Kuinka kaukana ovat asuneet meänkieliset??

meeää

Olen lukenut jostain historiankirjasta, että suomalaiset eli meänkieliset ovat asuneet aina piitimessä asti. Eli onko joskus kauan kauan sitten kieliraja kulkenut piitimejokea pitkin??

3

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tütkija

      Oman käsitykseni mukaan kieliraja on ollut Kainuunjoessa, mutta kai aikaisemmin se on ollut kauempana lännessä. Nimistöstä löytyy vielä jotain suomalaista jäännettä kuten Manjärv, Vittjärv ja Hortlax.

    • siirtynyt

      Kieliraja on siirtynyt koko ajan kohti pohjoista.
      Ilmeisesti noin 1300-1500 luvulla on Tukholman alue muuttunut Ruotsinkieliseksi, etelä Ruotsiin germaanit eli gootit on tulleet joskus vuoden 600 tienoilla, siitä nimikin eli Göötanmaa.

      Uumajan seutu on Ruotsalaistunut ehkä 1700 luvulla, siitä se kieliraja sitten on pikkuhiljaa noussut ylöspäin.

      • tiedoksenne

        Ruotsalaisia sinänsä ei ole ollut sen kauemmin aikaa kuin suomalaisiakaan. Eri heimoja kylläkin.

        Riimukiviä on vain Uplantiin asti. Siitä pohjoiseen niitä ei voinut oikein pystyttää,koska siellä asuivat suomalais-ugrilaiset skandinaavit ml. saamelaiset.

        Norjassa on sama asia. Riimukiviä on vain Keski-Norjaan asti. Norjalaiset asuttivat saaria pohjoisessa aluksi. Mantereella heitä on asunut suhteellisen lyhyen aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2720
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2615
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      59
      2458
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2371
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2100
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1820
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1810
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1657
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1521
    Aihe