Täällä on kirjoitettu, että uuden Focuksen Ghia-malli olisi hiljaisempi sisätilojen melun suhteen kuin muut mallit. Perustuvatko nämä väitteet mutuun vai onko jossain oikein testattu asiaa? Fordilta ei varmaan saa mitään tietoa, joka voisi vahvistaa tai kumota väitteen?
uusi Focus Ghia hiljaisempiko?
f-f
92266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi
Itsellä Trend -wagon. Ajelin nyt jonkin verran Ghia -wagonilla. Mielestäni rengasmelun suhteen ei eroa.
Itse kävin 16 tuuman vanteilla varustetulla Ghia wagonilla koeajolla ja jätin sen harkinnasta rengasmelun takia. Pari viikkoa sen jälkeen kävin kokeilemassa Trendiä jossa oli 15-tuumaiset renkaat ja se tuntui paljon hiljaisemmalta.
Vanhemman mallinen Ghia on hiljaisempi ainakin 2-litraisella koneella varustettuna. Siksi painoakin on aika lailla enemmän kuin karvalakeissa. Huomasin eron heti ajaessani kaverin 2.0i:llä (aika kivasti potkua omaan verrattuna :) )
Tuskin kukaan maksaisi 30 000 € niin meluisasta perheautosta, kuin ne perusmallit ovat!
Myös vanha 1.6 Ghia Wagon on hiljaisempi kuin 1.6 Ambiente Wagon. Muutenkin kaikin puolin laadukkaamman oloinen. Olen omistanut molemmat. Seuraava auto on todennäköisesti Focus II 1.6 Ghia Wagon, parempaa ei ole samassa hintaluokassa tarjolla.
...tätä äänieristysasiaa joskus maahantuojalta ja väittivät, että ei olisi ghian ja muiden mallien välillä eroa. Itsellä siis 2001 1,6 ghia wagon. Kun nyt ajoin uutta perus 1,6-litraista, niin huomio kiinnittyi heti kuuluvaan moottorin ääneen....ehkä vanhassa ghiassa siis onkin jotenkin paremmat fyllit, kun on hiljaisempi kuin uusi perusmalli...?
auto bild lehdessä ne kehuivat uutta ghia mallin focusta hiljaiseksi...tiedä häntä
riippuu tosiaan renkaiden koosta ja TIEN pinnan laadusta. Itselläni ghia wagonissa 17/205, eikä se nyt mikään mahdoton melu ole. Karkealla asfaltilla ääntä kuuluu, uudella asfaltilla se on taas lähes äänetön. Moottoriääniä normaalisti ajettaessa ei edes kuule, ainakaan jos radio on päällä. Ehdin ajelemaan 16" kitkoilla viime talven lopulla muutaman päivän ja olivat huomattavasti hiljaisemmat kuin nämä kesärenkaani...Mutta harva tämän hintaluokan auto on sen hiljaisempi.
Kysyin Stockmannin autosta tätä hiljaisuusasiaa mallien välillä. Tehdas ei kuulemma laita Ghia-malliin yhtään enempää vaimennusmateriaalia. Ghia on kuitenkin hieman hiljaisempi kun Trend. Tämä johtuu laadukkaammista materiaaleista auton sisustuksessa. Kangas on paksumpaa jne.
Tekniikan Maailmassa oli taannoin vertailussa (2003?) autojen vakioradiot ja cd-soittimet.
Vertailun Ford oli 2-litrainen Ghia-Focus. Ja stereot sen mukaiset. Radion ja cd-soittimen toimintaa kehuttiin. Lisäksi siinä mainittiin, että "Vertailun auto on varustettu 2-litraisella moottorilla ja on siksi hiljainen." tms. Kohdassa "Kiitämme" luki ytimekkäästi mm.
"Hiljaista autoa"
Nauratti hieman, kun muutamaa numeroa aiemmin perheautovertailussa karvalakkimallin Focusta moitittiin sisämelusta. :)