Puikkohitsaus

aloitan

Hitsataanko pystsuoraa saumaa ylhäältä alspäin vai toisteperin? Entä loivaa kallistusta, onko sama suunta? Oman kokemuksen mukaan pystsaumassa ylhäältä alspäin tulee nätti sauma mutta onko se oikein?

Sitten miks joskus kuonaa saa hakata irti tosi lujaa ja joskus se irtoaa itsestään? Onko hitsausvirhe kyseessä jos ei irtoo kunnolla? Voiko kuona jäädä sauman alle ja sauma päälle hyvä mut alta pilalla?

Tämmöstä

7

4956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitan

      Onko puikon asennolla suurta merkitystä, siis kallistuksella? Entä puikon etäisyys metallin pinnasta?

      juuh

    • opaskirja

      aiheesta, löytyneekö netistä ohjeita, etsi puikkovalmistajien sivuilta.

      Oikea hitsaustapa riippuu mitä hitsaat ja mihin tarkoitukseen. Rappaatko auton puskuria vai painesäiliötä.

    • ei koskaan ylhäältä

      aina puikko hitsataan alhaalta ylös,oli kallistus miten vaan, mig ylhäältä alas. migin voi hitsata tavallisissa esim, autohommissa tarvittaessa miten vaan,luokissa sit tarkemmin suunnata.puikkoja on 100 eri laatuisia ja hitsattavia teräslaatuja 1000 sia, kuonan irtoaminen on paljon oikeista laaduista kiinni ja hitsaus taidosta.kuonahan jää mihin vaan jos puikon siirtonopeus hitausasento on väärä.n 10v aloitin hitsaushommat,ammattikoulussa sit opiskelinkin sitä 2v nykyään 40v on jo enin hitsausinto kadonnu,koska ei ole ammatti minulla.monet tekniset hitsauskirjat ovat varsin teoreettisia hyvä hitsaustaitoinen kaveri on parempi neuvoja. koulussa ,tuli ammattitekniikan tunnilla nukuttua aina välillä.

      • ylös

        Tuota nuin miksi alhjaalta ylös? Ainakin mulla alhaalta ylös jos hitsaan niin sula metalli vaan valuu alaspäin ja on kauheina klöntteinä. Ylhäältä alas taas sauma täysin sieleä, ja ainakin lasin läpi näyttäis kuonakin tippuvan nätisti lattialle alta pois. tiedä sitten mitä siinä loppuvioimeks tapahtuu ja kuinka pityäviä saumoja tulee


      • Japaman
        ylös kirjoitti:

        Tuota nuin miksi alhjaalta ylös? Ainakin mulla alhaalta ylös jos hitsaan niin sula metalli vaan valuu alaspäin ja on kauheina klöntteinä. Ylhäältä alas taas sauma täysin sieleä, ja ainakin lasin läpi näyttäis kuonakin tippuvan nätisti lattialle alta pois. tiedä sitten mitä siinä loppuvioimeks tapahtuu ja kuinka pityäviä saumoja tulee

        Ei siitä kuonasta lattialla oo mitään hyötyä, sen tehtävä on suojata hitsisulaa ja hehkuvaa saumaa hapettumiselta. Ja alla jo olikin että on sauma vikasuuntaan vedettynä täynnä kuonaa.

        Ylöspäin ei vetä suoraan, vaan tehdään pientä siksakkia. Tällön sulalla on pieni porras tukena. tai jotenkin sinnepäin vaikee seilittää, kun ei voi näyttää tai edes piirtää.


    • ..................

      Puikolla hitsataan aina alhaalta ylöspäin, muuten kuona valahtaa hitsisulaan ja aiheuttaa kuonasulkeumia. Ylhäältä alaspäin hitsattu sauma saattaa näyttää hyvältä mutta olla todellisuudessa jotakin ihan muuta...

      Migillä hitsatessa alle 3mm aineet hitsataan ylhäältä alas ja paksummat alhaalta ylös.

      • tätä epoäili

        ok. Thanks


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1374
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1178
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      884
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      880
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      800
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      776
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      55
      758
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      101
      731
    9. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      702
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      699
    Aihe