Mitäs mieltä

Mun mies on jakeluautonkuljettaja, toimittaa kauppoihin kamaa ja yhdessä kyläkaupassa on kuulemma ihan kauhee hurtta(yleensä puhun koirista, mutta tämä on poikkeustapaus:))
Se on sellasseen kettingin päässä ja jos vapaaks pääsis, niin olis ihmisillä hengenlähtö lähellä. Se oli kerran päässy vapaaks, niin jotkut kuskit oli just ehtiny juosta auton perälavalle turvaan.
Se on joku seeferin sekotus. Ja todellakin aivan sekopäinen.
Pelottaa mieheni puolesta.
Onko ihmisillä oikeus pitää tälläisia?
6611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

varmaan turvana. Toisaalta tuntuu aika hurjalta. Miten asiakkaat uskaltaa mennä kauppaan?

Äänestä
  • On siellä takapihan puolella, etttä ei asiakkaat joudu kulkemaan sen läheltä. Loppuis varmaan hyvin äkkiä asiakkaat.
    Mutta just nää tavaran toimittajat saa pelätä.
    Mun mies on sanonu niille kauppiaille että hän ottaa kyllä tästä lähin jonkun putkenpätkän mukaan kun sinne menee, et jos se koira hyökkää, niin iskee siltä tajun kankaalle (jos ehtii), niin ei ne kauppiaat ollu moksiskaan.

    Äänestä

pitäisi keskustella kaupan omistajan kanssa?
Saattaa olla kyseessä häiriytynyt koira.
Jos koira ei ole vahingoittanut ketään, niin vaikea on asiaan puuttua muuten.
Rikosilmoitustakaan ei voi tehdä oletettujen vahinkojen perusteella.
Yhteys kaupan omistajaan on ainut keino mielestäni.

Äänestä

Onko se siellä yötä-päivää?
Koiria ei saa pitää kettingin päässä vaan niillä on oltava juoksulanka tai häkki.

Äänestä
  • niin ei sitä mitkään langat pitele. Ilmeisesti kauppias on katsonut kettingin ainoaksi, mikä pitää koiran kiinni. Tunnen yhden koiran, joka on saanut vetoliinankin poikki riuhtaistua - tosin pupujussin takia. Soitto ja puhuminen kauppiaalle varmasti selventäisi tilannetta a.p.:n kohdalla.

    Äänestä

Ymmärtääkseni koira on kytkettävä niin että siitä ei voi olla kenellekään vaaraa. Vaarallisen koiran turvalliseksi kytkennäksi ei katsota kettinkiä, siinä se pääsee vapaasti yllättämään ohi menevän henkilön tai eläimen. Ei etenkään kun se kettinki on kulkuväylällä tai sen välittömässä läheisyydessä.

Minä ilmoittaisin koirasta siis viranomaisille ja ilmoittaisin myös kauppiaan "pomolle" eli kauppaketjun ylemmälle tasolle mikäli sellainen on. Kyläkaupassa ei vissiin ole?

Siis tuo koira ei todellakaan ole mikään vahtikoira. Se on ainoastaan lainvastaisesti ja hyvän koiranpidon vastaisesti pidettävä vaarallinen koira. Varkaille siitä ei ole edes pelotetta, mutta muille kuten tavarantoimittajille se on hengenvaarallinen.

Siis vahtikoiraa on oikeus pitää, mutta ei vaarallista koiraa! Ymmärtääkseni tosin tavallista vahtikoiraakaan ei saa pitää yksin kuin asutun rakennuksen välittömässä läheisyydessä.

Olisi koirallekin parempi päästä rauhallisempaan paikkaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jack Daniels kirjoitti:

Mun mies on jakeluautonkuljettaja, toimittaa kauppoihin kamaa ja yhdessä kyläkaupassa on kuulemma ihan kauhee hurtta(yleensä puhun koirista, mutta tämä on poikkeustapaus:))
Se on sellasseen kettingin päässä ja jos vapaaks pääsis, niin olis ihmisillä hengenlähtö lähellä. Se oli kerran päässy vapaaks, niin jotkut kuskit oli just ehtiny juosta auton perälavalle turvaan.
Se on joku seeferin sekotus. Ja todellakin aivan sekopäinen.
Pelottaa mieheni puolesta.
Onko ihmisillä oikeus pitää tälläisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu