haluaisin tietää pitääkö sitä kissanmaitoa lämmittää yhtään ennen ku sitä antaa pennulle? entä missä sitä pitää säilyttää? kun näyttää siltä että joudun ottamaan 5 pentua vaikka ne ovat vasta kohta 3 viikon ikäisiä.(emo on huonossa kunnossa) omistaja ei näytä välittävän että mitä tapahtuu koska siellä on monta aikuista kissaa tälläkin hetkellä tiineenä. (naapurin kolli kissa käy aina kylässä) joten ajattelin ottaa kissat huostaani ja yrittää edes pelastaa ne. auttakaa mua pliis, alkaa olla kiire ( ei sitten mitää valituksia kiitos!) haluan vain apua.
haluaisin tietää..
kiti.teela
112138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tuli mieleen, että voit joutua tuttipullo- imettämään pentuja. Huoneenlämpöiseksi lämmitetty kelpaa ainakin "oikeille" vauvoille. Joudut myös opettamaan ne sisäsiistiksi, tässä voi käyttää apuna lämmintä, kosteaa rättiä, millä pyyhit takapuolta niin tulee pissa tai jotain.
Maitotuotteita ei saa lämmittää uudelleen. Jääkaappisäilytys on varmin, ainakin avatuille pakkauksille. En tiedä, mistä maidosta nyt on kyse.
Se on sitten yötäpäivää touhua, koita jaksaa.
itselläni kokemusta vain eläin kaupasta saatavasta kissan maidosta, joka on jauhetta, josta sitten itse kotona keitellään kisseille maitoa. Se sitten tarvitsee jäähdyttää sopivan haaleaksi. Merkki on tuo royal canin (baby cat milk) ja hyviä kokemuksia on siitä! Jauhetta pitää säilyttää jääkaapissa ja valmistettu maito tarjota tunnin kuluessa.
Meille pojat tulivat 5 viikkoisina kuta kuinkin samanlaisista oloista.. Nyt ovat kohta 9 viikkoisia ja maidon oon jo jättäny kokonaan pois kun syövät jo niin hyvin kiinteetä ruokaa! Tsemppiä ja kärsivällisyyttä kisujen kanssa!
Oletan, että puhut kissoille tarkoitetusta emonmaidonvastikkeesta, jota myydään eläinlääkäriasemilla, apteekeissa ja joissakin lemmikkieläintarvikeliikkeissä :) Se on ainut maito, joka sopii noin pienten pentujen ravinnoksi. Esim. Whiskasin kissanmaito ei ole siinä mielessä sopivaa, että pennut eivät sillä kasva mihinkään. Emonmaidonvastike tosiaan vastaa sitä emon maitoa :)
Valmiiksi sekoitetun emonmaidonvastikkeen säilyvyys ei ole mitään huippuluokkaa. Olen sitä kerran sekoittanut puolen päivän satsin valmiiksi ja laittanut pullossa jääkaappiin, kun muutaman viikon ikäinen pentu jäi mun isovanhemmille hoitoon. Maito pitää tietysti lämmittää huoneenlämpöiseksi, kylmää ei missään nimessä saa antaa. Oikeastaan maidon pitäisi olla hieman lämpimämpää kuin huoneenlämpöistä, kissan ruumiinlämpöhän on n. 39 astetta. Kun maidon sekoittaa erilliseen astiaan ja kaataa siitä syöttämistä varten kissojen tuttipulloon (joita myydään samoissa paikoissa kuin vastikettakin), voi laittaa tuttipulloon kerralla vain sen määrän kuin vastiketta syöttökerralla menee, eli ei tarvitse sitten uudestaan lämmittää. Meillä on ollut joka kerta KMR -merkkistä kissojen emonmaidonvastiketta, se on riittoisaa ja laadukasta.
Pentuja pitää ruokkia muutaman tunnin välein, myös yöllä. Syöttämisen jälkeen pennun takapuoli pyyhitään lämpimällä, kostealla pumpulilla (vastaa sitä, kun emokissa nuolee pentuaan), jotta pentu pissaa/kakkaa. Meillä tosin 3-viikkoinen oppi jo käymään hiekkalaatikolla :) Painon nousua seurataan joka aamu ja ilta. Pentua ei syötettäessä saa laittaa selälleen!
3-viikkoisille voi alkaa tarjota pikkuhiljaa myös kiinteää ravintoa. Jauheliha-kermaviilisekoitus on oikein hyvää ensiruokaa :) Kannattaa totuttaa pennut heti alusta alkaen erittäin monipuoliseen ruokavalioon, kissoista kun kasvaa helposti oikeita nirppiksiä.
Tsemppiä pentujen kanssa, kokemuksesta voin sanoa, että tuon ikäisten pentujen hoitaminen vastaa ihan täydellisesti vastasyntyneen vauvan hoitoa. Ja meillä oli sentään vain yksi pentu hoidettavana :D
näistä vastauksista
Kunhan varmistat, että kermaviili on HYLAa. Viiliä ei kannata antaa. Tsemppiä! :)
Tuosta kissapaikasta pitäisi ilmoittaa valvojalle, joten tee se mahdollisimman pian.
Ei tarvitse kermaviilin olla välttämättä vähälaktoosista. Kermaviili on hapanmaitotuote, eivätkä hapanmaitotuotteet yleensä sekoita niidenkään kissojen vatsoja, joiden vatsat sekoavat ns. tavallisesta maidosta. Meiltä tosin löytyy kaksi ihan aikuista kissaa, joiden vatsat eivät mene sekaisin normaalilaktoosisistakaan maitotuotteista.
Miksei viiliä kannata antaa? Meillä on ainakin annettu pennuille viiliä siinä missä maustamatonta maitorahkaa, jogurttia, raejuustoa ja kermaviiliäkin. Kyllä kissalle voi antaa viiliä, piimää yms
saako sitä viiliä antaa 3 viikkoselle pennulle?
Kyllä saa :) 3-viikkoiselle voi antaa kaikkea sitä, mitä antaisi 12-viikkoisellekin pennulle. Tosin lihaisia luita ei vielä kannata 3-viikkoisille tarjota. Mutta erilaisia raakoja jauhelihoja, maitotuotteita (viili, kermaviili, maustamaton jogurtti, maustamaton maitorahka, piimä, ranskankerma, raejuusto) ja keitettyä seitä voi hyvin antaa :)
paljon. en olis ite uskaltanu mennä antamaan niille vielä semmosia ruokia mutta nyt uskallan :D kiitos kiitos :D
olis vielä yksi kysymys: minkä ikäsinä ne oppii kävelemään? kiitos jos vielä tähän kehtaatte vastata :D
Meidän Laku oppi kävelemään ihan kunnolla siinä 4 viikon iässä, mutta pentu oli meille tullessaan tosi heikossa kunnossa ja se varmasti osaltaan hidasti kävelemään oppimista.
Voi sitä ihmettä kun Laku oppi juoksemisen ja hyppimisen salat :D Mentiin ympäri asuntoa ja leikittiin pelottavaa isoa kissaa ;)