Lattiavalun kosteus

Talomme lattia(noin 8cm) valettiin ja liipattiin hyvissä olosuhteissa 1.6.2005. Nyt ennen lattioiden pinnoitusta mitattiin betonin kosteudeksi 80-90%. Ihmetystä herätti. No, lattia hierrettiin auki kuivumisen nopeuttamiseksi. Lattilämmitys vesi on noin 35 asteista, sisällä on siis lämmin, ei kostea.Kosteuden kerääjä on ollut viikon käynnissä, saaliina noin 8 litraa/vrk. huoneilman kosteus noin 35-40%. Teippasimme lattiaan vielä parin neliön muovin, kokeillaksemme tuleeko betonista kosteutta. No ei tule. Muovi on rutikuiva.

VOiko lattialämmitysputkissa oleva vesi "huijata" kosteusmittaria? Vai missähän vika?
1015224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Laatan kuivuminen karkean säännön mukaan on 1 cm/viikko.Toiseksi pintakosteusmittari ei ole luotettava,ottaa häiriöö metallista ;verkko mahd. lämmitysputki.
Mikäli olet saanut muovin teipatuksi hyvin lattiaan ja tulos on mitä kerroit voit olla 98 % varma että laatta on kuiva.Jos vielä olet epävarma,pyydä esim Munters tai joku muu mittaamaan laatta,tosin kun käydään laattaan tekemään koloa riskin mahdöllisuus on.

Äänestä

onko varmaa että mittaria on käytetty oikein? useampikin malli ilmoittaa kyllä lukemia, mutta ne eivät ole suoraan prosentteja..

Äänestä

Meillä tilanne jotakuinkin sama, sillä erolla että tilassa on ollut puhallin ja ovet auki päivisin... (ymmärsin että teillä lattialämmitys)kuivumista ei ole tapahtunut jostakin syystä ollenkaan. Luotin myös tuohon 1cm / vko... ja kohta tulee se Joulu vastaan. Lattialämmitys saataneen päälle muutaman viikon kuluessa ja sitten toivomme edistystä - muuten mamma hermostuu

Äänestä

Ei tuo ole mitenkään ihmeellistä. Vastoin yleisiä uskomuksia kesällä ei valu tahdo kuivaa, varsinkaan työmaaolosuhteissa.

Kuivumista hidastavia tekijöitä:
-Pinta hierron tai liippaamisen jäljiltä.
-Likainen pinta, eli pölyä ja muuta roskaa yms, kuten työmaalla usein on.
-Kesäkelillä ei kuiva, ei auta tuuletuskaan.

Kuivumista voi nopeuttaa:
-Pinnan hionta.
-Imurointi säännöllisesti.
-puhaltimilla; pelkkä flekti auttaa vähän, kun ilma liikkuu ja rikkoo lattian pintaan muodostuvan "höyrykerroksen". Ei kuitenkaan autuaaksi tekevä keino kesäkeleillä.
-Ilmankuivaajilla; räppänät kii ja kuivaajat päälle + apupuhaltimia.

Kun pakkaskausi alkaa, ei enää kuivaajia välttämättä tarvi. Sopiva läpiveto ja lattialämmitys päälle. Lämpöä menee harakoille, mutta se on kuivamisen hinta.

Raudoitusverkko ja lattialämmitys harvemmin pintakosteustunnistimen lukemiin vaikuttaa, mutta on se mahdollista. Käytännössä sen kyllä huomaa, koska lukemat eivät ole tasaiset, vaan "kosteita" kohtia on säännöllisesti, mikä sen verkon silmäkoko tai lattialämmitysputkien väli sitten onkaan.

Pintakosteustunnistinta käytettäessä saa %:t unohtaa.

Äänestä

meillä laatan kosteus näytti pintamittarilla kosteutta 115-130 ja ei uskottu porattiin pari reikää mistä mitattiin parin päivän kuluttua waisalan tangolla 65 (mitä yksikköä nyt onkin)

Äänestä

Ns. pintakosteusmittareihin, lattiaan teipattavaan muoviin sekä olettamukseen kuivumisesta 1cm/viikko ei voi luottaa.
Useimpia lattianpäällysteitä asentaa niiden ohjeiden mukaisesti, jos alustan kosteus on 80%,mutta 90% on vielä liian märkä.
Loppukesästä ilman suhteellinen kosteus on yleensä niin suuri, että silloin laattojen kuivuminen on todella hidasta. Voi myös käydä niin, kuten etenkin vuosi sitten tapahtui, että kuivatkin laatat ottivat kosteutta itseensä ilmasta.
Jos on n 8cm paksu ja n 100m2 kokoinen laatta, siitä pitää haihtua yli 400l (= yli kaksi isoa tynnyrillistä haihtumalla) vettä ja silloin ollaan vasta 80% tasolla, josta on samainen 400l vielä haihtumista, että betoni olisi kuiva (60%). Jos samassa tilassa on esim. muurattu takka/leivinuuni + maalattu seiniä lateksilla, silloin huoneilmaan pitäisi päästä haihtumaan vielä näidenkin kosteutta.

Äänestä

vaan kovasti ollaan kaupunkilaistuttu ... :)

Ehjän höyrynsulkumuovin teippaaminen hiottuun betonilaattaan & sen tarkastaminen lienee riittävä varmuus. (moiseen aion itse tyytyä)

Valtava määrä lattioita pinnoitetaan niin nopeaan valun jälkeen että ne eivät voi olla järin kuivia, mutta harvoin kuulee mitään ongelmia ilmenneen.

Kuivatuksena ilmankuivain lienee voittamaton. Ne ei nykyään paljoa maksa ja kuluttamallaan energialla ne tuottavat lämpöä. Lisäksi ne siirtävät kosteuden tiivistymisestä saatavan lämmön huoneilmaan.

Äänestä

Täällä sama tilanne, ei kuiva lattia ei! On kaikki keinot käytössä, mutta mittari huutaa punaista. Muutto piti olla 15.10, mutta koska ei nähtävästi päästä lattioita pinnoittamaan lähi aikoina, muutto siirtyy ja väliaikainen asunto irtisanottu lokakuun loppuun, hienoa :( Mitä jos päätämme aloittaa lattioiden (laminaatti ja laatta) pinnoittamisen, mitä valvoja asiaan voi sanoa? Voiko siis kieltää?

Äänestä
  • kannattaa ottaa riski ja laittaa vaan sellaiset, jos homehtuu niin sitten parketit tilalle.

    Vastaava mestari voi olla kuittaamatta työtä ja lopputarkastuksessa voi tulla sanomista ja talon papereihin jää merkintä em märkänä tehdyistä töistä.

    Äänestä

  • niin halpaa että kirjoitti:

    kannattaa ottaa riski ja laittaa vaan sellaiset, jos homehtuu niin sitten parketit tilalle.

    Vastaava mestari voi olla kuittaamatta työtä ja lopputarkastuksessa voi tulla sanomista ja talon papereihin jää merkintä em märkänä tehdyistä töistä.

    Kosteussulku (0,2mm paksu polyeteenikalvo) pitää asentaa kaukaloksi, eli nostaa seinille lattianpäällysteen yläpinnan yläpuolelle. Liitoskohdissa liepeet limitettävä n 20-30cm ja sauma teipataan huolellisesti ns rakentajan teipillä (ei pakkausteipillä). Varottava, että kalvoon ei tule reikiä tai viiltoja.
    Silloin kun pohja on puhdas (ei purua tms), betonista haihtuva emäksinen kosteus ei aiheuta kosteussulkukalvon alle mikrobikasvustoja.
    Kyseinen liian märälle alustalle asentaminen on vastoin asennusohjeita, joten mahdollisista lattianpäällysteelle tapahtuvista alapuolisen kosteuden aiheuttamista vahingoista ei ole reklamaatio-oikeutta. Usein kuitenkin ja etenkin liiketilojen lattioissa aikataulut ovat niin kiireellisiä, että niissä mennään varsin kosteiden alustojen päälle. Huolellinen 0,2mm polyeteenikalvon asennus on ollut hyvä "henkivakuutus" laminaattilattioille näissäkin kohteissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rakentaja ymmällään! kirjoitti:

Talomme lattia(noin 8cm) valettiin ja liipattiin hyvissä olosuhteissa 1.6.2005. Nyt ennen lattioiden pinnoitusta mitattiin betonin kosteudeksi 80-90%. Ihmetystä herätti. No, lattia hierrettiin auki kuivumisen nopeuttamiseksi. Lattilämmitys vesi on noin 35 asteista, sisällä on siis lämmin, ei kostea.Kosteuden kerääjä on ollut viikon käynnissä, saaliina noin 8 litraa/vrk. huoneilman kosteus noin 35-40%. Teippasimme lattiaan vielä parin neliön muovin, kokeillaksemme tuleeko betonista kosteutta. No ei tule. Muovi on rutikuiva.

VOiko lattialämmitysputkissa oleva vesi "huijata" kosteusmittaria? Vai missähän vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu