Mitkähän mahdollisuudet minulla olisi päästä yo-pohjalla opiskelemaan ammattiopistoon hiuslinjalle,kun päästötodistus ei ainakaan täynnä hyviä numeroita..?Mitä aineita painotetaan?
Yo-tutkinnolla amikseen?
äitiopiskelija
4923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lukion käyneet pääsee kahdella vuodella normaalin kolmen vuoden sijaan.
Parturi-kampaaja on alana usein suosittu, eli vaaditaan suht hyvää todistusta. Muistaakseni yo-linjalle katsotaan lukion päättötodistuksen keskiarvo mitään aineita erikseen painottamatta ja työkokemuksesta voi saada lisäpisteitä. Työkkärin koulutuspalveluista varmasti löytyy tilastoja, että millaisella todistuksella aiempina vuosina on päässyt sisään.
Hei,
kysy suoraan lähimmästä ammattikoulusta, jossa on parturi-kampaamo linja. Peruskoulupohjaisille linjoille on ylioppilaille muutaman oppilaan kiintiö, sinne voisi päästä heikohkollakin ylioppilastodistuksella.
Nyt syksyllä, kun jotkut onnettomat lopettavat koulunsa heti alkuun, saattaa jäädä vapaita paikkoja. Kannatta siis kysyä heti suoraan amiksesta opolta tai parturi-kampaamo-osaston linjavastaavalta.
Onnea ja menestystä, toivottavasti tärppää!
En ole todellakaan ylpeä omasta lukion päättötodistuksesta, joka ratkaisee ihan liian moneen kouluun pääsystä, mutta otin rohkeasti yhteyttä amikseen ja ihan helposti sisään :) Kyllä ne ottaa mielellään sinne ihmisiä joita todella kiinnostaa! Tsemppiä!