Mikäköhän kanalla on kun se juo ja sen jälkeen "nielee ilmaa"? Eka tuli mieleen että oisko se voinu syödä jotain ja jäädä kurkkuun. Yleensä se on ollu säikky eikä oo antanu koskee mutta nyt ei säiky paljo mitään. Ja kun se juoksee tai kävelee se ei tunnu oikein pysyvän tasapainossa. Näin "oireet" vasta ihan äskön mutta en tiiä miten pitkään se on tuommonen ollu ennen kun näin sen. Sillon se oli pihalla ja kyyrötti maassa eikä liikkunu ja oli silmät kiinni. Vaivaiskohan jo ikä vai mikä on ? En tosin tiedä minkä ikänen se on kun on vaan "lainassa".
mikä kanalla on?
...
4327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä (vanha) kana kuoli kyseisten oireiden jälkeen aika pian. En tiedä mikä ne oireet aiheutti, epäilen ehkä jotain hengitystietulehdusta, sydänvikaa tms. vikaa elimissä.
...kanalla mitään vakavampaa. "oireet" loppu heti kun se muni raa`an munan. En tiiä miten oli mahollista mutta sen jälkeen oli ihan normaali.
Ihana juttu tuo RAA´AN kananmunan muniminen! Hihii! Oiskin helppoa, jos munisivät valmiiksi kypsiä munia..."Ottaisko emäntä tänään keitetyn vai paistetun?" No---leikki leikkinä...Tarkoitat ilmeisesti ns. nahkamunaa, jossa pehmeät kuoret...Mikähän muuten lienee sellaisen munan nimitys, jossa ei ole kuoria ollenkaan? Ainahan näitä munintahäiriöitä sattuu, mutta tarkista kuitenkin varulta, että on kalkkia vapaasti saatavilla.
...nahka muna. Viime vuonna kana muni semmosen mutta nyt muna oli ihan raaka. Sitten se söi sen nii ei menny ainakaan hukkaan. :)