Renault Laguna?

Ajattelin auton vaihtoa ja huomasin autokaupoissa Renault Lagunan...

En ole koskaan kiinnittänyt huomiota Renaultteihin, mutta vaikutti ajo-ominaisuuksiltaa todella hyvältä.

Renaultin omistajat: antakaa vinkkejä mitä kannattaa ottaa huomioon Renaulttia katsellessa... yleisimmät viat, ruoste paikat jne.

Kyseinen auto:
1. 1,8i RT
2. -97
3. 137tkm
4. ilmastointi
5. lähes kaikki sähkötoimiset vempaimet
6. aivan uuden näköinen...

12500€ ( lähtöhinta :) )

Kiitos vinkeistä jo etukäteen!
62302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

hei!
itselläni oli vähän sama tilanne viime kesänä
autokaupassa ja niin vain päädyin lagunaan
(2.0 RT, vm-95, ajettu 98 tkm). nyt auto on ollut
vuoden ja olen todennut että tein hyvän ostoksen.
hyvä ajaa ja mitään vikoja ei ole ilmenny.
uskon, että viat alkaa vasta sitten, jos ajat sillä reilusti yli 200 tkm. eli siihen asti
huolettomia kilometrejä. auton huollatan aina Biliassa, vaikka se on aika kallis, niin sieltä
saa hyviä vinkkejä ja hyvää palvelua.

Äänestä

Kannattaa tarkistaa että autoon on teetetty maahantuojan taholta ilmainen lisäkäsittely. Jos ei niin tekevät sen ilmaiseksi. Herkin kohta ruostumaan on polttoainesäiliön kannatin ja sen kiinnityskohta. Itse olen ajanut samanlaisella autolla 130 000 km, tyyppivikoja on tullut vastaan lämmityslaitteen kennon tukkeutuminen ja kallistuksenvakaajan pystytanko on vaihdettu takuuna. Mitään matkanteon pysäyttämistä vaativaa ei ole vastaan tullut. Mukava auto, kulutus maantiellä 6-7 litraa, kaupungissa äkkiä lähemmäs kymmenen. Nopeusmittari hyvin optimistinen, virhe 10 %luokkaa. Renkaista edestä syö mielellään ulkoreunaa, kovat paineet auttavat asiaa. Vanhemmiten etutuennassa ilmenee kolinoita ja narinoita jotka eivät ajo-ominaisuuksin vaikuta.

Nämä nyt äkkiseltään tulee mieleen

Äänestä
  • Jukka,
    tarkoitatko että Lagunaan (tai muihinkin Renaulteihin) saa aina ilmaisen lisäkäsittelyn? Onko siihen joku erityinen syy? Koskeeko tiettyjä vuosimalleja tai onko jotain ehtoja?

    (Olen ostamassa Lagunaa, siksi kyselen.)

    Äänestä

  • Sininen Laguna kirjoitti:

    Jukka,
    tarkoitatko että Lagunaan (tai muihinkin Renaulteihin) saa aina ilmaisen lisäkäsittelyn? Onko siihen joku erityinen syy? Koskeeko tiettyjä vuosimalleja tai onko jotain ehtoja?

    (Olen ostamassa Lagunaa, siksi kyselen.)

    Vastailen vähän myöhään mutta kumminkin: Ainakin 90 luvun Lagunoihin on maahantuoja teettänyt lisäkäsittelyn, autot on tähän pyydetty kirjeellä tuomaan. Ongelmakohtana on ollut ainakin tankin kiinnityspanta ja sen kiinnityskohta koriin. Mistään täyskäsittelystä ei ole kyse.Kuitenkin tämäkin on liikkeen mukaan noin 1500mk:n arvoinen.

    Äänestä

Osta pois jos haluat mukavan, tilavan ja hyvän ajettavan auton. Mulla on samanlainen ja hyvin on pelannut. 1.8 koneessa voi olla puhtia hieman enemmän, mutta alakierrosten hyvä vääntö pelastaa paljon.

Edestä kuuluvat kolinat ovat siitä ikäviä, että niitä on vaikea paikallistaa, joten käy ajamassa pidempi lenkki ja jos kolisee kannattaa edes yrittää vaigdatuttaa osia myyjän piikkiin (koiranluut esim.) Itse ajo-omianisuuksiin ei vaikuta...

Äänestä

On vissiin tuuristakin kiinni saako öljysyöpön. Töissä oli 1.8 lagu jolla ajelin.Auto vei kympillle 1l öljyä ja kaikki myynti inssit eivät viittineet öljynäyttöä syynätä vaikka viisari on kojetaulussa esillä kun kärryä käynnistää. Eli en ostaisi työsuhe käytössä ollutta autoa, yksityinen tuskin ajelee ilman öljyä. Kyllä nykyautoa täytyy voida ajaa ilman öljynkulutuksen kyttäilyä 10 tkm välein, oli kommentti kun ihmettelin miksi aina lagunaa lainatessani saan laittaa koneeseen litran öljyä. Auto on mukava peli ajella talvellakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Renault minulle ? kirjoitti:

Ajattelin auton vaihtoa ja huomasin autokaupoissa Renault Lagunan...

En ole koskaan kiinnittänyt huomiota Renaultteihin, mutta vaikutti ajo-ominaisuuksiltaa todella hyvältä.

Renaultin omistajat: antakaa vinkkejä mitä kannattaa ottaa huomioon Renaulttia katsellessa... yleisimmät viat, ruoste paikat jne.

Kyseinen auto:
1. 1,8i RT
2. -97
3. 137tkm
4. ilmastointi
5. lähes kaikki sähkötoimiset vempaimet
6. aivan uuden näköinen...

12500€ ( lähtöhinta :) )

Kiitos vinkeistä jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu