Kysy Amsterdamista

Vietin intensiivisen pikaloman Damissa. Jos haluat tietoa ja vinkkejä, kysy ihmeessä. Ja vain asiallisia. Tyhmyydet ja näsäviisaudet voitte pitää omana tietonanne ;)

9

4233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkustaja

      Lue tuo oman viestisi yläpuolella oleva kysymys ikärajoista.. ja mukavaa olisi, jos osaisit vastata:)

    • Maku

      Moi!

      Mites damin lentokenttä schiphol? Onko helppo? Ekaks lento sinne helsingistä finskillä ja sit jatkolento China Airlinesillä bankokkiin.. Onko helppo löytää jatkolennon lähtöpaikka?

      • Kentällä on todella selkeät opasteet. Jos matkatavarasi menevät suoraan perille asti, niin katso opaisteista Transfer flights ja ilmoittaudu tiskille. Kannattaa tehdä se heti, sillä matkat kentällä ovat pitkiä.


    • Marja

      olemme kaverini kanssa suunnitelleet kunnon pidennettyä pippalointiviikonloppua Amsterdamissa. Missä ovat halvimmat lennot? entä millaiset ovat yhteydet lentokentältä keskustaan? Olemme alaikäisiä, joten tiedätkö halpaa/hyvällä paikalla sijaitsevaa hostellia johon ei olisi ikärajaa ja jonne voisi kirjautua lähes 24/7 sisääle? Baareihin kuulemma ikäraja 16, mutta entäs onko mahdollista päästä kunnon klubeille? Meitä on kaksi tyttöä, joten turvallisuuskin vähän huolettaa... tässä pari kysymystä näin aluksi! :)

      • Lentoja saattaa saada edullisestikin esim. Finskiltä. Blue 1:kin lentää tosi edullisesti.
        Klubeille saattaa olla hankala päästä ilman aikuisempaa seuraa mutta kyllähän kaupungissa paikkoja riittää.
        Turvallista Damissa on, ellei tiedottomana pyöri sivukaduilla.


      • Rautatieaseman ympäristössä on montakin edullista hostelia, joihin/joista voit kulkea kuten haluat. Ainakin viikko sitten näkyi kaikkien ikkunassa free-lappuja eli ainakin tähän aikaan vuodesta varmaan tilaa löytyy.


      • mie vaan

        Halvimmat lennot: Blue1/SAS

        Lentokentältä pääsee junalla keskustaan suht edullisesti.

        Pysykää selvinpäin ja yhdessä.


    • HöNö

      Elikkä yleinen hintataso askarruttaa. Hotellit ja matkat on jo (onneksi) maksettu. Mutta osaatteko kertoa jotain sinne päin hintoja:

      Bisse baarissa?
      Bisse kaupassa?
      Röökiaski?
      Julkinen liikenne / kertalippu?
      Taxi?
      Sisäänpääsy pintaklubeille?

      Etukäteen tiedoista kiittäen!

    • shoppailija 2

      Missä Amsterdamissa kannattaa shoppailla vaatteita ? Entä missä se sisustusparatiisikeskus sijaitsee ?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10238
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9783
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6809
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      208
      5238
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4959
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      153
      3792
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      80
      2618
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2611
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2433
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2272
    Aihe