..Kävin Havannassa pari vuotta sitten ..silloin en yksin. Havannasta jäi kuitenkin turvallinen fiilis. Nyt haikailen Santiago de Cubaan ja olen menossa yksin.Voinko lähteä intomielin maalaisjärjellä ja turvallisin mielin? Aikomukseni on reissata Kuuba läpi ja palailla kotiin Havannasta. Olen innostunut afromusiikista ja sitä harmittelen edelliseltä reissulta, että Trinidadiin asti vain käytiin. Mutta nyt vahinko takaisin..kaasu pohjaan vai?
Ikä suojelee määrätynlaislta vaaroilta, melkein 40 v..
Suomityttö yksin..
3
1614
Vastaukset
- chiquita
Olen matkustanut Kuubassa myös yksin enkä näe sitä mitenkään sen ongelmallisempana kuin muitakaan (latino-)maita; siis nimenomaan siinä mielessä, että matkustaako yksin vai ei. Kalliimmaksihan se tietysti tulee, kun joutuu maksamaan esim. majoituksen huonehinnan tai auton vuokrauksen yksin.
Kuuba on vielä suht turvallinen maa, mutta rikollisuus on lisääntynyt koko ajan aikojen vaikeutuessa. Joten ei kannata myöskään tuudittautua liialliseen turvallisuudentunteeseen. Eli järki käteen... ei kalliin näköisiä koruja kaulaan, ei vaeltamaan humalapäissään pimeille sivukujille yms.
En tiedä, mitä tarkoitat, kun kirjoitat, että ikä suojelee määrätynlaisilta vaaroilta.... Jos viittaat siihen, että sinua ei yritetä iskeä tms, et kyllä välttämättä ole suojassa.... ;)
Es Cuba. - ziiz
Joo, varaa vain tarvittava propuska mukaan niin ei jää sitten siitä kiinni. Jos olet koukussa Kuubaan, siitä ei ole enää pitkä matka siihen että on koukussa johonkin kuubalaiseen. Maalaisjärkikään ei auta vastustamaan armandon charmia.
Toivottavasti tämä ei kuulosta katkeralta, en missään tapauksessa voi kadehtia kuubalaisia. Mutta tässä piilee todellinen vaara. Tai mahdollisuus. Mahdollinen parisuhde saa ihan uutta sykettä kun vaihtaa välillä suhteen toista osapuolta, sanoo yksi jos toinenkin Kuubassa käynyt.- intoilija
...Lähden liikkeelle kyllä vilpittömästi Kuuban takia, toivottavasti en seuraavam kerran Kuubalaisen takia... vaarat minimoituvat kun vaihtaa taajaan maisemaa..ja aikaakaan ei ole paljon.. Maa tuntuu turvallisimmilta vaihtoehdoilta siellä päin, kun en todellakaan jaksa olla turistihotellialueella...Toinen vaihtoehto olisi Barbados(vielä mietinnässä)..mutta kun pidin niin paljon Kuubalaisesta elämästä..haluaisin katsastaa sen lopunkin saaren..
Ehkäpä näistä rohkaistuneena niin teenkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184