Suomityttö yksin..

..intoilija

..Kävin Havannassa pari vuotta sitten ..silloin en yksin. Havannasta jäi kuitenkin turvallinen fiilis. Nyt haikailen Santiago de Cubaan ja olen menossa yksin.Voinko lähteä intomielin maalaisjärjellä ja turvallisin mielin? Aikomukseni on reissata Kuuba läpi ja palailla kotiin Havannasta. Olen innostunut afromusiikista ja sitä harmittelen edelliseltä reissulta, että Trinidadiin asti vain käytiin. Mutta nyt vahinko takaisin..kaasu pohjaan vai?
Ikä suojelee määrätynlaislta vaaroilta, melkein 40 v..

3

1603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiquita

      Olen matkustanut Kuubassa myös yksin enkä näe sitä mitenkään sen ongelmallisempana kuin muitakaan (latino-)maita; siis nimenomaan siinä mielessä, että matkustaako yksin vai ei. Kalliimmaksihan se tietysti tulee, kun joutuu maksamaan esim. majoituksen huonehinnan tai auton vuokrauksen yksin.

      Kuuba on vielä suht turvallinen maa, mutta rikollisuus on lisääntynyt koko ajan aikojen vaikeutuessa. Joten ei kannata myöskään tuudittautua liialliseen turvallisuudentunteeseen. Eli järki käteen... ei kalliin näköisiä koruja kaulaan, ei vaeltamaan humalapäissään pimeille sivukujille yms.

      En tiedä, mitä tarkoitat, kun kirjoitat, että ikä suojelee määrätynlaisilta vaaroilta.... Jos viittaat siihen, että sinua ei yritetä iskeä tms, et kyllä välttämättä ole suojassa.... ;)
      Es Cuba.

    • ziiz

      Joo, varaa vain tarvittava propuska mukaan niin ei jää sitten siitä kiinni. Jos olet koukussa Kuubaan, siitä ei ole enää pitkä matka siihen että on koukussa johonkin kuubalaiseen. Maalaisjärkikään ei auta vastustamaan armandon charmia.

      Toivottavasti tämä ei kuulosta katkeralta, en missään tapauksessa voi kadehtia kuubalaisia. Mutta tässä piilee todellinen vaara. Tai mahdollisuus. Mahdollinen parisuhde saa ihan uutta sykettä kun vaihtaa välillä suhteen toista osapuolta, sanoo yksi jos toinenkin Kuubassa käynyt.

      • intoilija

        ...Lähden liikkeelle kyllä vilpittömästi Kuuban takia, toivottavasti en seuraavam kerran Kuubalaisen takia... vaarat minimoituvat kun vaihtaa taajaan maisemaa..ja aikaakaan ei ole paljon.. Maa tuntuu turvallisimmilta vaihtoehdoilta siellä päin, kun en todellakaan jaksa olla turistihotellialueella...Toinen vaihtoehto olisi Barbados(vielä mietinnässä)..mutta kun pidin niin paljon Kuubalaisesta elämästä..haluaisin katsastaa sen lopunkin saaren..
        Ehkäpä näistä rohkaistuneena niin teenkin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe