Missä muuallapäin Suomee on Kummitustaloja? Ja mitkä niitten tarinat? Olisi kiinnostavaa tietää...
Kummitustaloja?!
15
6304
Vastaukset
- Zei
Ainakin Urajärven kartano on kuuluisa "valkoisesta rouvastaan", joka vaeltelee kartanossa ja kartanon pihalla levottomana. MOni kertoo nähneensä Sofia-rouvan...tarina kertoo 1800-luvun puolivälissä kyseisen henkilön mielentilan järkkyneen kun yksi lapsistaan hukkui Urajärveen. Sitä kai hän levottomana vieläkin vaeltaa. Hänet teljettiin kartanonherran toimesta yhteen kartanon huoneista hulluuttaan piiloon, mutta eräänä päivänä hän tippui portaista ja taittoi niskansa. Tää paikka sijaitsee Heinolasta Vääksyyn päin parikymmentä kilometriä ja toimii kartanomuseona. Kartanon pihalle/tiluksille on myös haudattu jotain tuolta ajalta kartanon porukkaa.
- Ghosthunter
nämä on just niitä mitkä kiinnostaa erityisesti...isot kartanot. kiitos tiedosta!
- -u-
Ja tännekin keskusteluun faktoja...
Ei ole ihan noin asiat Urajärven kartanon kohdalla, mitä täällä on vuosia sitten kirjoiteltu. Ihan sen vuoksi, että jos joku muukin näitä vielä lukee niin tässä oikaisua Urajärven kartanoon. Laitan linkin toiseen keskusteluun, jonne olen kirjoittanut aiemmin tietoa kartanosta ja sen kummituksesta nimim. Valkea kuin uni.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6023005 - Kjsjsjwjwjjj
kutsutaan Ghostbusters!
- Pakana(M)
Mannerheimin kotikartano, Louhisaari(?).
- jölli
Porin Vanhakartanosta liikkuu paikallisten (nuorten) keskuudessa kaikenlaisia juttuja: ääniä pihamaalla, avautuvia ovia ym. Pihassa on sukuhauta, josta jutut ovat varmaan saaneet ainakin osittain alkunsa. Myös sisällissodan aikana 1918 puhutaan pihassa teloitetun kartanon väkeä ja myöhemmin punikkeja.
- Zerothon
Rovaniemellä tiedän ainakin yhden talon, mutta sitä ei enää ole.Siellä tapahtu kaikenlaisia omituisia juttuja eikä ollu kovin mukava yöpymispaikka.
Pudasjärvellä en varsinaisesti tiedä yhtään kummitustaloa,mutta tiedän yhden paikan missä on tapahtunut kaikenlaista outoa esim.päätön nainen on esiintynyt paikalla.Sodan aikana kyseisen paikan läheisyydessä on käyty taisteluita.En tiedä sit et on kyseessä joku sodassa surmansa saanut henkilö.- Kjsjsjwjwjjj
Päätön nainen, aika päätön kertoja.
- Yliluonnollinen
Kiitos vastauksista ja lisää saa pistää.. Ja mitä tarkempia yksityiskohtia sitä parempi :) Ainakin semmosista, jossa voi yöpyä ;)
- taavi
Jokioisten kartanon "harmaa rouva" on pelästyttänyt monta kartanon puistossa ja yläkerrassa. Pyhäniemen kirjastohuoneessa kummittelee varmasti, mutta kartanon muut möröt taitavat olla vain vilkkaan mielikuvituksen tuotetta. Mustion linnassa en tuntenut minkäänlaisia " fiilareita" kummituksista. Mitä todennäköisemmin siis agraarilegendaa.
- kummitus
taavi kirjoitti:
Jokioisten kartanon "harmaa rouva" on pelästyttänyt monta kartanon puistossa ja yläkerrassa. Pyhäniemen kirjastohuoneessa kummittelee varmasti, mutta kartanon muut möröt taitavat olla vain vilkkaan mielikuvituksen tuotetta. Mustion linnassa en tuntenut minkäänlaisia " fiilareita" kummituksista. Mitä todennäköisemmin siis agraarilegendaa.
Kalajoella on yks kummitustalo. Se on sellanen keskikokonen talo jonka pihas on ihan sairaasti puita. Talon pihassa on vaja ja leikkimökki. Talon ikkunat ja ovi on naulattu kii. Monet on sanonu et jos sitä taloa tuijottaa yöllä nii saatta nähdä kun kaks lasta leikkii pihalla ja äiti haravoi lehtiä pihalla,mut sit kuin salamaniskusta näky katoaa.
Se talo on oikeesti pelottava... - Kjsjsjwjwjjj
kummitus kirjoitti:
Kalajoella on yks kummitustalo. Se on sellanen keskikokonen talo jonka pihas on ihan sairaasti puita. Talon pihassa on vaja ja leikkimökki. Talon ikkunat ja ovi on naulattu kii. Monet on sanonu et jos sitä taloa tuijottaa yöllä nii saatta nähdä kun kaks lasta leikkii pihalla ja äiti haravoi lehtiä pihalla,mut sit kuin salamaniskusta näky katoaa.
Se talo on oikeesti pelottava...Legendaa, mihin en usko, en voi tosin tyrmätäkkään, aina uskonu että ihmiset pelottelevat / haluavat niinku keksiä kaikennäköisiä mielenkiintoisia juttuja, oon kuullu paljo legenda juttuja, vaikka mistä jutuista, kummitus jutut tuntuvat liian yliluonnollisilta, jopa niin että mahdoton uskoo?
- Paranormaali
Jokioisten kartano on loistava paikka kun meet pimellä willebrandin haudalle luet sen hautakiven ruotsiksi ja koputat siihen 3x ja lähdet pois niin poistulo matkalla näät harmaa rouvan ja siinä vaiheessa on jäätymisen paikka olen kokeillut ja se toimii ja en kokeile uudestaa koska se oli pelottavaa päivällä kaunis ja mukava paikka illalla/yöllä pelottava ja synkkä paikka.
- Kjsjsjwjwjjj
Paskapuhetta, kummitusjutut voi saada hallusinaatioita liikkeelle.
- Jjlkcjnvhjk
En usko harmaan rouvaan, en tietenkään voi tyrmätä toisten kertomuksiakaan, uskon että jotkut jutut voi aiheuttaa heijastuksia, meitä on sillee herkkiä, mitkä voi nähdä ja kuulla ihan oikeesti jotain, se on vaan heijaste, kyl mää uskon että me kaikki näkisimme kummituksia jos niitä olis, mulle se ei täysin täsmää, ettei kaikki näe niitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1113695Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä642619Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla312577Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi742392Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "232268Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1031340Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6191242Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611036Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K4001035Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1421029