Mikä halvin lauttayhteys Ruotsiin?

Ruotsin lautoilla on tullut matkailtua liiaksi asti. losuhteitten pakosta joudun taas perheeni (2 aik plus 2 lasta) matkaamaan Ruotsiin. Onko joku vertaillut tämän kesän hintoja, mikä on edullisin yhteys perheelle ja autolle? Hytti pitää olla siedettävä.
51831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaa vieläkin meri ylittyä kaikista halvimmin, jos käytät saaristolaivoja. Turun lähistöltä Ahvenanmaalle ja Ahvenanamaalta Ruotsiin. Aikaisemmin ei tarvinnut maksaa matkasta mitään, jos yöpyi Ahvenanmaalla.
Silja ja Viking tarjoavat molemmat kaikki auto paketteja kesäisin, päivän hinta on tarkistettava.
Ja kilpailijaksi on tullut Seawind, jonka hyttejä en ole koskaan koekäyttänyt.

Äänestä

on mielestäni ollut jo varmaan vuosikymmenen ajan SeaWind. Jos et kaipaa välttämättä pallomerta, tai "pullomerta", vaan kyydin meren yli ja aamiaiset, niin suosittelen.

Äänestä
  • Näin se on, Sea Wind on erinomainen vaihtoehto ylitykseen. Palasimme juuri ma ko. laivalla keski-euroopan kierrokselta. Hytit ovat hyvät (suihku/wc ikkuna) ja siistit.

    Äänestä

  • SIS kirjoitti:

    Näin se on, Sea Wind on erinomainen vaihtoehto ylitykseen. Palasimme juuri ma ko. laivalla keski-euroopan kierrokselta. Hytit ovat hyvät (suihku/wc ikkuna) ja siistit.

    Löytyyhän SW:n hinnat tietysti soittelemalla mutta sattusko joku muistamaan hintoja (2 aik ja 2 lasta sekä auto). SWindiä ei näköjään myydä missään matkatoimistossa.

    Äänestä

  • JK kirjoitti:

    Löytyyhän SW:n hinnat tietysti soittelemalla mutta sattusko joku muistamaan hintoja (2 aik ja 2 lasta sekä auto). SWindiä ei näköjään myydä missään matkatoimistossa.

    Turku-Tukholma menopaluu
    meno yöllä ja paluu päivällä hinta:148 euroa
    hintaan kuluu: A-luokan 4-h. hytti (tosi siistit hytit ja ihanat patjat ) auto aamiaiset koko porukalle yövuorolla.
    lisätietoja löytyy: www.seawind.fi sekä puh. 0800-16800 arkisin 8-19 ja lauantaisin 9-14

    matka kannattaa varata jo helmi-maaliskuussa, jolloin saat varattua paikat niille päiville kuin haluat

    terv.lauantaina lähtö, mutta kun heräsin liian myöhään, en saanut paikkoja Seawindiltä vaan oli pakko turvautua Viikkariin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vepe kirjoitti:

Ruotsin lautoilla on tullut matkailtua liiaksi asti. losuhteitten pakosta joudun taas perheeni (2 aik plus 2 lasta) matkaamaan Ruotsiin. Onko joku vertaillut tämän kesän hintoja, mikä on edullisin yhteys perheelle ja autolle? Hytti pitää olla siedettävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu