Kertokaapas tarvitseeko Japanissa adapteria vai onko siellä samanlainen pistoke kuin meillä suomessa?
Adapter
mimmu
3962
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On Japanissa erillainen kuin Suomessa. Japanilaisen pistokkeen reiat eivat ole pyoreta vaan lituskaiset. Adapterin lisaksi tarvitset muuntajan, koska taalla kaytettavaan 110 V, kun se Suomessa on 220. Halvin malli taitaa maksaa nykyaan n.3000 yenia.
Pystyykös adapterin ostamaan suomesta vai täytyykö heti ensimmäisenä japaniin päästyä rynnätä etsimään adapteria jostain liikkeestä....Mistä sen ylipäätään löytää?
Luulisin etta se kannattaa jo hinnankin puolesta ostaa taalta Japanista. Niita loytyy jokaisesta isommasta sahkoliikkeesta, joten ei tarvitse rynnata etsimaan. Sen voi ostaa vaikka (Narita/Kansai) lentoaseman elekrtoniikka liikkeesta, riippuen kumpaan saavut.