Olemme vakavasti miettineet,että rupeamme rakentamaan ja Jukka taloa olemme ajatelleet,
Kysyisin nyt sitä jos ostamme jättijukka paketin niin sen kun kertoo 2,5,niin onko siinä sitten kaikki kulumme,tontti tietysti erikseen.Sähkötyöt voimme tehdä itse,myös parkettien laitto onnistuu.
Kysyisin nyt sitä jos ostamme jättijukka paketin niin sen kun kertoo 2,5,niin onko siinä sitten kaikki kulumme,tontti tietysti erikseen.Sähkötyöt voimme tehdä itse,myös parkettien laitto onnistuu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kalusteet, koneet ja esim. keskuspölkkäri?? Jos ei niin kertoisin mielummin 4:llä. Meillä aikoinaan talo tuli maksamaan tasan tuon 4x tontti ja liittymät. Mutta meillä oli vain runkopaketti sateelta suojaan pystytettynä ja itse tehtiin kaikki työt LVIS ja takkaa lukuunottamatta.
Parempi on laskea 1500€/huoneistoneliö + tontti + liittymäkulut. Tuo 1500€/neliö on perusmateriaaleilla eikä mitään luksusta. Myös esim tontin perustamiskustannuksissa voi tulla helposti 10000€ lisälasku, jos pohja ei ole helpoin mahdollinen.
Eli 1500€/huoneistoneliö + tontti + liittymämaksut + 10000€ joustonvaraa perustuksille + vielä 10% varmuuden vuoksi. Siinä se alkaa olla.
mitenkään nykyisissä esim. moderneissa taloissa joissa on korkeata tilaa vaikkapa melkein puolet yläkerrasta, pitänee paikkaansa tuollainen arvio neliöhinnasta kun laskee ne yläkerrankin neliöt vaikka ei lattiaa olekaan. Muuten kullä menee metsään.
riitä jukalle missään tapauksessa. Katso op:n laskurilla lopulliset kustannukset. Saat samalla paperin lainaa varten.
Vähän on monimutkaisempaa ja kiinni siitä mistä ja millaisista tarvikkeista talonne on koottu. Tehdäänkö kaikki niin heikosti ja säädöksiä hipovalla tavalla jne....jne..... silloin on halvempaa kuin kunnolla tehtynä.
vaikka ite tekisit paljon niin kyllä 3-3,5 saat sen kertoa ja se meinaa keskihintaista sisustusmateriaaleja.rakennettiin toissavuonna jättijukka joten tiedän mistä puhun.
Nyt kun olet vasta tässä vaiheessa suunnittelussa, ota yhteyttä siihen tulevaan vastaavaan työnjohtajaasi. Tämä on juuri se oikea aika ottaa yhteys ammattilaiseen, jotta voitte alkaa tekemään alustavia kustannusarvioita.
Koita välttää muitten ei ammattilaisten "noin"
arvioita, koska näissä hommissa yleistykset ovat aika vaarallisia.Jokainen talo on periaatteessa prototyyppi, ei ole yhtäkään samanlaista "Jukkaa". Koska aina rakennuspaikat ovat erillaisia, alueet, kustannustasot....
Ei muutakun onnea rakentamishankkeelle....!!