noin 2v sitten omistusasuntoon,kerrostaloon,viihtyisästä vuokratalosta.No, nyt on se parivuotta katseltu tätä touhua ja päästy sisälle systeemiin.Täytyy sanoa että kummastuttaa suuresti.Alkuun tuntui ihan mukavalta,naapurit jopa moikkaili vastaan tullessaan mutta nyt alkaa ärsyttämään kun on tutustunut paremmin,miten täällä maa makaa.Vuokratalossa meillä sentään oli yhteishenkeä,siivottiin pihoja talkoilla järjästettiin pihailtoja,haitarit ja kitarat soi..je jotkut juhli enemmän jotkut vähemmän.Siinä oli ns,eläämää.Ajattelimme että tässä uudessa paikassa olisi vähän samantyppistä toimintaa mutta paskanmarjat!Täällä kaikki istuvat kämpissään murjottamassa,haluavat olla tiukasti omissa oloissaan,ei minkäänlaista yhteishenkeä,päivää vielä sanovat toisilleen mutta senkin hyvin kiireesti ettei vaan tarviis jäädä enemmän juttusille!Olen joskus yhtiökokouksessa yrittänyt ottaa puheeksi mm yhteisenpihaillan järjästämisen, seurauksena katseita,että hulluko tuo on?Pelkään että itsestä tulee samanlainen sitä aikaa myöten kun samaistuu ympäristöön,niinpä taidamme pistää kämpän myyntiin ja muuttaa takaisin vuokralle on siellä sentään elämää!!
ihanuus
muutimme
131409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eikös sulla ole muuta elämää?
ystävällinen ja pitäisit huolta vaan omasta elämästäsi!
tulko tänne vuokrataloon takasin. Hyvä kun teistä päästiin pitämästä niitä pihatalkoitanne ja jatkuvia pippaloitanne. Jokaisen asiota kyttäätte ja nuuskitte ja juoruatte sitten niitä yhdessä toisten kaltaistenne kanssa. Täälläkin on opittu elämään niin ettei toisten asioihin puututa ja pippalotkin on vähentyneet lähtönne jälkeen. Musiikkiakaan ei enää soiteta viisarit kaakossa, joten pysykää hemmetissä poissa täältä ja opetelkaa tekin hoitamaan ne omat asianne, älkääkä puuttuko aina toisten ihmisten asioihin. Ei me haluta olla tekemisissä teidän kanssanne, vaikka olisitte kuinka "sosiaalista" porukkaa. Oma rauha on kuitenkin kerrostaloissakin TÄRKEÄÄ joten jättäkää meidät RAUHAAN. Pliiiiiiissssssss!
Opetelkaa olemaan vähemmän "sosiaalisia ja olkaa sitä vain ja ainoastaan ystävienne ja perheenne seurassa. Jättäkää muut ihmiset elämään omaa elämäänsä kuten parhaaksi näkevät.
täydellinen moukkamaisuus ja luontaisen sivistyksen puute näyttää sittenkin liittyvän vuokralla asumiseen!!
Ihanaa että sinunlaisia aaseja ei ole meidän talossa "piristämässä" arkea.
Kaikilla ei vain yksinkertaisesti ole aikaa jatkuvaan sosiaaliseeraamiseen.
Tuskin uudet naapurisi mitään pahaa tarkoittavat, vaikka eivät yhteisistä hippaloista juurikaan innostu.
nyt hiukan tarkentaisi.En,helvetti vieköön,ole tatkoittanutkaan naapureiden kesken tapahtuvaa jatkuvaa solideeraamista,jumalauta sentään,vaan ehkä silloin tällöin järjästettäviä yhteisiä hetkiä,esim,pikkujouluja,lapsille jotakin kivaa ja niin päin pois,mutta kun asennoituminen on tälläistä niin ollaan näin!Sen minä takaan että turha on tulla meiltäkään mitään kyseleen,en lähde vaihtamaan yläkertaan edes sulaketta,olkoon akka pimeässä olen sen verran nykyisin kiireellinen mies!
hyviä naapurisuhteita!
Ei kaikki jaksa olla yltiösosiaalisia ja haravoida pihaa kitaran soiton tahdissa.
Eikun takasin vuokra kämppään. Kurjuus yhdistää ja vahvistaa.
tuo sinun fiksuutesi ylittää kaikki tunnettavissa olevat rajat!Marssi sinä vaan kitaran tahtiin siellä vuokraluukussasi!
Onhan se toisaalta niinkin, että jos tutustuu naapureihinsa niin aina on riski myös riitaantua. Omistusasunnosta ei niin vaan muutetakaan.
Parempi pitää vähän etäisyyttä.
se kyllä näyttää olevan!
Eihän kyse ole omistusasunto vs. vuokra-asunto, vaan asukkaista. Joskus vaan ei ole tuuria naapurien suhteen. Itselläni on kokemusta sekä omistusasunnosta, että useista vuokra-asunnosta. Vuokra-asunnoissa ei juuri naapurit tervehdi, kun taas taloyhtiössä oli hyvä yhteishenki. Yhdessä tehtiin pihatalkoot kerran kesässä makkaroiden ja oluiden kanssa ja päälle saunaa ja laulua (kaikki kynnelle kykenevät osallistuivat). Lisäksi oli muuta talkoo hommaa isommalla tai pienemmällä porukalla. Kyseessä oli tsin hyvin pieni rivitaloyhtiö. Kuulemma aikaisemmin ei ollut ollut mitään yhteistä, mutta kun parissa osakkeessa omistaja vaihtui, muuttui myös ilmapiiri positiivisemmaksi. Isommassa taloyhtiössä voi olla mahdotonta saada koko porukkaa liikkeelle, jolloin esim. kuvaamani kaltaiset talkooillat eivät liene mahdollisia.
Mikä helvetin pohjaton pakkomielle joillain on riivata naapureitaan. Jotkut eivät jaksa/halua olla tekemisissä naapureiden kanssa. Minulla on omat ystävät ja sukulaiset joiden kanssa vietän aikaa. En tarvitse kaltaisesi ilm. rajoittuneen ystäväpiirin omaavan seuraa. Jos joku haluaa murjottaa kotonaan suotakoon hänelle siihen oikeus. Vai pitäisikö sinne pihakinkereihin tulla hampaat irvessä käsiä vääntelemään että "yhteishenki" nousisi?