Niinkuin Toni Pajukoski kirjoitti Areenassa 31.8. olen samaa mieltä.Samat muistot, hän pelotteli itseään nuorempia tyttölapsia moottoripyörineen tiilitehtaan santakuopalla. En ota kantaa, mutta sen muistan, kuinka häntä pelkäsin, olen vuosien aikana usein puhunut siitä. Hän ajeli myös silloisen tiilitehtaan alueella, jossa hän pelotteli minuakin uhkailemalla ajaa pyörällä päälleni, hän oli ilkeä ja kookas. Olin 12-vuotias lapsi, jota hän kiusasi, ei hän tunnistaisi minua sen enempää kuin yllätystodistajaakaan. Enkä ihmettele, ettei kukaan ole uskaltanut puhua ääneen aiemmin.
Nisseä pelättiin
Tuutikki
2339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Juuri tällaisia muistoja ko.ihmisistä olen odottanut.Minkälainen mielikuva senaikaisilla nuorilla on jäänyt hänestä?Yleensä samalla kylällä pyörineet tuntevat toisensa.Luonteenpiirteet ovat aika ratkaiseva asia.Eivät ne katoa myöhemminkään.Kaipa hänet tunteneilla ihmisillä aikuisuudessakin on jonkinlainen mielipide kun vaan uskaltavat tuoda julki.Nämä kun ovat vaan niin vaikeasti todistettavia mutu tuntemuksia.
siellä. Se oli sitä silloisen tiilitehtaan aluetta, missä se pelotteli pienempiä tyttölapsia. Me lähdettiin pian pois eikä siitä kotona puhuttu.