Wellun ansiokas kirjoitus?
Onko sen joku puupää turpokauppias jo poistanut?
Onko sen joku puupää turpokauppias jo poistanut?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan ansiosta on joutunut poistoon. Miettikääs nyt hiukan ja suhteuttakaa asioita. Mikä tahansa sähkökäyttöinen puhallin on imukanavassa vain virtauksen tiellä tehoa vähentämässä... Wellu voisi seuraavaksi ryhtyä askartelemaan ikiliikkujan parissa, jos kerran on onnistunut taikomaan Corollaattoristaan lisätehoa invertterin käyttämällä lehtipuhaltimella.
Sieltä tulee ilmaa niin monta kuutiota sekunnissa ettei ikimaailmassa mikään corolla kerkiä hengittämään sitä kaikkea ja ylimääräinen tekee mitä?
Se tekee YLIPAINETTA IMUKANAVAAN
Mitä pakokaasuahdin tekee?
no sekin tekee ylipainetta imukanavaan.....
Pakokaasuahdin tekee vaan vielä vähän hemmetin paljon enemmän ylipainetta kuin mikään lehtipuhallin. Parin kilowatin puhaltimen pyörittämiseksi saa sitten pultata myös pari ylimääräistä laturia koneen kylkeen...
On se kumma, etteivät autonvalmistajat ole hiffanneet näin yksinkertaista ideaa. VW:kin iskee uuteen TSI-koneeseensa sekä turbon että Roots-ahtimen. Olisivat tollot ostaneet Kiinasta lehtipuhaltimia, mutta tokihan suomalainen tojo-poju on teknisesti lahjakkaampi kuin saksalainen insinööri.
TMnetin muinaisista keskusteluista löytyi tällainen lannistus:
"Jos olisi ihan pakko käyttää sähkömoottoria ahtopaineen tuottamiseen niin tarvitaan kolmivaihesähköa (400v) ja vähintään muutaman kilowatin tilaustyönä käämitty oikosulkumoottori. Moottori pitää olla käämitty siten että sillä päästään riittäviin kierroslukuihin suht alhaisella taajuudella ja siinä pitää olla erikoislaakerointi. Ensin ongelma on siinä mistä saada riittävän tehokas invertteri eli vaihto suuntaaja joka muutta DC:n AC:ksi ja kolmivaiheiseksi ja joka on virrankestoltaan riittävä. Tarvitaan myös taajuusmuuttaja jolla saadaan kierrosluvut ylös ja sen ohjelmointi ja synkronointi siten että kierrosluvut nousevat kaasua painettaessa (potenttiometri ehkäpä). Myös auton akku ei riitä yksinään, tarvitaan läjä akkuja ja mielellään uusi suuritehoinen laturi jollaista tuskin edes saa tuohon automalliin. Silloinkin laitteita voisi vain hetkellisesti käyttää. Auto alkaa tässä vaiheessa painaa jo niin paljon että taitaisi tulla suru puseroon. Ei todellakaan tulisi halvaksi eikä helpoksi asentaa tai edes löytää juuri sopivia osia ja laitteita. Mutta jos aikaa ja rahaa riittää niin miksipäs ei, olisihan se kiva nähdä toimisiko tämä."
Lehtipuhallin on suunniteltu puhkumaan paljon ilmaa lävitseen, mutta ei se kykene tuottamaan ylipainetta imusarjaan, ei sitten millään. Joku arveli, että turbokauppiaat yrittävät pimittää tämän halvan tehonlisäyskonstin tienestien menetyksen pelossa, mutta eiköhän ne ole sähköturbokauppiaat, jotka yrittävät hyötyä pöljien pennosilla: http://www.esuperchargers.com/
Riittävän tehokkaita inverttereitä on tänäpäivänä ja halvalla.
Myös ovat tehty feteillä joten tehonkulutus tyhjänä ei ole onkelma
2 kilowattinen maksaa 350€
Toisaalta ei se sähköturbo huuda täysillä koko ajan.
Et kai ilokaasullakaan kiihdyttele koko ajan kaasuhana auki matka-ajossa.
-vain tarvittaessa.
Lehtipuhallin antaa ilmaa 300km/t ja mionta kuutiooo sekunnissa jos ei kaikista halvinta kiinanbvinkutinta osta.
teemme vielä jutun lehteen ja näette.
Turpokaupiaat tekee konkurssin pian... hehe
Ei meinaan ylipaine ole niin suuri, että koneen tehoja nostaisi. Antaahan se puhallin paljon ilmaa, kun vastapaine on olematon mutta vastuksen kasvaessa keskipakopuhallin antautuu ja pyörii tyhjää ja korkeintaan sähkömoottori ylikuumenee.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000158&posting=22000000010661181