Onnistuuko windows98 siirto hieman tehokkaampaan koneeseen raakasti kovalevyn siirrolla. Nouseeko uudessa koneessa? vai pitääkö windows asentaa uudelleen. Ja jos pitää asentaa uudelleen, pystyykö säilyttämään entiset partitioinnit ja tiedot?
Koneilla ei valtavan suurta eroa ole Pentium II 300Mhz/196M -PII 350 Mhz/256M mutta tietysti näytönohjaimet, äänikortit ja kaikki väylät mitä lie ihan eri ympäristössä. Miten käy?
Koneilla ei valtavan suurta eroa ole Pentium II 300Mhz/196M -PII 350 Mhz/256M mutta tietysti näytönohjaimet, äänikortit ja kaikki väylät mitä lie ihan eri ympäristössä. Miten käy?
Vastaukset 8
Vanhimmat
hunosti. Tulee paljon noita kohtia missä ilmoitaa virheestä. Biosin erilaisuuden vuoksi.
Tekee hyvässä lykyssä kovolle semosia kohtia mitä ei voi käyttää.
Se pitäisi ensin formatoida ja laitaa slaveksi siihen uuteen koneesen sen uudenkoneen kovon lisäksi.
Yleensä Bios tunnistaa kovon aivan itsestään, eikä tee sille itse mitään.
epäilen suuresti huonosti käypi.
Koneen erilaisuus on tekiä numero 1
kysyjä voi tiedot mitä on koneelle laittanut tallenta ja sitten formatoida.
Laitaa kovon uuteen koneeseen
Asentaa käyttis virusohjelma ja palomuurin
asennuksen aikana kun käyttistä asentaa, virusohjelmaa ja palomuuria puhelin piuha ei saa olla seinässä. Mikä koneesta tai modeemista lähtee.
Uskoisin sen käyvän.!?
Tosin näyttö on alkuun VGA-tilassa ( 640x480 ), mutta sen voit muuttaa näyttöohjaimesi tukemaan..
Sama äänille ym.
Kokeilemalla sen tietää. Heität kovon kiinni ja eikun menoksi...
Siirsin kerran 333Mhz P2:ta käyttöjärjestelmäkovon 650Mhz P3:een ilman sen kummempia ongelmia. XP:llä ei vaihtaminen enää onnistunut.
Mistä syystä teet kyseisen hyödyttömän operaation?
kerrankin näen ,että olet ajantasalla.
Lakinnoston arvoinen kysymys.
Tähän on oikeasti hyvä syy ja se ei ole teho, kuten arvata saattaa. Pieni tehonlisäys ei tosin haittaa mutta eipä taida paljoa vaikuttaakaan.
Syy on lähinnä melutaso. Tuossa toisessa koneessa on passiivisiili ja iso kotelotuuletin. joiden siirto toisinpäin ei taas onnistu.
Mun päättelyn mukaan tämä on nopein ja helpoin tapa vaimentaa koneen ulina.