kanlintujen metsästysajat

ukkotekru

hei! kirjoitin mietteitäni tänne keskusteluun mutta kirjoitukseni meni luonnonsuojelu osastolle, joten katsokaapa sieltä ja antaakaapa omat mielipiteenne!

1

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohdiskelija

      ikuisuuskysymyys liittyen kanalintujen metsästysaikoihin. Totta, että 10.9 poikimukset ovat vielä kehittymättömiä ja helppoa saalista haulikkomiehelle. Ideahan tässä on se, että saaliiksi joutuisi nuoria lintuja, joiden kuolleisuus on muutenkin korkea ensimmäisen talven aikana. Heittolaukauksin metsästys peitteisessä maastossa alkusyksystä aiheuttaa kuitenkin varmasti haavakoita enemmän kuin myöhemmin syksyllä lehtien pudottua. Jos kanalintujen metsästysaika alkaisi esim 1.10, jäisi haulikkometsästäjän saalis varmaan vähäisemmäksi, mutta samalla myös haavakkojen määrä.

      Syyssoitimelta tapahtuva luodikkometsästys on teerikannalle tuhoisaa. Saaliiksi joutuu valikoidusti vain vanhoja lintuja, jotka ovat kannalle kullanarvoisia. Jos haluttaisiin metsästää teeriä myös talvella, tulisi tähän metsästysmuotoon puuttua joko kieltämällä luodikkopyynti syksyllä kokonaan teeren osalta tai kartoittaa tärkeimmät soidinsuot ja kieltää se niillä. Tämä mahdollistaisi talvipyyntijakson esim. tammikuussa ja saaliiksi päätyisi niin nuoria kun vanhojakin lintuja valikoimattomasti. Vähäiselle metsokannalle talvipyynti olisi liian raskas, joten se sallittaisiin syksyn pyyntiaikana.

      Kanalintukannat kestävät vuosittain verotusta varsin vaihtelevasti ja tämä pitäisi ottaa metsästysajoissa paremmin huomioon. Ratkaisevaa ei ole se, millä metsästysmuodolla verotus tapahtuu vaan lopputulos. Itse pidän enemmän kanalintujen luodikkometsästyksestä, mutta täytyyhän myös haulikkometsästykseen mieltyneille antaa siihen mahdollisuus. Tiheämmin asutuilla alueilla ei luodikolla metsästäminen oikein onnistu käytännössäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe