Commodore 64

kuka muistaa, miten saatiin vanhan commodoren lerput avatuksi? Siis tarkoitan, että saisin selville, mitä lerppu sisältää...jotenkin hatarasti muistan, että joku find "$", 8,1 tai jotain vastaavaa...APUA!
4580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oisko jotenkin tähän suuntaan : LOAD"$",8,1 .

Äänestä

load"$",8

Äänestä

Eli aluksi komento:
load"$",8

Tuo komento lataa ne tiedot koneen muistiin. Sitten komento:
list

Pelit saa sitten ladattua näin:
load"pelin nimi",8
Ja sitten:
run

Äänestä
  • Muistaa vaikka aikaa on kulunut jo parikymmentä vuotta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Öllerö kirjoitti:

kuka muistaa, miten saatiin vanhan commodoren lerput avatuksi? Siis tarkoitan, että saisin selville, mitä lerppu sisältää...jotenkin hatarasti muistan, että joku find "$", 8,1 tai jotain vastaavaa...APUA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu