Jos teille tulee kova (selvästi tarttuva) flunssa. Onko oikein mennä tapaamaan ystäviä vai pitäisikö jäättää heidät rauhaan flunssan ajaksi.
Toisinpäin, jos ystävänne sanoo että ei pääse tulemaan kun on niin kova flussa ja se vielä voi tarttua,,, niin hyväksyttekö asian muta mutkitta.
Toisinpäin, jos ystävänne sanoo että ei pääse tulemaan kun on niin kova flussa ja se vielä voi tarttua,,, niin hyväksyttekö asian muta mutkitta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei..oman kokemuksen mukaan edes jaksa lähteä mihinkään..ja eikä parane lähteä sitä tartuttamaankaan,eli paras olla koto puolessa..potemassa.:))
...on soittaa ja kertoa tilanteesta, jotta se mahdolliselle tartunnalle alistuva voi päättää itse.
Mun tytön 4v synttäreille tuli poika alkavassa vesirokossa. Äiti näki yhden rakkulan vatsassa ENNEN juhliin lähtöä ja vaikka tiesi olleensa vesirokkopaikassa kylässä kaks viikkoa sitten ei muka osannut ajatella että voisi tartuttaa... Meillä oli sitten raskaana oleva nainen (vesirokko voi olla sikiölle vaarallinen), monta pikkulasta ja yksi sairaalloinen vanhus. Rokko tuli usealle ja pistin välit poikki äitiin, noin tyhmää kaveria en tarvi. Mun lapsilla se rokko oli tosi voimakas ja piinallinen, voimakkuus vaihtelee.
Viimeksi kun mulle tuli flunssa, ja olin kerinnyt sopia vierailusta ystäväni luo, niin kyllä ihan soitin, että en tule tartuttamaan tautia häneen. Ja itse asiassa en olisi kyllä jaksanutkaan mennä.
Valitettavasti varsinkin yksityisten vetämillä työpaikoilla on kirkkain kruunu niillä, jotka hortoilevat kipeinä töissä (jäämättä sairastamaan) ja tartuttavat varmasti kaikki muut! :(((((
Edellämainitusta koituu kuitenkin vain tappiota työnantajalle, kun useimmat muut sairastuneet jäävät lomalle...
Ystäviä tietenkin suojellaan pöpöiltä! :)
Tuossa sanoit kyllä täysin naulan kantaan. Sitten ne, jotka eivät jää flunssan takia pois (lienevätkö sitkeämpiä, vai mitä) vielä kehtaavat sanoa: minä en ole ollut kyllä flunssan takia poissa töistä, voi hiivatti!!
ei se flunssa välttämättä ole niin paha juttu, jos tarttuukin, mutta ne jälkitaudit ovat paljon vakavampia. Sydänlihastulehdus etc.
pysytellä pedis:)
Jos mulle tulee flunssa, olo on taatusti niin kurja etta mua ei saa sangynpohjalta ylos kuin pakolla. Ei tulis mieleenkaan lahtea tapaamaan yhtaan ketaan.
Joku paheksui sitä, että jotkut tulevat töihin sairaina. Eihän se tietenkään toivottavaa ole eikä kovin viisastakaan, mutta joskus vain on sellainen tilanne, että on pakko yrittää jaksaa olla töissä. Sijaisia ei niin vain oteta ja on töitä, jotka pitää saada tehdyksi ajallaan.
Ymmärrän hätätilanteen, joka kestää korkeintaan yhden työvuoron, mutta paheksun SYVÄSTI tartuttajia, jotka esimiehensä mielistelytarkoituksessa ovat päiväkausia sairaina töissä ja tartuttavat työkaverit ynnä lukuisat pahaa-aavistamattomat asiakkaat!!!!!!!
"Sairaana töihin tulija ei ole sankari, vaan tartuttaja."
Jokainen menköön itseensä ja miettiköön onko ihan oikeasti niin korvaamaton työmaallaan. Onhan se tietysti niinkin että näinä kännyköiden ja kannettavien luvattuna aikana voi joskus olla yrityksen ja työn takana yrittää olla kotona lepäilemässä...(saahan ne toki suljettua). Taitaa olla tosi harva joka aidosti ilahtuu jos (kun) turiseva räkätautinen jakaa työpaikalla tautiansa tai tulee kyläilemään... Ehkä vaan joku päiväkodin henkilökuntaan kuuluva ei aidosti välitä jos räkäinen tulee kyläilemään, päiväkodeissa kun noita pöpöjä jyllää alvariinsa...?
Kannattaa pitää huolta myös omasta terveydestään...