säästynyt äiti vankilasta ja lapset saaneet heille tarkoitetun hyvän elämän.
Valitettavasti näin ei käynyt, vaan kolmen ihmisen elämä piloilla, ehkä huostaanottoja liiaksi pitkitetään ja uskotaan kuitenkin hyvään.
Kalliita uhreja, joilla olisi ollut elämä edessä.
Viittaan siis tähän Porvoon tapaukseen!
Valitettavasti näin ei käynyt, vaan kolmen ihmisen elämä piloilla, ehkä huostaanottoja liiaksi pitkitetään ja uskotaan kuitenkin hyvään.
Kalliita uhreja, joilla olisi ollut elämä edessä.
Viittaan siis tähän Porvoon tapaukseen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta toisaalta joa uhraamalla nämä kaksi poikaa saataisiin sossun tanttoihin vauhtia huostaanotoissa ja äitien selittelyt menemään kuuroille korville, niin eiko olisi hyvä !!! Hiukan kyllä kornia, mutta nyt on ainakin tapaus, johon työntekijöillä on vara viitata...
jos nyt sitten haluaa uskoa iltalehdistöä, niin tässäkin tapauksessa ystävien ja tuttavien mukaan äiti rakasti syvästi lapsiaan ja oli huostaanoton pelossa väistellyt ja pakoillut avohuollon tukitoimia.
siis mikä mättää systeemissä?
tukitoimia olisi jos ne tavoittaisivat tarvitsevat.
syyttelyn ja kauhistelun sijaan, voitaisiinko luoda ketju, jossa pyrittäisiin luomaan ideoita joita voisi sitten jokainen jatkopostittaa vaikka omalle sossulleen.
ideoita, joilla tavoitettaisiin nämä pelon ja uupumuksen kanssa tasapainottelevat äidit.
joilla jokainen apua tervitseva saataisiin vastaanottamaan apu ajoissa.
Ja "syvästi lapsiaan rakastava äiti" sitten samaisena iltana, kun lapset olivat jo siirtyneet taivaan tuuliin aivan kirjaimellisesti, lähtikin sitten kapakkaan vetään "perseitä olalle". Ja huom. tämä ei ollut iltapäivälehdistön välittämää tietoa.
Tottahan sitä kukin shokissaan eri tavoin reagoi lastensa ja kotinsa menettämiseen, mutta tämä kyseinen tapa mielestäni on lievästi sanottuna hiukan erikoinen - varsinkin siis "syvästi lapsiaan rakastavalta äidiltä".
tavallaan tätä juuri tarkoitin, keinoemoksiko.
eihän siinä äidin touhussa ollut järjen hiventä ja se mitä tapahtui on surkeiden sattumusten sureka loppu.
mutta ongelman ydin on jo kaukana takanapäin silloin , kun äiti raapaisi sen tulitikun tai painui ryypylle palon jalkeen.
ydinkohta on siinä, miksi hän ei ottanut avohuollon tukea vastaan.
miksi hän pakeni sosiaalivirkailijoita? miksi hän enemmin poltti kotinsa ja poikansa kuin haki tai otti vastaan apua?
miksi?
...mitään ongelmaa ei ollut?
...mitä se sosiaalitantoille kuuluu, miten menee, huolehtikoon omista asioistaan?
...ehkä huostaanottoa olisi harkittu, huostaanottohan on kaikista kamalin juttu mitä lapselle voi tapahtua?
Nämä arvaukset siis sen pohjalta, mitä tällä keskustelupalstalla olen lukenut tietyn bioäidin kirjoittamana.
Vai ei ongelmaa ollut..mikähän sitten mahtaa olla ongelma, jos ei ko tapaus. Jos nainen varastaa, jättää laskut maksamatta ja elää muutenkin poikkeuksellisesti, niin jotenkin tulkitsen pientä ongelman poikasta.