Oletko ollut/olet iltalukiossa? voisitko kertoa siitä minulle? Kerro ikäsi? miksi lähdit iltalukioon? minkälainen elämäntilanne sinulla oli silloin? Siis asuitko yksin, kotona, puolison kanssa? eli miten rahoitit elämäsi opiskeluaikoina? kuinka monessa vuodessa kävit lukion? Itse aikoinaan jätin lukion kesken jo alkumetreillä ja nyt harmittaa ja rankasti. Valmistun pian lähihoitajaksi ja nyt olisi motivaatiota lähteä lukioon. Mutta mietityttää opiskeluaikainen eläminen. Ymmärtääkseni opintolainaa ja opintotukea ei saa lukiossa.
Iltalukio
harmittaa
6473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Iltalukiossa opiskelu tapahtuu iltaisin, yleensä neljänä päivänä viikossa. Töissä voi siis aivan hyvin käydä. Itse olen ollut vuorotöissäkin kouluaikana. Kurssikavereina on ollut työssäkäyviä ison perheen äitejä ja yleensäkin porukka on käynyt normaalisti töissä. Et tarvitse muuta vapaata kuin aikanaan yo-kirjoituspäiviin.
Kirjoja saa halvalla käytettynä ja meillä päin ainakin on kirjastosta saanut lähes kaikkia kirjoja lainaksi. Kustannukset eivät tarvitse siis kohota suuriksi.
Itse olen 52 v. monen lapsen äiti ja aikoinaan oli tarkoitus suorittaa vain käymätön peruskoulu, mutta tänä syksynä on lukio käyty ja yo-tutkinto suoritettu.
Jos aikuislukiossa suoritat lukion siinä menee n. 2,5 vuotta, mutta sitä voi tahdistaa omaan elämäntilanteeseen sopivaksi.
Lisäyksenä vielä, että jos ehdit aikoinaan suorittaa lukiossa joitain kursseja hyväksytysti, ei sinun tarvitse enää uudestaan suorittaa niitä. Kannattaa mainita asiasta rehtorille kun menet sopimaan opintojen aloittamisesta.
Ilta lukiota ei katsota päätoimiseksi opiskeluksi joten sen takia ei ole mahdollisuutta opintotukeen.Mutta jos ei ole töissä niin saa työttömyyskorvausta.T.vielä opiskeleva
saa vai? minä kun en saa minkäänlaista tukea! en edes työttömyysrahaa... johtuen varmaan siitä että asun vielä vanhempieni kanssa.. viime vuonna olin työharjoittelussa melkein kokovuoden jotta saisin edes vähän rahaa kirjoihin yms. olen itse sitä mieltä että iltalukio kannattaa!! se on helpompaa ja löysempää.... mut itellä on ainaki vieläki se pelko et ei meekkää hyvi eka vuos ei menny putkeen kun oli hirveesti töitä eikä oikee jääny aikaa opiskeluun... ainoo vapaa aika mitä mul oli niin ei siinä oikeen koulujuttuju jaksanu jankkaa vaan ihan löheilyä...itse olen 18 ja alotin juuri 2 vuoden tarkoitus olis suorittaa 4 vuodessa koska en olen mikää kauhean viksu. itse päädyin ilttikseen kun peruskoulun jälkeen hain lukioon enkä päässyt vaihtoehtoina oli 10 luokka mut menin suoraan ilttikseen ja voin sanoa että kyllä kannattaa!! muuute kauheit paineit yo kirjoituksista onko ne niiin kauheita?
Oikeassa olet työttömyyskorvausta ei vissiin makseta vanhempien luona asuville jollei ole ammatillista koulutusta.Mul on kans välil vähän niukalti vapaata kun on päivät töissä ja illat koulussa.Mut nyt on jo 3 vuosi menossa ja kohta lukio on ohi:).Eikä ne yo-kokeet niin kauheita ole jos on alottanut lukemisen hyvissä ajoin-jos viime tippaan jättää niin sit ahistaa:kokemus puhuu.Tsemppiä sulle
Itse lopetin iltalukion myöskin alkumetreillä! Yksinkeraisesti olisi pitänyt valita joko työ tai lukio, jos mielii pärjätä! Avopuolison kanssa asun, mutta tukia en olisi saanut mitään, joten opiskelu olisi ollut täysin mahdotonta!
Olen 19 ja alla on kokin koulutus.. Ei yhtään harmita, että lopetin, ehtiihän sitä sitten vahanakin!=)