpä ole ennen kuullut kissasta joka naukuisi tarpeellaan ihan vain niitä näitä. Kuullostaa kivuilta, yleisin aiheuttaja lienee virtsatietulehdus ja kiteet.
- vimpulainen
meillä on varmaan sitten molemmilla pennuilla joku sairaus kun naukuivat nuorempana laatikolla käydessään..mutta se naukuminen meni ohi ja pennut nyt terveitä 5kk..
- myös---
meillä sama juttu. maukuu varsinkin isoa tehdessään. tapana myös suostua pissaamaan vasta kun olen sitä katsomassa. se vaatimalla maukuu luokseen , mutta on vasta pentu..
- minä vain
elikkä naukui yleensäkin joka tarpeillaan, mutta nyt seki on jäänyt pois,onneksi! :). Tosi harvoin naukuu enää, joskus saattaa isommalla asiallaan naukasta mutta se ei oo mitään verrattuna ihan alkuaikoihin!
- nikke
koska sen ikäiselle penuille se on ihan normaalia. Olen kasvattanut kissoja yli 10 vuotta ja aina tuon ikäisillä pennuilla on "ähellysvaihe" Ei mitään hätää..! ei kannata viedä lääkäriin.... oppivat varmaan ilman äheltämistä, kun sen aika on, siis tää on kasvattajan kokemuksen näkökulmasta....
- Topi
Kissani 11 v on koko aikuisikänsä aikana naukunut kun menee kakalle eikä kissalla ole mitään näkyvää vaivaa,uloste on normaalin näköistä ja tulee helposti.Kai hänellä jotain tuntemuksia on mutta ei ne näytä olevan vakavia.Toisin kun pari kertaa elämänsä aikana on saanut virtsakiviä,silloin todella näki et on kipeä,ja täytyy saada apua nopeasti.Pissavaivojakaan ei olle viime vuosina ollut.
Olen myös huomannut että kakalle mennessä kuopan kaivaminen on paljon tarkempaa kuin pissalle mennessä,johtuisko naukumiset siitä et ei saa nopeasti kaivettua mieleistään kuoppaa.Hiekkakin lentelee paljon rivakammin kakalle mennessä.
- luukkonenjorma1958
Minun mirrillä oli vitstientulehdus.Se leikattiin "poikakissa".Nyt se naukuu hiekkalaatikolla,isoja tarpeita tehdessä..kun on tehnyt ,sitten ottaa kunnon ravit..?
- iuytghjk
Tosiaan noin nuorella iällä ovat vielä tottuneet emon avustukseen asioilla, eli emo nuolee takalistoa kun asioivat, joka edesauttaa asioinia ja antaa samalla kiitoksen oikeaan paikkaan asioimisesta. Eli lämpimällä vedellä hiukan kostutettu paperi mukaan, sillä takapäätä hiukan hellästi hieroo, niin homma toimii ja naukuminen vähitellen jää pois. Hirvittävän nuori luovutetuksi, olehan nyt mamman korvikkeena niin ei ongelmia jatkossa esiinny!
- Anonyymi
Aikas pienen oot ottannu,kun mulle ei annettu kissaa ku se oli 12vko.
Tämä kolli huutaa myös mennessää laatikolle,ennen sitä mieletön ralli. Kolli on nyt leikattu. No vielä ainakii mouruumista riittää...😁
Tekeekö sun kisu kuitenkii tarpeesa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861809Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171121Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981116Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79982- 92846
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot152844Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv52691- 53684