Kysy Amsterdamista

Vietin intensiivisen pikaloman Damissa. Jos haluat tietoa ja vinkkejä, kysy ihmeessä. Ja vain asiallisia. Tyhmyydet ja näsäviisaudet voitte pitää omana tietonanne ;)

9

4189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkustaja

      Lue tuo oman viestisi yläpuolella oleva kysymys ikärajoista.. ja mukavaa olisi, jos osaisit vastata:)

    • Maku

      Moi!

      Mites damin lentokenttä schiphol? Onko helppo? Ekaks lento sinne helsingistä finskillä ja sit jatkolento China Airlinesillä bankokkiin.. Onko helppo löytää jatkolennon lähtöpaikka?

      • Kentällä on todella selkeät opasteet. Jos matkatavarasi menevät suoraan perille asti, niin katso opaisteista Transfer flights ja ilmoittaudu tiskille. Kannattaa tehdä se heti, sillä matkat kentällä ovat pitkiä.


    • Marja

      olemme kaverini kanssa suunnitelleet kunnon pidennettyä pippalointiviikonloppua Amsterdamissa. Missä ovat halvimmat lennot? entä millaiset ovat yhteydet lentokentältä keskustaan? Olemme alaikäisiä, joten tiedätkö halpaa/hyvällä paikalla sijaitsevaa hostellia johon ei olisi ikärajaa ja jonne voisi kirjautua lähes 24/7 sisääle? Baareihin kuulemma ikäraja 16, mutta entäs onko mahdollista päästä kunnon klubeille? Meitä on kaksi tyttöä, joten turvallisuuskin vähän huolettaa... tässä pari kysymystä näin aluksi! :)

      • Lentoja saattaa saada edullisestikin esim. Finskiltä. Blue 1:kin lentää tosi edullisesti.
        Klubeille saattaa olla hankala päästä ilman aikuisempaa seuraa mutta kyllähän kaupungissa paikkoja riittää.
        Turvallista Damissa on, ellei tiedottomana pyöri sivukaduilla.


      • Rautatieaseman ympäristössä on montakin edullista hostelia, joihin/joista voit kulkea kuten haluat. Ainakin viikko sitten näkyi kaikkien ikkunassa free-lappuja eli ainakin tähän aikaan vuodesta varmaan tilaa löytyy.


      • mie vaan

        Halvimmat lennot: Blue1/SAS

        Lentokentältä pääsee junalla keskustaan suht edullisesti.

        Pysykää selvinpäin ja yhdessä.


    • HöNö

      Elikkä yleinen hintataso askarruttaa. Hotellit ja matkat on jo (onneksi) maksettu. Mutta osaatteko kertoa jotain sinne päin hintoja:

      Bisse baarissa?
      Bisse kaupassa?
      Röökiaski?
      Julkinen liikenne / kertalippu?
      Taxi?
      Sisäänpääsy pintaklubeille?

      Etukäteen tiedoista kiittäen!

    • shoppailija 2

      Missä Amsterdamissa kannattaa shoppailla vaatteita ? Entä missä se sisustusparatiisikeskus sijaitsee ?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9181
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3790
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2258
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1403
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1178
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1132
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1128
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe