Tarkoituksenani on kasvattaa mänty(jä) keräämällä itse siemenet männyn kävyistä. Olen lukenut, että kävyt pitäisi kerätä loka-marraskuussa(ilmeisesti tähän mennessä käpyjen kehitys on jo talven ajaksi pysähtynyt), ja siemenet karistettaisiin niistä tammikuussa, jonka jälkeen siemenet pitäisi varastoida tiiviisti valolta suojaan esimerkiksi jääkaappiin tai muuhun viileään paikkaan. Itse kylvö tapahtuisi huhti-toukokuussa.
Kysymykseni koskee lähinnä käpyjen ja siementen säilytystä. Kun kävyt kerätään alkutalvesta, kuinka niitä pitää säilyttää tammikuuhun asti, jolloin siemenet karistetaan? Onko aivan sama, karistaako siemenet heti ja säilyttää niitä kylmässä loka-marraskuusta huhtikuuhun? Eikö tässä tapauksessa ole sama, kerääkö kävyt vasta keväällä puista ennen kelien lämpenemistä? Olisi mielenkiintoista kuulla muiden kokemuksia siementen säilyttämisestä ja istuttamisesta.
Männyn kasvattaminen siemenestä
6
8926
Vastaukset
- motokuski
moi
ei niitä ennen helmikuta kannata etsiä , viimetalvenakin vasta loppuhangilla kerättiin käpyjä..ei niitä tarvi pimeässä kylmässä säilyttää..
keväällä vasta luontokin kylväää ku aurinko lämmittää kävyt sitten aukeavat ja siemeniä lentelee ja kulkeutuu lumihangen päällä pitkällekkin tuulen mukana..
jos kylvät niitä itse niin joko äestettyyn tai kuokittuun niin noin hyppysellinen laikkuunsa niitä sieemeniä.. - Chester1
Itse keräsin käpyjä vielä huhtikuussa vaikka olivat jo osa auenneet.Sitten aurinkoon pressun päälle tuulettomaan paikkaan ja välillä haravalla pöyhii kasaa. Kävyt pois ja siemenet talteen.
Suurimmat roskat voi siivota mutta roskat ei haittaa kun sekoitat siement sahanpuruun. Helpottaa käsin kylvöä ja näet mihin laikkuun jo tuli paiskittua. Hienosti ovat lähteneet.Tosin oli sekoitussuhde turhan ronski kun laikuissa on on taimia parhaimmillaan liikaakin.
Jos tarkoituksesi on kasvattaa taimia purkeissa en osaa neuvoa,mutta itse ajattelin käydä kylvö palstalta nyppimässä taimia kasvattaa ne purkissa isommiksi ja siirtää toiselle palstalle.Se onko se taloudellisesti mielekästä ajan hukkaan nähden onkin eri asia.Mutta harratus mikä harrastus. Kauanko ne säilyvät pullossa.
- Anonyymi
20 vuotta tiiviissä valottomassa purkissa, viileässä, kaikki siemenet ei idä vaan pieni osa muutenkin.
- Anonyymi
Siemennesteestä mänty. Onnea matkaan. Lapsikin olisi helpompi.
- Anonyymi
Koulupoikana keräilin käpyjä helmikuun lopulla. Sitten kiikutin säkin mhy:lle. Saaduilla rahoilla ostin kengät. Se oli sitä aikaa, lapsityövoimaa. Oli muuten mukavaa hommaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!
Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä528855140% kansasta pitää Yleä selkeästi vasemmistolaisena
Vähän kylmä suihku epäilijöille. "Yle Uutiset sijoitettiin kyselyssä suurista medioista selvästi eniten vasemmistolaise2361562Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra
Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai1851464- 1141438
Hokki on konkurssissa!
Aivan uskomattoman hienosti on lähtenyt rahoituskierros käyntiin! ❤️ https://hokki.fi/ajankohtaista/hokki-kainuu-oy-hak551377- 3351211
Vasuri ehdokas pilaa koko puolamgan.
On siinä vasureilla Kova riita pukari ehdokkaana vaaleissa. Jos "pääsisi" ei yhtään kokousta ettei tule valituksia. Eikö561080Olet kaikella todennäköisyydellä
Ainut ihminen tällä pallolla, josta menen täysin hämilleni ja tuntuu että ÄO laskee samantien neandertalin tasolle. Kaik391065- 78986
Kyllä on paha mieli
Olen niin luottavainen kaikesta huolimatta ollut sinuun. Luottanut että välität ihan oikeasti etkä halua minua satuttaa.25973